Promovuesi i Bitconnect pranon fajësinë për skemën Ponzi, pasi platforma përballet me akuza të reja SEC

Ish -promovuesi i BitConnect, Glenn Arcaro në fakt është lutur fajtor për detyrën e tij në legjendë, megjithatë vendndodhja e pronarit të kompanisë Satish Kumbhani është e paidentifikuar.

Promovuesi i Bitconnect pranon fajësinë për skemën Ponzi, pasi platforma përballet me akuza të reja SEC

Ish mbikëqyrësi dhe gjithashtu promovuesi i skemës së mirënjohur Bitconnect Ponzi, Glenn Arcaro, në fakt është lutur fajtor për akuzat e mashtrimit që kanë të bëjnë me detyrën e tij në shkëmbimin e kriptove tashmë të vdekur dhe gjithashtu platformën e huamarrjes

Ai në fakt është paguar 24 milionë dollarë për financuesit.

Në një veprimtari identike në legjendën afatgjatë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës për Letrat me Vlerë dhe Komisioni i Shkëmbimit (SEC) në fakt ka faturuar Bitconnect, pronarin e tij Satish Kumbhani, mbikëqyrësin e mëparshëm Arcaro, dhe gjithashtuFuture Money Ltd mbi skemën. Të akuzuarit janë të përfshirë në drejtimin e një sigurie mashtruese, të paregjistruar që siguroi 2 miliardë dollarë.

Përparimet më të reja vijnë 3 vjet pasi BitConnect mbylli platformën e saj të huamarrjes dhe shkëmbimin e kriptove duke marrë parasysh paralajmërimet nga Teksasi dhe gjithashtu autoritetet rregullatore të Karolinës së Veriut.

Bitconnect në fakt është implikuar zakonisht për të qenë një skemë Ponzi, dhe gjithashtu skema mbijeton në shumë meme.

'Reklama mashtruese'

Sipas një nisjeje të datës 1 shtator nga Departamenti i Drejtësisë (DoJ), Arcaro u shpall fajtor për akuzat që shpallnin teorinë e komplotit për t'i kushtuar mashtrimit të kordonit.

Banori i Los Anxhelosit rrëfeu se kishte komplotuar me "të tjerët" për të përdorur financuesit duke "marketuar me mashtrim" ofertën e monedhës BitConnect dhe gjithashtu platformën e tregtimit kripto si një investim financiar jashtëzakonisht fitimprurës.

44-vjeçari gjithashtu rrëfeu për financuesit mashtrues në lidhje me "BitConnect Trading Bot" dhe gjithashtu "Softueri i paqëndrueshmërisë" si aftësi për të prodhuar të ardhura të mëdha dhe gjithashtu siguroi kthime duke përdorur fonde financues për të tregtuar mbi paqëndrueshmërinë e tregjeve kripto.

"Në fakt, BitConnect drejtoi një skemë libri Ponzi duke paguar financuesit e mëparshëm të BitConnect me para nga financuesit e mëvonshëm," thuhej në lansimin e DD.

Arcaro pretendohet se ka drejtuar një rrjet të madh tregtarësh në Amerikën e Veriut që zhvilloi një skemë piramidale të referuar si "Programi i Referimit Bitconnect". Ai fitoi rreth 15% për investim financiar në programin e huamarrjes të BitConnect, ndërsa ai gjithashtu mori një prerje nga të gjitha investimet financiare duke përdorur një fond të fshehur "të dobët".

Lexo artikullin:  Chumbi Valley është përsëritja tjetër e madhe në tregun e lojërave të Blockchain Play-to-Earn

Promovuesi i mëparshëm rrëfeu se kishte fituar rreth 24 milion dollarë nga detyrat e tij mashtruese dhe gjithashtu në fakt ishte marrë për të paguar shumën totale për financuesit.

"Arcaro maksimizoi futjen e tregjeve të kriptomonedhës, duke joshur financierët e pafajshëm në të gjithë botën që të hyjnë shumë herët duke u garantuar kthime të sigurta, dhe gjithashtu duke manipuluar uebin dhe rrjetet sociale për të arritur në një pishinë më të madhe të të sëmurëve me komoditet dhe normë më të mirë," pohoi Agjenti Special në ngarkim Ryan L. Korner i Zyrës Fushore në Los Angeles të Hetimit Penal të IRS (IRS-CI).

Related: Crypto është gjithashtu e madhe të ekzistojë përtej ligjeve publike, paralajmëron kryetari i SEC

Tarifat e reja të SEC

Akuzat e SEC të prezantuara sot janë të fokusuara në BitConnect, pronarin Satish Kumbhani, mbikëqyrësin e mëparshëm Arcaro dhe gjithashtu Future Money Ltd - një kompani e përfshirë nga Arcaro në Hong Kong

Sipas ankesës së Septit 1, KSHZ deklaron se të akuzuarit kryen një siguri mashtruese dhe gjithashtu të pa listuar duke përdorur platformën e huamarrjes të BitConnect në mes të 2017 dhe gjithashtu 2018, që krijoi rreth 325,000 Bitcoin (BTC) me vlerë 2 miliardë dollarë në atë kohë.

Ankesa këmbëngul që individët u mashtruan menjëherë në blerjen e platformës së huamarrjes duke përdorur pretendimet e sigurimit se roboti tregtar i BitConnect sigurisht që do të gjeneronte kthime të sigurta prej 40% në muaj, dhe gjithashtu implikoi BitConnect të publikonte "bëni besime kthimi" në faqen e internetit në lidhje me afërsisht 1 % çdo ditë, ose 3,700% çdo vit.

"Këto kërkesa për sigurime ishin një mashtrim. Ndërsa të pandehurit e kuptuan ose neglizhuan pa kujdes, BitConnect nuk lëshoi ​​fonde financuesi për tregti me Botin e saj të supozuar Trading, BitConnect dhe gjithashtu Kumbhani hoqi fondet e financuesve për avantazhin e tyre dhe gjithashtu avantazhin e partnerëve të tyre. "

SEC mban në mend se vendndodhja e pronarit të BitConnect Kumbhani aktualisht është e paidentifikuar.

Lexo artikullin:  Naomi Osaka zbulon NFT -në e re, Dogecoin ndez interesin e Yllit të Tenisit në kriptovaluta

KSHZ -ja po kërkon një shpërfillje të plotë të fondeve, urdhërimin e të akuzuarve nga shkelja e legjislacionit të sigurisë në të ardhmen, si dhe gjoba financiare civile.

Në maj, SEC faturoi 6 tregtarë të ndryshëm të BitConnect për detyrën e tyre në sigurimin e paqëndrueshmërive të pretenduara, dhe gjithashtu Crypto PumpLajmet raportuan më 8 korrik se KSHZ -ja kishte rrethuar negociatat me 4 nga 6 personat.

.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju