Kina është pumpnxjerrja e parave nga SHBA me Bitcoin

Autoritetet kineze duket se po i rregullojnë gjërat në vend që t’i shpallin luftë kriptos, duke synuar të dobësojnë më tej ekonominë amerikane.

Kina është pumpnxjerrja e parave nga SHBA me Bitcoin

Lufta tregtare në vazhdim Shtetet e Bashkuara-Kinë është në vitin e katërt. Ish Presidenti i SHBA Donald Trump pa rezultate të ndryshme nga ato që priste fillimisht: Amerika ka marrë një goditje nga tarifat dhe sanksionet më të larta kundër kompanive kineze dhe nuk ka përfituar prej saj në të njëjtën masë. Ajo i ka kushtuar vendit deri në 245,000 vende pune. Dhoma e Tregtisë e SH.B.A. llogarit se situata vë në rrezik eksportet e secilit shtet. Për shembull, dëmi vetëm në eksportet e Floridës tashmë ka arritur 1.9 miliardë dollarë.

Në të njëjtën kohë, Kina po merrte një qasje më të mençur: Ajo jo vetëm që vendosi sanksione reciproke dhe eksportoi produktet e saj përmes vendeve ndërmjetësuese (Vietnami, Tajvani dhe Meksika), por gjithashtu bëri që SHBA të paguante për pasuri të pasigurta dhe të rregulluara keq - kriptovaluta.

Related: Lufta tregtare SHBA-Kinë dhe efekti i saj në kriptovalutat

Miliarda të fshehura

Shtetet e Bashkuara çdo vit injektojnë miliarda dollarë në ekonominë kineze madje pa dyshuar atë. Arsyeja është se shumica e Bitcoin (BTC), e cila shkëmbehet kryesisht me dollarë amerikanë në të gjithë botën, minohet në Kinë. Ajo pret 65% të të gjitha fermave minerare.

Për të fituar shpërblime Bitcoin, kompjuterët e fuqishëm zgjidhin probleme komplekse të matematikës 24/7. Një pjesë e monedhave të sapo minuara shkon direkt në shkëmbimet kripto, ndërsa pjesa tjetër mund të mbahet në kuletat kripto të minatorëve, por më në fund shitet në dollarë. Mesatarisht, 900 BTC minohen çdo ditë, dhe të ardhurat totale ditore janë rreth 31 milion dollarë (deri në fund të qershorit). Kjo do të thotë që në vetëm një vit, minatorët kanë fituar mbi 10 miliardë dollarë.

Duke marrë parasysh pjesën e Kinës në fermat minerare, minatorët lokalë kanë fituar rreth 7 miliardë dollarë që nga vera e kaluar. Nëse çmimi i Bitcoin dhe popullariteti i tij vazhdojnë të rriten, të ardhurat do të dyfishohen apo edhe trefishohen çdo vit. Në një mënyrë apo në një tjetër, paratë do të qarkullojnë në të gjithë ekonominë e vendit: Do të shpenzohen, kursen ose investohen.

Related: Parashikimi i çmimit Bitcoin duke përdorur modele sasiore, Pjesa 1

Nën kontrollin e Partisë

Qeveria kineze është e vetëdijshme për vëllimin dhe domethënien e investimeve të dollarit amerikan përmes kriptovalutave. Pavarësisht rregullores në rritje të madhe, autoritetet natyrisht nuk do të ndalojnë Bitcoin.

Kina kufizoi transaksionet e kripto për bankat dhe kompanitë e pagesave përsëri në 2013. Në 2017, autoritetet gjithashtu mbyllën shkëmbimet e kripto lokale dhe bllokuan hyrjen në platformat e huaja. Thënë kjo, vendasit mund të zotëronin legalisht kriptomonedhën gjatë gjithë kësaj kohe. Ajo që ne shohim tani është në thelb një kujtesë e kufizimeve të mëparshme të vendosura në institucionet financiare në vend të futjes së atyre të reja. Nga njëra anë, autoritetet kineze duan të parandalojnë "transmetimin e rreziqeve individuale në fushën sociale", dhe nga ana tjetër, ata lënë derën hapur për investitorët e huaj.

Lexo artikullin:  Senatorët amerikanë i bëjnë thirrje Facebook -ut të ndërpresë pilotin e Portofolit Crypto duke cituar aftësinë 'e pamjaftueshme' për t'i mbajtur konsumatorët të sigurt

Në të njëjtën kohë, autoritetet kineze kanë filluar të kufizojnë minierat, që kanë të bëjnë me shumë njerëz në treg. Arsyet zyrtare janë konsumi i tepërt i energjisë dhe emisionet e dioksidit të karbonit që parandalojnë vendin nga arritja e neutralitetit të karbonit deri në vitin 2060. Por situata reale është pak më ndryshe nga deklaratat zyrtare.

Related: Zile e vdekjes për minatorët e kripto kineze? Rigs në lëvizje pas goditjes së qeverisë

Së pari, minatorët kinezë tashmë burojnë hidroelektricitet më të lirë, i cili është shumë i zhvilluar në provincat jugore dhe kalojnë në karburant me bazë fosile vetëm gjatë sezonit të dimrit të thatë kur migrojnë në veri.

Së dyti, autoritetet kanë ndaluar plotësisht projektet e reja minerare dhe ato ekzistuese në tre rajone: Qinghai, Mongoli i Brendshëm dhe Xinjiang. Provincat e tjera që janë të pasura me burime hidroenergjitike, si Yunnan ose Sichuan, nuk nguten të vendosin një ndalim total. Ndërsa Yunnan po planifikonte të mbyllte vetëm fermat e paligjshme të minierave BTC "me një fushatë kundër keqpërdorimit të energjisë elektrike", më vonë në qershor u raportua se të gjitha fermat minerare në Provincën Yunnan u mbyllën.

Autoritetet kineze duket se po i rregullojnë gjërat sesa t'u shpallin luftë kriptovalutave. Kufizimet teknologjike të furnizimit me Bitcoin duhet të funksionojnë në favor të Kinës: Ai lejon vendin të ndikojë në çmimin e kriptos duke e mbajtur atë në zotërim të minatorëve dhe pa e shitur atë në tregjet financiare. Sidoqoftë, nëse kufizimet vazhdojnë të shtrëngohen, fuqia minerare mund të rishpërndahet midis vendeve të tjera. Prodhuesit kinezë të pajisjeve të minierave - BTC.TOP, Huobi dhe HashCow - njoftuan se po pezullojnë shitjet e brendshme dhe po zgjerojnë praninë e tyre ndërkombëtare, duke përfshirë në Amerikën e Veriut.

Kush do ta marrë idenë

Me vlerë nominale, mundësia e minatorëve kinezë që lëvizin në Amerikën e Veriut duket e dobishme për Shtetet e Bashkuara. Por ekspertët theksuan se kontinenti nuk ka shumë kapacitet energjie boshe. Përveç kësaj, vendet në lëvizje marrin kohë që konkurrentët mund të përfitojnë.

Ideja e marrjes nën kontroll jo vetëm të transaksioneve kripto por edhe të minierave Bitcoin po merr shpejt tërheqje në vendet në zhvillim. Në Iran, minierat janë bërë një nga industritë më të arritshme mes sanksioneve të ashpra amerikane. Qeveria iraniane po ndjek pothuajse të njëjtën rrugë si Kina: Autoritetet do të ndalojnë përdorimin e kriptovalutave të gjeneruara jashtë vendit, por ato lejojnë pagimin e mallrave të importuara me monedha të minuara në vend. Gjatë vitit të kaluar, Irani fitoi më shumë se 400 milion dollarë nga miniera e kriptomonedhave, me të ardhurat e Shteteve të Bashkuara vetëm dy herë më shumë.

Një vend tjetër që planifikon zhvillimin e projekteve të minierave është El Salvador - vendi i parë që miratoi Bitcoin si tender ligjor - që Presidenti i SHBA Joe Biden refuzoi të vizitonte. Presidenti i El Salvadorit, Nayib Bukele po konsideron të përfitojë nga energjia "shumë e lirë, 100% e pastër, 100% e rinovueshme" nga vullkanet lokale.

Lexo artikullin:  Kostoja e paqëndrueshme e Bitcoin për të përqëndruar qarkullimin e investimeve financiare në ar, pretendimet kryesore të minierave

Related: Çfarë qëndron vërtet pas 'Ligjit Bitcoin' të El Salvadorit? Ekspertët përgjigjen

Në këtë kontekst, Kazakistani duket të jetë vendi më politikisht neutral. Këtu, një qendër e madhe minerare nga Enegix me një kapacitet prej 180 MW, dhe deri në 50,000 pajisje të minierave do të fillojnë të veprojnë në Shtator. Për më tepër, prodhuesi kinez i pajisjeve minerare Canaan ka ngritur një qendër të re shërbimi në Kazakistan.

Kina mund të shfrytëzojë eksportin e fermave të tyre kripto si një mjet për të dobësuar më tej ekonominë amerikane, ndërsa qeveria amerikane nuk ka ndonjë fuqi të konsiderueshme për të ndaluar daljen e dollarit të shkaktuar nga transaksionet e kripto. Vendosja e një ndalimi të kriptos për amerikanët do të ishte thjesht jodemokratike.

Opsioni i vetëm për qeverinë amerikane është të dobësojë tërheqjen e Bitcoin me çdo mjet të mundshëm. Kjo do të shpjegonte pse Elon Musk, pronari i disa prej kompanive më të mëdha amerikane, Tesla dhe SpaceX, papritmas kaloi nga mbështetja e Bitcoin në kritikimin e ndikimit të saj në mjedis.

Related: Ekspertët përgjigjen: Si ndikon Elon Musk në hapësirën e kriptos?

E njëjta gjë i ndodhi Greenpeace, e cila nuk pranon më dhurime kripto, edhe pse e kishte bërë këtë për shtatë vitet e fundit. Duket se fushata përshkallëzuese kundër Bitcoin ka të bëjë më shumë me politikën sesa me mjedisin.

Aleks Axelrod është themeluesi dhe CEO i Aximetria dhe Pay Reverse. Ai është gjithashtu një sipërmarrës serial me mbi një dekadë përvojë në role udhëheqëse teknologjike. Ai ishte drejtori i të dhënave të mëdha në qendrën e kërkimit dhe zhvillimit të JSFC AFK Systems. Para këtij roli, Alex ka punuar për Mobile TeleSystems, ofruesi më i madh i telekomit në Rusi, ku ai drejtoi zhvillimin e sistemeve të mashtrimit dhe të sigurisë kibernetike.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju