17% e australianëve tani posedojnë kripto, gjithsej 8 miliardë dollarë mes tyre: Anketa

Bitcoin vazhdon të jetë një nga kriptovalutat më të preferuara në Australi, me 9% të Aussies që aktualisht e përdorin atë.

17% e australianëve tani posedojnë kripto, gjithsej 8 miliardë dollarë mes tyre: Anketa

Një në 6 australianë tani zotërojnë kriptovaluta, me një vlerë të plotë të zotërimeve të tyre në 8 miliardë dollarë, sipas një studimi aktual.

Regjistrimi i plotë i Finder Consumer Sentiment Tracker u botua në internet më 2 shtator. Isshtë një studim i vazhdueshëm nga muaji në muaj i 1000 australianëve përshkrues në të gjithë vendin, i kryer nga Qualtrics.

Kriptomonedha më e preferuar në vend vazhdon të jetë Bitcoin, me 9% të australianëve që aktualisht e përdorin atë. Rreth 8% e Aussies treguan se posedojnë Ethereum, 5% posedojnë Dogecoin, ndërsa Bitcoin Cash mbahet nga 4% e popullsisë, sipas sondazhit.

Studiuesit pohuan se ishin të habitur kur zbuluan se 35% e pjesëmarrësve mendojnë se Bitcoin do të negociohet shumë më tepër sesa paratë konvencionale - duke sugjeruar se në 3 australianë mendojnë se Bitcoin me siguri do të zëvendësojë paratë fiat deri në vitin 2050.

Përqindja e besimtarëve të trofeve të Bitcoin u zgjerua në 52% midis pjesëmarrësve të Gen Z. Për më tepër, 50% e të gjithë pjesëmarrësve treguan se ata mendojnë se Bitcoin është një investim financiar i ligjshëm.

Burrat kishin dy herë më shumë gjasa se femrat (23% kundrejt 11%) të zotëronin kripto. Sidoqoftë, modelet preferojnë femrat, me përqindjen e femrave që posedojnë kripto duke u rritur nga thjesht 7% në janar, ndërsa përqindja e meshkujve ra nga 29%.

Nga ato që treguan se posedonin kriptovaluta, përqindja më e madhe pohuan se e bënë këtë në mënyrë që të zgjerojnë profilet e tyre (30%). Një e katërta (24%) e hodlers Aussie pohuan se kanë blerë kripto thjesht "për faktin se po rritet". Ky numër ra nga 45% në janar.

Rreth 49% e pjesëmarrësve nuk po mendojnë për kripton në tërësi, duke reaguar se "absolutisht asgjë nuk do të më bëjë të mendoj të blej kriptovaluta", ndërsa 32% e teetotalistëve të kriptove treguan se ata me siguri "në vend të kësaj do të blinin aksione ose do të kishin para në kursimet financiare .. "

Lexo artikullin:  Guvernatori i Fed Lael Brainard nuk mund të imagjinojë të ardhmen pa dollarë dixhital

Në përgjithësi, pengesa më e rëndësishme për të blerë kripto është paqëndrueshmëria e tij dhe gjithashtu konsiderohet rrezik. Çuditërisht meshkujt më shumë se femrat (50% në 37%) hezituan të blinin kripto për këta faktorë sipas sondazhit.

Një tjetër pengesë e konsiderueshme për hyrjen për australianët është problemi në të kuptuarit saktësisht se si punojnë kripto. 28% reaguan se ata me siguri do të blinin kriptovaluta nëse e kuptonin saktësisht se si funksiononte e gjithë kjo, ndërsa 18% pohuan se me siguri do të shpenzonin nëse e kuptonin saktësisht se si ta blinin në fakt.

Të ngjashme: Australia dhe gjithashtu Singapori përfundojnë pilotin e konfirmimit elektronik të blockchain

Studimi i Finder u theksua më parë gjatë vitit kur raportoi se 56% e australianëve mendojnë se CEO i Tesla Elon Musk është pronar i Bitcoin.

Rekordi gjithashtu tregon rezultatin e ndikuesve të rrjeteve sociale ndërkombëtare në pamjen e kriptove. Më shumë se pesëdhjetë përqind e australianëve (52%) shpesh kanë tendencë të marrin informacion nga sistemet e rrjeteve sociale si Twitter, ku mund të gjenden ndikues të shumtë të tregut të kriptomonedhës.

.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju