Kanalet e YouTube u hackuan dhe u riemëruan për mashtrime kripto që transmetojnë drejtpërdrejt

Grupi i Analizës së Kërcënimeve të Google (TAG) i lidh sulmet me një ekip kiberpunkësh të punësuar në një forum diskutimi në gjuhën ruse, që tregtojnë kanalet e hakuara në YouTube te blerësi më i madh i mundshëm.

Kanalet e YouTube u hackuan dhe u riemëruan për mashtrime kripto që transmetojnë drejtpërdrejt

Një rekord krejt i ri i ndarë nga Grupi i Analizës së Kërcënimeve të Google (TAG) nxjerr në pah një luftë të vazhdueshme phishing krijuesit e YouTube, që përgjithësisht çon në koncesionin dhe shitjen e kanaleve për transmetimin e mashtrimeve me kriptovaluta.

TAG i shoqëron sulmet me një ekip cyberpunks të punësuar në një forum diskutimi që flet rusisht, që hakojnë rrjetin e zhvilluesit duke përdorur mundësitë e rreme të bashkëpunimit. Pasi piratohen, kanalet e YouTube ose i ofrohen blerësit më të madh të mundshëm ose përdoren për të përcjellë mashtrimet e kriptomonedhës:

"Një mori kanalesh pirate u riemëruan për kriptovaluta rip-offlive-streaming Në tregjet e tregtimit të llogarive, kanalet pirate ndryshonin nga 3 dollarë në 4,000 dollarë, duke u mbështetur në shumëllojshmërinë e klientëve."

Llogaritë në YouTube me sa duket janë hakuar duke përdorur malware të vjedhjes së cookie -t, një program softuer i rremë i krijuar për të funksionuar në sistemin kompjuterik të një objektivi pa u zbuluar. TAG gjithashtu raportoi se cyberpunkët gjithashtu transformuan emrat, imazhet e llogarisë dhe materialin e kanaleve në YouTube për të paraqitur kompani të mëdha të teknologjisë ose shkëmbimit të kriptomonedhës.

Sipas Google, “sulmuesi transmetoi videoklipe të drejtpërdrejta duke inkurajuar dhurata pa kriptovaluta në këmbim të pagesës së parë”. Biznesi në fakt ka blerë pajisje për të dalluar dhe bllokuar e-mailet e phishing dhe dizajnit social, rrëmbimin e biskotave dhe transmetimet kriptografike në kohë reale si kundërmasë.

Duke pasur parasysh iniciativat e përsëritura, Google në fakt është kujdesur që të zvogëlojë sasinë e postave elektronike phishing të Gmail me 99.6% për shkak të majit 2021. “Me iniciativat e rritura të zbulimit, ne kemi vërejtur agresorë që lëvizin larg nga Gmail në kompani të tjera të ndryshme të postës elektronike (kryesisht email.cz, seznam.cz, post.cz dhe aol.com), "biznesi i përfshirë.

Google në fakt ka ndarë kërkimet e mësipërme me Byronë Federale të Hetimit (FBI) të Shteteve të Bashkuara për një ekzaminim edhe më të madh.

Related: Hakimi i CoinMarketCap me sa duket rrjedh 3.1 milion adresa e-mail klientësh

Lexo artikullin:  Litecoin, Analiza e Çmimit të Ripple: 10 Gusht 2021

Mbi 3.1 milion (3,117,548) e-mail adresa të klientëve u hodhën nga një faqe në internet për përcjelljen e çmimeve të kriptove, CoinMarketCap.

Sipas një kriptoPumpRegjistrimi i lajmeve, Have I Been Pwned, një faqe interneti e angazhuar për të gjurmuar hakerat online zbuloi adresat e e-mail-it të hakuara që tregtoheshin dhe ofroheshin në internet në forume të shumta diskutimi për hakime.

CoinMarketCap njohu marrëdhënien e informacionit të pikuar me bazën e tyre të përdoruesit, por nuk mban asnjë provë të një hakimi në të vërtetë në serverët e tyre të brendshëm të uebit:

"Meqenëse asnjë fjalëkalim nuk përbëhet nga informacioni që ne kemi parë në të vërtetë, kompania jonë beson se ka më shumë gjasa të ketë burim nga një sistem më shumë ku individët mund të kenë ricikluar fjalëkalime nëpër uebsajte të shumta."

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju