CBDC India: RBI planifikon të nisë modelin dixhital Fiat para vitit 2022

Në një avancim aktual në lidhje me statusin e Indisë '& rsquo; Valuta dixhitale e Bankës Qendrore, Zëvendësguvernatori T.Rabi Sankar verifikoi sot se Banka Rezervë e Indisë (RBI) po përgatitet të prezantojë modelin e saj për operacionet e monedhave dixhitale fiat deri në fund të vitit 2021.

"& Ldquo; Do të jetë e vështirë të përcaktosh një datë në të (duke paraqitur DC). Ne duhet të kemi aftësinë për të nxjerrë një model së shpejti, ka shumë të ngjarë deri në fund të këtij viti, "& rdquo; Sankar informoi gazetarët e shtypit në intervistën e vlerësimit pas politikës.

Institucionet huadhënëse dixhitale japin informacion mbi normat e vetëvrasjeve

Mes RBI '& rsquo; goditja e kriptove, Guvernatori i RBI -së Shaktikanta Das paralajmëroi kundër rreziqeve të kriptovalutave personale, të pakontrolluara. Për më tepër, ai tregoi se RBI në të vërtetë kishte mbledhur një forcë pune për të studiuar dhe ekzaminuar shkallën e vetëvrasjeve të debitorëve në internet për shkak të sistemit të institucionit dixhital të huadhënies. Ai përmirësoi gazetarinë se studimi kërkimor mbetet në të fundit dhe do t'i dërgohet RBI-së deri në fund të gushtit për vendimmarrje për të ndërmarrë veprime të parashikueshme.

Rregullimi në faza i RBI '& rsquo; s CBDC

Zëvendësguvernatori T. Rabi Sankar & rsquo; Fjalimi i 22 korrikut aktualisht e bëri të qartë se RBI është identifikuar për të prezantuar CBDC -në e saj më shpejt se më vonë. Sankar gjithashtu përmendi se sapo të zgjidhet modeli i operacionit, India do të hedhë një vështrim në një hyrje në faza të monedhës së saj dixhitale. Ai theksoi se është koha e duhur që India të kalojë në vagonin CBDC, pasi kombet e botës së parë aktualisht po kalojnë fazat e tyre paraprake të lëshimit të monedhës dixhitale.

Sankar vuri në dukje raportin e Bankës së Vendbanimeve Ndërkombëtare (BIS) për të nënvizuar se 86% e bankave rezervë në të gjithë botën po shikojnë CBDC, 60% po e eksplorojnë atë dhe 14% e bankave rezervë janë aktualisht në fazën e shqyrtimit pilot.

“& Ldquo; RBI në fakt ka kontrolluar avantazhet dhe disavantazhet e hyrjes së CBDC -ve për një kohë mjaft të gjatë & hellip; RBI aktualisht po punon drejt një metode të ekzekutimit në faza dhe po analizon rastet e përdorimit të cilat mund të ekzekutohen me pak ose aspak shqetësim për Indinë & rsquo; s sisteme bankare ose financiare. ”& rdquo ;, deklaroi Sankar

.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju