Presidenti i Bankës Qendrore të Argjentinës lë të kuptohet për rregullimin e mundshëm të Bitcoin në sistemet e pagesave

Argjentinë

Miguel Pesce, presidenti aktual i Bankës Qendrore të Argjentinës, la të kuptohej një rregullore e mundshme për transaksionet bitcoin dhe bitcoin në një konferencë financiare dixhitale të organizuar nga Instituti Argjentinas i Ekzekutivëve të Financave (IAEF). Dje, Pesce deklaroi për çështjen se ishte shumë e rëndësishme për ta që të shmangnin lidhjen e bitcoin me tregun tradicional të këmbimit. Pesce deklaroi:

Ne do të rregullojmë kryqëzimin e Bitcoin me sistemin e pagesave dhe tregun e këmbimit.

Për Pesce, Bitcoin nuk është një pasuri financiare sepse nuk arrin të mbështetet nga asnjë aktiv dhe nuk mund të garantojë një rendiment të qëndrueshëm. Sidoqoftë, ai konstaton se mungesa e tij lejon që çmimi të vazhdojë të rritet, duke lënë përshtypjen se është me të vërtetë një pasuri financiare. Për këtë, ai tha:

Banka Qendrore nuk ndikohet nga fakti që këto lloj instrumentesh mund të përdoren për transaksione.

Jo mirë për tregun e këmbimit

Sidoqoftë, bankieri nënkuptoi që këto instrumente mund të përdoren për të përfituar nga investitorët e pakomplikuar në formën e mashtrimeve. Për shkak të kësaj, Pesce konsideron se mund të ketë një efekt shumë të padrejtë nëse këto para që vijnë nga kriptovalutat përzihen me tregun tradicional të këmbimit. Ai deklaroi se banka qendrore e Argjentinës do të përpiqet ta shmangë këtë. Pesce gjithashtu theksoi se një përzierje e tillë mund të jetë "shumë e dëmshme për instrumentin dhe gjithashtu për rregulloret e Bankës Qendrore".

Sidoqoftë, Banka Qendrore e Argjentinës është e përqendruar në arritjen e një digjitalizimi të gjerë të sistemeve të saj të pagesave, dhe ata po vënë bast në kryqëzimin e bankave tradicionale dhe kompanive fintech për të arritur këtë qëllim. Për këtë qëllim, ajo po promovon një sistem të ri teli të quajtur "Transferencias 3.0", që do të inkurajojë përdorimin e parave dixhitale në vend.

Argjentina është ende një vend i madh në para të gatshme. Mbi 90% e transaksioneve në vend përfshijnë para të gatshme, kështu që banka ka sfidën e modernizimit të këtij sistemi për të bërë pagesat më të lehta. Sidoqoftë, Pesce deklaroi se ata nuk po planifikonin të lëshonin një monedhë dixhitale për këtë detyrë.

Lexo artikullin:  Njihuni me dyshen vëlla e motër 9 dhe 14-vjeçare duke fituar 32,000 dollarë në muaj me Ethereum

Çfarë mendoni për deklaratat e presidentit të Bankës Qendrore të Argjentinës? Na tregoni në pjesën e komenteve më poshtë.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju