CBDC e-CNY e Kinës një hap i caktuar për të ndërkombëtarizuar përdorimin e Renminbi

Banka rezervë kineze është e çmendur për ndërkombëtarizimin e përdorimit të monedhës kombëtare Renminbi (RMB) në tregun global, dhe monedha dixhitale e bankës rezervë të saj është një veprim thelbësor në këtë udhëzim. PBoC është pozitiv se promovimi i përdorimit të e-CNY do ta bëjë RMB botën '& rsquo; monedha e tretë më e madhe në lidhje me tregtinë, vendbanimet dhe rezervat globale.

Sipas gjurmuesit të RMB të Shoqërisë për Telekomunikacionin Financiar Ndërbankar në të gjithë botën (SWIFT), RMB ka një pjesë prej 2.46% në pagesa ndërkombëtare dhe mban pozicionin e saj si monedha e pestë më aktive. "& Ldquo; Pagesat e RMB me vlerë në qershor u rritën 65.51 përqind mbi nivelin në maj, "& rdquo; raporton media shtetëroreKina org.

Prekja në tregun ndër-kufitar të tregtisë elektronike

Kina '& rsquo; Banka rezervë e monedhës dixhitale Digital Renminbi (e-CNY) aktualisht po kalon nëpër disa teste. Tu Yonghong, zëvendës drejtor i Institutit Monetar Ndërkombëtar (IMI) mendon se tregtia elektronike ndërkufitare mund të ndryshojë lojën për përdorimin e e-CNY. Kjo për faktin se është “& ldquo; e natyrshme dhe veçanërisht e thjeshtë për t’u pranuar, ”& rdquo; ai përfshiu.

Specialistë të tjerë mendojnë se përdorimi i e-CNY gjithashtu do të ndihmojë në reformimin e sistemit financiar global, ndërsa në të njëjtën kohë ndërkombëtarizimin e përdorimit të theRenminbi. Përdorimi i tillë në shkallë të gjerë i e-CNY në shkallë të gjerë mund të jetë gjatë Olimpiadës Dimërore 2022 në Pekin.

Banka rezervë kineze merret me këtë koncept për një kohë të gjatë. Megjithatë, 3 senatorë amerikanë në fakt kohët e fundit kanë ngritur një kundërshtim për një zhvendosje të tillë duke deklaruar se mund të kërcënojë privatësinë dhe sigurinë personale të atletëve të tij profesionistë. Shtë e qartë se përdorimi global i e-CNY do të ketë nevojë për marrëveshje nga fqinjësia ndërkombëtare. Kështu, PBoC po merr pjesë aktive në ndërveprim.

PBoC në fakt ka vërtetuar gjithashtu se do të kontrollojë në mënyrë aktive programet e pagesave pilot ndërkufitare duke përdorur e-CNY. Kështu, ai do të merret me bankat e tjera rezervë dhe autoritetet financiare për të krijuar plane shkëmbimi dhe bashkëpunim rregullator.

Lexo artikullin:  Tregtarët e kriptave të Shteteve të Bashkuara po anashkalojnë ndalimin e këmbimit valutor në derivatet e tregtisë: Kërkimi

Kina '& rsquo; Objektivi është i qartë pasi kërkon të minimizojë varësinë nga USDollar Për më tepër, ai synon të marrë drejtimin kur ka të bëjë me përdorimin e parave dixhitale në tregjet ndërkombëtare.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju