Bitcoin ETF mund të ndihet mirë për entuziastët e BTC, por birësimi nuk mund të përparojë në natyrë

Me fondin e parë Proshares të tregtuar me shkëmbim bitcoin (ETF) me BITO që hapet për tregti më 19 tetor, financuesit me llogari agjentësh ndërmjetësues mund të kenë akses në kriptomonedhën e ngjashme me çdo lloj furnizimi tjetër ose ETF të disponueshëm.

Për njohësit e bitcoin, SEC &#x 2019; Deklarata e tij militarizoi një modifikim të favorshëm atje, pasi kostoja e BTC arriti një nivel të lartë të të gjitha kohërave mbi 66,000 dollarë mes rritjes së të ardhmes së CME, si dhe detyrës së zgjedhjeve. Po kështu, profesionistët e kriptove mendojnë se me lançimin e bitcoin ETF, bitcoin si një alternativë investimi financiar sigurisht që do të jetë tepër e gjerë dhe lehtësisht e aksesueshme e cila bitcoin &#x 2019; njohja me siguri do të zgjerohet.

Sipas Ben Caselin, AAX &#x 2019; kreu i studimit kërkimor si dhe teknikës:

Në afat të gjatë, autorizimi me siguri do të transformojë si dhe do të ngrejë diskutimin në lidhje me Bitcoin &#x 2013; si në mediat e njohura ashtu edhe në mesin e financuesve institucionalë. Rrjedhimisht, kjo ka të ngjarë të ndihmojë në krijimin e një strukture rregullative rreth pronave elektronike.

Zona e kriptove në fakt ka këshilluar autoritetet rregullatore për të autorizuar një ETF të bitcoin për disa vite, si dhe shumë parashikojnë ardhjen e tij për të ndikuar në një kurs krejt të ri financuesish. Ndërsa shumë financues të rregullt hezitojnë të përfshihen me bitcoin për shkak të ndërlikimeve të kujdesit për buxhetet, si dhe të ruajtjes së sekreteve personale, ata aktualisht mund të hyjnë direkt në llogaritë e tyre të agjentëve të ndërmjetësimit si dhe të blejnë ETF të ngjashëm me çdo lloj tjetër. furnizimit.

Megjithatë, thjeshtësia e përdorimit nuk &#x 2019; Gjithmonë sugjeroni që adoptimi me siguri do të rrisë ose do të sigurojë fitimet me kosto të lartë që presin mbajtësit e kriptove.

Vlera mashtruese e tregtimit të së ardhmes në një aksion

Një fond i tregtuar në këmbim (ETF) është një siguri dhe siguri që gjurmon efikasitetin e një prone specifike ose një ekipi pronash të ndryshme. Në shembullin e Bitcoin ETF të parë të listuar në SHBA, ETF sigurisht që do të lidhet me marrëveshjet e së ardhmes në muajin e parë, të cilat paguhen me para në dorë në fund të muajit si dhe do të futen direkt në përputhje me muajin dhe #x 2019; marrëveshjes. Kjo është e ndryshme nga normat e sipërfaqes, të cilat tregojnë vlerën aktuale të tregut për një pronë. Veçanërisht, financuesit në BITO ETF nuk kanë asnjë pretendim sigurimi për pronën e fshehur në këtë rast: bitcoin.

Për më tepër, ardhja me thjeshtësinë e përdorimit vjen me një kosto të lartë. Së pari, për shkak të kornizës kontango të tregut të të ardhmes së bitcoin, i cili tregon norma më të larta të të ardhmes për normat e zonës, financuesit e ETF kanë shumë gjasa të paguajnë një kosto për t'u bashkuar me çdo lloj njohjeje të bitcoin.

Lexo artikullin:  Çelësi i epokës së "Metaverse": Modernizimi i Zinxhirit të Parkut

Më pas, ETF &#x 2019; Tarifa e administrimit prej 0.95%, e cila mund të mos duket shumë, prek seriozisht financuesit afatgjatë. Për investitorët e përkohshëm ditor që hipotezojnë mbi bitcoin &#x 2019; Paqëndrueshmëria e përhapur, ky numër është shumë më pak i rëndësishëm. Megjithatë, kjo tarifë gërryen kthimet gradualisht për financuesit afatgjatë që bëjnë banka me njohje, për shkak të ETF &#x 2019; s kërkon të dorëzojë marrëveshjet çdo muaj.

Kjo tarifë, si dhe kontango, mund të shkaktojë nën-performancë afatgjatë për një person të dashur për të mbajtur bitcoin themelor që mund të arrijë në çmime dyshifrore brenda viteve. Për shembull, megjithëse dallimi në mes të normave të zonës dhe të të ardhmes ishte shumë më i ngushtë, e njëjta e vërtetë u shfaq në një ETF të së ardhmes së arit pa zotërime ari në kontrast me varësinë nga mbajtja e arit fizik, duke çuar në një performancë të dobët dyshifrore prej 13. % për një perspektivë 5-vjeçare.

Duke komentuar për ETF, CEO i degës amerikane të Currency com, Steve Gregory, vëren:

Njerëzit me siguri do të zgjerohen më shumë të interesuar, si dhe me ndonjë fat kur të shohin se ETF e së ardhmes bitcoin nuk është &#x 2019; Në një ujdi për financuesit, ata me siguri do të zbulojnë metoda për të blerë bitcoin të vërtetë. Sapo të heqin dorë nga kjo rrugë, ata me siguri do të shohin të gjitha shkëmbimet e kripto-shkëmbimeve të thjeshta për t'u përdorur, si dhe sendet fantastike që janë zhvilluar në të vërtetë. Ky ETF mund të funksionojë si portal për të marrë financues edhe më konvencional drejt bitcoin.

Ndërsa ETF e bitcoin mund të ndihmojë jashtëzakonisht mirë në zhvendosjen e raundit përpara në lidhje me kripto-n &#x 2019; Një njohje më e madhe, ndikimi i tij në normat është i paqartë pasi zhvendoset sipas çmimeve të rekomanduara të tregut të së ardhmes, jo sipas tregut të zonës. Për rrethana, ari me bazë në SHBA varet nga GLD, e cila ka arin për të mbështetur çdo aksion, ka një ndikim të verifikueshëm në tregun e arit të zonës.

Detyra e së ardhmes mund të ndikojë në një mënyrë të ngjashme në normat e bitcoin, veçanërisht nëse ETF-ja e sapo prezantuar stimulon një mani të ushqyerjes midis financuesve institucionalë. Megjithatë, BITO mund të shkurtohet, duke sugjeruar që financuesit mund të marrin secilën anë të tregut. Për shkak të kostove të tarifave të të ardhmes, disa financues mund të zgjedhin të përdorin shansin e arbitrazhit duke shkurtuar ETF-në si dhe duke marrë bitcoin të vërtetë. Kjo mund të vendosë stres në rënie në normat e ETF, por ndoshta të ketë një ndikim të favorshëm në tregun e zonës.

Edhe pse para kohe për të deklaruar me siguri se si një treg për bitcoin me siguri do të ndikojë te tjetri i ndryshëm, u deklarua që në ditën e parë të ETF-së BITO bitcoin, duke vënë në dukje një nga lançimet më efektive të ETF në sfond, pasi arriti në pothuajse 1 miliard dollarë në sasinë e tregtimit. .

Lexo artikullin:  Kongresi miraton projekt-ligjin e infrastrukturës prej 1.2 trilion dollarësh - Avokatët e kriptove kritikojnë përkufizimin e ndryshuar të ndërmjetësit, kodin tatimor 6050I

&#x 2018;Mirë për Bitcoin &#x 2019; Mund të mos jetë e mirë për adoptimin e Blockchain

Ndërkohë që bitcoin ETF me dritë jeshile është një informacion fantastik për zonën e Bitcoin, ai thjesht përfiton nga një kriptomonedhë që aktualisht rregullon pjesën më të madhe të tregut. Kriptovaluta të tjera tërheqëse si ethereum, cardano, si dhe altcoin të tjerë të ndryshëm nuk janë afër marrjes së ETF-ve të tyre, një minimum prej ndërkohë, veçanërisht për shkak të mungesës së qartësisë qeverisëse në klasifikimin e tyre.

CEO i Kucoin, Johnny Lyu përfshin:

Ne besojmë se edhe më shumë ETF të kriptomonedhave sigurisht që do të lëshohen në të ardhmen, pasi artikujt e investimeve financiare të lidhura me kriptoin marrin pasion në rritje nga financuesit edhe më konvencionalë në bush kundrejt një recesioni financiar. Sidoqoftë, u deshën vite që KSHZ-ja të autorizonte lëshimin e ETF-ve të së ardhmes BTC, si dhe nuk mund të prisnim që një ETF tjetër kriptosh të vinte në treg në një afat të shkurtër, derisa organet qeverisëse monetare të kenë edhe më shumë kontroll mbi rezultati i qëndrueshëm i eksperimentit aktual.

Vetëm koha me siguri do të informojë nëse ETF-të e bitcoin me siguri do të funksionojnë si një shtytës kryesor për zhvillimin e bitcoin-it, ose do të luajnë një funksion vendimtar në përshpejtimin e adoptimit masiv të kriptomonedhave në përgjithësi.

Çfarë e konsideroni shpërndarjen e ETF të bitcoin? Le të njohim në fushën e vërejtjeve të listuara më poshtë.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju