PolyNetwork Hack: Gjithçka që duhet të dini rreth 610 milion dollarë Defi Hack më i madh

Procedura Defi ndër-zinxhirore Poly Network ra viktimë e thyerjes më të madhe të kriptove në histori. 10 gusht, e martë, hakerat morën kriptovaluta me vlerë rreth 610 milionë dollarë nga Poly Network që qarkullonin në të gjithë Binance Smart Chain (BSC), Ethereum (ETH) dhe Polygon Pasuria më pas u zhvendos në 3 adresa të ndryshme portofoli në blockchains të veçantë.

Depërtimi i O3: hapi fillestar për hakimin e $ 610 milion

Paniku filloi kur hakerat depërtuan në O3, procedura më e madhe ndër-zinxhirore. Hakimi u identifikua kur 03 zbuloi se kishte një kohë të vështirë në përpunimin e marrëveshjeve me vlerë 150 milion dollarë. Pas palosjes paraprake të këtij hakimi të famshëm, procedura Poly Network dhe O3 pezulluan funksionet e ndër-zinxhirit.

Poly Network paralajmëroi shërbimet e këmbimit për të penguar çdo marrëveshje që rrjedh nga llogaritë e hakuara. Poly Network gjithashtu kërkoi nga hakerat që të kthejnë pronat e marra, ndërsa njëkohësisht i kërcënojnë ata me veprime ligjore.

Sasi hakimi prej 610 milionë dollarësh u shpërnda në 3 adresa portofoli

Hack -u i përmbledhur ishte 610 milionë dollarë, me sasi të shpërndarë në mënyrë të pabarabartë në 3 adresa blockchain.

“& Ldquo; Një total prej 610 milion dollarë u morën, nga të cilët 266,5 milion dollarë u dërguan në një adresë ETH, 252 milion dollarë u dërguan në një adresë të BSC dhe 85 milion dollarë në adresën e Poligonit. "& Rdquo;

Një e treta e sasisë së hakimit prej 3 milion dollarë u kthye

Sidoqoftë, jo shumë kohë pas sulmit, hakeri pranoi kthimin e fondit dhe haptazi kërkoi një portofol të mbrojtur me shumë siguracione nga Rrjeti i Politikës Përveç kësaj, hakeri supozohet se pohoi se sulmi do të kishte mbetur në miliarda nëse hakeri do të zgjidhej të përbëhej nga “& ldquo ; (*) & rdquo; në pronat e marra.Shitcoins me rrezikun e vogël për autoritetet, duke përshkruar kapacitetin e tij, hakeri gjithashtu vuri në dyshim aftësitë e Së bashku '& rsquo; Projektuesit e procedurave. Politika e Rrjetit azhurnimi më i fundit, hakerat u kthyen mbi një të tretën, domethënë, 3 dollarë të panumërt 260 milionë dollarë në prona dixhitale të marra.

Lexo artikullin:  Thyerja: El Salvador lëshon draftin e parë rregullator për bankat sipas ligjit Bitcoin

Në pretendimin se kthimi ishte i disponueshëm në vend të përfitimit, pasi pastrimi i kriptove të marra në një shkallë të tillë, është një punë më e madhe sesa marrja e tij. Ekspertët “& ldquo;

nëse mund të marrësh kriptoasete, larja dhe shpërdorimi i tyre është jashtëzakonisht sfiduese, për shkak të hapjes së blockchain dhe përdorimit të gjerë të analizave të blockchain nga bankat, "& rdquo; Madje, bashkëthemeluesi i Tom Robinson, e informoi Elliptic. Reuterizon kaosin e këtij hakimi,

Amid zgjodhi të ngrijë USDT me vlerë 33 milionë dollarë dhe të paralajmërojë shkëmbimet dhe minatorët që të kenë kujdes nga llogaritë e diskutuara të hakuara. Tether, Megjithatë dhe Binance zgjodhën kundrejt ngrirjes së marrëveshjeve dhe u sulmuan plotësisht për të njëjtën gjë. Hakerat e Rrethit shkëmbyen monedha të qëndrueshme për DAI sa më shpejt që të ishte e mundur, duke sugjeruar se ai nuk është një kapelë e bardhë (rrjedhimisht, ai mund të shtypet të paguajë).

PolyNetwork gjithashtu zbulon se zinxhiri It nuk është aq rezistent ndaj censurës sa UTXOs të tilla si BTC. Ethereum

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju