Ethereum humbet nivelin kryesor të mbështetjes pasi çmimi i ETH bie në nivelet më të ulëta të dy muajve kundrejt Bitcoin

ETH/BTC ra nën transferimin e saj eksponencial 200-ditor të zakonshëm për herë të parë që nga Marsi 2020, duke rritur rreziqet e tërheqjes shtesë.

Ethereum humbet nivelin kryesor të mbështetjes pasi çmimi i ETH bie në nivelet më të ulëta të dy muajve kundrejt Bitcoin

Shenja amtare Ethereum (ETH) u mblodh me më shumë se 15% brenda dymbëdhjetë ditëve të para të tetorit. Por, në kontrast me faktorët pozitiv 30% të Bitcoin (BTC) në intervalin identik, kriptomonedha e dytë më e madhe është aktualisht në një trend rënës kur çmohet në BTC.

Deri më tani në tetor (dhe tremujorin e katërt të 2021), tarifa e ndryshimit të ETH/BTC është ulur me mbi 12%, duke arritur në 0.060215 BTC për herë të parë në më shumë se dy muaj të martën.

Rënia gjithashtu e shtyu ETH/BTC të konsiderohet si një nga zonat e saj mbështetëse më të gjata, transferimi eksponencial 200-ditor i zakonshëm (EMA 200-ditor; vala portokalli), siç vërtetohet në tabelën e mësipërme. Kjo ngre mundësinë e barazimit shtesë me 0.055304 BTC që shërben si qëllimi i mëposhtëm i mundshëm.

Dominimi i Bitcoin rritet me shpresat e ETF

Më shumë dëshmi për pikën e dobët të ETH/BTC erdhën këtu nga rritja e dominimit të Bitcoin brenda tregut të kriptove.

Në element, Indeksi i Dominimit të Bitcoin (BTC.D), i cili mat kapitalizimin e kriptomonedhës kryesore ndaj pjesës së mbetur të tregut të kriptove, u rrit nga 42.39% më 1 tetor në 46.64% më 12 tetor. Nga ana tjetër, dominimi i Ethereum (ETH.D) ra nga 18.15% në 17.57% në intervalin identik.

Kjo zbulon se kapitali shtesë fluturoi/u rrotullua në tregun e Bitcoin sesa altcoins deri tani në tetor.

Lidhur: Dokumenti institucional i syrit të kriptove të mallrave AUM ndërsa tregtarët grumbullohen në Bitcoin

Dominimi në rritje i Bitcoin përkoi me pritjet që Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim i Shteteve të Bashkuara (SEC) do të miratonte 4 fonde të tregtuara me këmbim të bazuara në Bitcoin (ETF) brenda disa javësh. Kandidatët janë Global X Bitcoin Trust, Valkyrie XBTO Bitcoin Futures Fund, WisdomTree Bitcoin Trust dhe Kryptoin Bitcoin ETF.

Kryetari i SEC Gary Gensler la të kuptohej një pasojë optimiste për ETF -të e Bitcoin pavarësisht nga e kaluara historike e rregullatorit të letrave me vlerë për të refuzuar qëllime të krahasueshme për tetë vjet rresht. Gensler ishte i famshëm se këtë herë, megjithatë, kandidatët e Bitcoin ETF u paraqitën nën Aktin e Kompanisë së Investimeve të vitit 1940, i cili siguron rritjen e sigurisë së investitorëve.

Lexo artikullin:  Dogecoin: A do të tejkalojë varësinë e saj tek Elon Musk për të nxitur rritjen

Në fillim të kësaj jave, dy ETF "të buta" të Bitcoin filluan të blinin dhe shisnin brenda SHBA, të quajtur Invesco Alerian Galaxy Crypto Economy ETF nën tiketën SATO dhe Invesco Alerian Galaxy Blockchain Users dhe Decentralized Commerce ETF (BLKC). Sidoqoftë, fondet bëjnë investime 80% të pronës së tyre në firmat e lidhura me kripton, jo vetë Bitcoin.

SEC gjithashtu akreditoi një ETF të tretë të drejtësisë së kriptove. I quajtur Revolucioni Volt Crypto Industry and Tech ETF (BTCR), fondi do të fitojë publicitet "në njësitë që mbajnë shumicën e pronës së tyre në internet në bitcoin ose marrin shumicën e të ardhurave të tyre nga minierat bitcoin, huazimet ose transaksionet".

Bitcoin do të çmendet?

James Seyffart, një analist ETF me Bloomberg Intelligence, tha se informacioni mund të jetë "shumë bullish" për Bitcoin. Në mënyrë të ngjashme, analisti i paanshëm i tregut Lark Davis parashikoi gjithashtu reagime të "çmendura" të tregut që SEC të miratonte një ETF Bitcoin që kishte publicitet për BTC të saktë.

Kështu duket, hipoteza mbi miratimet e Bitcoin ETF ngriti dëshirën e tregtarëve për ushqim për kriptomonedhën më të lartë në ditët e sotme me BTC që tejkaloi rivalët e saj kryesorë, së bashku me Eterin.

Sidoqoftë, Ethereum mburret me një ekosistem të fuqishëm të decentralizuar të shërbimeve dhe mbetet nyja kryesore prapa sektorëve të lulëzuar të financave të decentralizuara (DeFi) dhe shenjave të padëgjueshme (NFT).

David Gokhshtein, babai themelues i Gokhshtein Media dhe PAC Global, i famshëm se ndikimi i shëndetshëm i komunitetit të Ethereum mund të dërgojë Ether në $ 10,000 deri në krye të këtyre 12 muajve. Ndërkohë, si CryptoPumpLajmet e mbuluara, një krizë e vazhdueshme e sigurimit brenda tregut Ethereum duhet të mbetet një nivel serioz i të folurit për demat që transferohen përpara. 

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju