Çmimi i Bitcoin tejkalon 50 mijë dollarë, aksionet bien pas raportit zhgënjyes të vendeve të punës në SHBA

Informacioni i pagave jashtë fermës zbulon fitimin më të tmerrshëm të vendeve të punës në SHBA në 7 muaj, duke kufizuar problemet e Rezervës Federale që po pakësohen këtë vit.

Çmimi i Bitcoin tejkalon 50 mijë dollarë, aksionet bien pas raportit zhgënjyes të vendeve të punës në SHBA

S&P 500 u zhvendos në nivelet më të larta të ditës tjetër, ndërsa Bitcoin (BTC) arriti shkallët e tij ideale në më shumë se 3 muaj. Zhvendosjet erdhën pasi një raport mashtrues të Premten zbuloi se klima ekonomike e Shteteve të Bashkuara përfshinte më pak vende pune sesa ishin përgatitur, duke zvogëluar mundësinë e Rezervës Federale për të filluar zbutjen e programit të saj stimulues këtë vit.

Byroja Amerikane e Statistikave të Punës zbuloi se listat e pagave jo-bujqësore (NFP) u zgjeruan me 235,000 në gusht kundrejt supozimeve për 733,000 cilësime. Sidoqoftë, çmimi i papunësisë i ulur u ul në 5.2% nga 5.4% në muajin e kaluar.

Delta FUD prapa Bitcoin pump?

Tregu i mikpritjes dhe rekreacionit nuk pati ndonjë fitim në punë në gusht, në krahasim me rritjen e tij të zakonshme prej 350,000 mjedise mujore gjatë 6 muajve të mëparshëm. Ndërkohë, tregu i institucioneve të ngrënies hoqi 42,000 vende pune, duke treguar shqetësime në lidhje me përhapjen e shpejtë të deltës së Covid -19.

Bitcoin u rrit me 3.41% në 50,961 dollarë më parë që një ngecje në tregun e punës në SHBA sigurisht që do të bënte që Rezerva Federale të kufizojë zemërimin e saj të pakët.

Kripto-monedha më e njohur në botë kishte pasur një kohë të vështirë në tremujorin e 2-të të vitit 2021 në mes të një rikthimi financiar ndërkombëtar nga pandemia. Ai zbriti nga rreth 65,000 dollarë në listën nën 30,000 dollarë pasi u trajtua me erëra të forta nga një kufizim i plotë i kriptove në Kinë dhe gjithashtu cicërimat e Elon Musk kundër Bitcoin.

Në të njëjtën kohë, rikuperimi financiar ndërkombëtar ngriti supozimet se bankat rezervë do të lehtësonin sigurisht ndihmën e tyre të madhe financiare. Në SHBA, Kryetari i Rezervës Federale Jerome Powell deklaroi se ata me siguri do të fillojnë të zvogëlohen deri në fund të këtij viti nëse klima ekonomike arrin "punë optimale".

Lexo artikullin:  Investitorët Globalë të SHBA blenë ekspozimin e kriptove përmes fondeve të Grayscale

Por alternativa delta ruajti shpresat për një rimëkëmbje të qëndrueshme financiare dhe gjithashtu të tregut të punës. Për më tepër, informacioni i punës i së Premtes la të kuptohej se banka rezervë amerikane sigurisht që do të kërkonte të vazhdonte programin e saj të marrjes së posedimit prej 120 miliardë dollarësh në muaj.

Vështrimi i përgjithshëm shqetësoi dollarin amerikan të zvogëluar dhe gjithashtu dërgoi prona mbrojtëse jofitimprurëse si Bitcoin dhe gjithashtu ari të lartë.

"Kryqëzimi mbi 50,000 dollarë në të vërtetë ka zbuluar 2 kërkime të rëndësishme për paratë elektronike," tha Petr Kozyakov, themeluesi dhe gjithashtu CEO i rrjetit të shlyerjes Mercuryo.

"Njëra është se kriptovaluta kryesore ka akoma funksionet e brendshme që tërheqin kapitalistët dhe gjithashtu klientët, dhe gjithashtu së dyti, vlerësimi i rritur i çmimeve në fakt ende nuk është hequr qafe paqëndrueshmërinë që kufizohet me posedimin elektronik."

Kozyakov u përgatit për atë plan financiar të çliruar, i kombinuar me zhvillimin e Bitcoin si një zotërim ekonomik i identifikueshëm në Wall Street, sigurisht që do të rriste normat e tij në 55,000 dollarë në afat të afërt, dhe gjithashtu 70,000 dollarë në afat të gjatë.

Përparësitë e papunësisë përfundojnë shpejt

Raporti tepër i dobët NFP erdhi thjesht ditë para ndërprerjes së rregulluar të sigurimit të papunësisë të qeverisë që menaxhmenti amerikan kishte zbatuar në të vërtetë për të mbështetur dëmet financiare të shkaktuara nga pandemia.

Për më tepër, një ndihmë e shtuar që u siguron amerikanëve të papunë 1,200 dollarë në muaj me siguri do të përfundojë më 6 shtator. Kjo do të eliminonte në mënyrë efikase ndihmën për rreth 7.5 milion individë kur rastet e deltës po ngjiten pjesërisht në SHBA.

Goldman Sachs mbante në mend se sigurimi i papunësisë gjithashtu i mbante amerikanët nga kërkimi i punës gjatë gjithë muajit korrik Ndërprerja financiare e parashikuar e 6 shtatorit për të rritur pagat jo-bujqësore në 1.5 milion deri në fund të vitit 2021.

Konferenca e mëposhtme e Rezervës Federale me siguri do të ndodhë në mes të shtatorit dhe gjithashtu me siguri do të parashikojë të hedhë më shumë dritë mbi strategjitë e tyre të ngushta duke marrë parasysh një raport të dobët të NFP.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju