Tronditja e minierave në Kinë mund të mos ketë përfunduar ende, sugjerojnë ekspertët

Megjithë shërimin e çmimit të hash të parë nga Bitcoin, ekspertët mbajtën parasysh se analiza aktuale 150 EH/s u bazua në një dritare të shkurtër 24-orëshe të shtëpisë.

Tronditja e minierave në Kinë mund të mos ketë përfunduar ende, sugjerojnë ekspertët

Në fillim të këtij viti, qeveria federale kineze ndërmori veprimin kuptimplotë për të ndaluar çdo lloj procedure të minierave kripto të bazuara brenda kufijve të saj, duke shkaktuar një eksod të konsiderueshëm të fuqisë së hashimit - 168 eksa hash në sekondë (EH/s) në pothuajse 86 EH/s që nga viti 23 qershor, që përfaqëson një rënie prej gati 40% - nga Kina në kombet kufitare.

Si një kurs freskues i shpejtë, çmimi hash përshkruan fuqinë e përgjithshme llogaritëse të kërkuar për të marrë një Bitcoin të vetmuar (BTC). Me fjalë të tjera të ndryshme, mund të thuhet se ndërsa bankat rezervë kanë probleme me paratë, minatorëve u ofrohet Bitcoin i ri për rregullimin e artikujve të kodit të ndërlikuar matematikor të përshkruar si blloqe.

Përpara kufizimit, Kina pretendonte 65% të fuqisë së përgjithshme të hashit në botë në Bitcoin. Që nga hapi i lartpërmendur, megjithatë, një larmi e konsiderueshme e shoferëve të pishinave të minierave në fakt kanë evakuuar çantat e tyre dhe gjithashtu janë larguar për në fusha më të gjelbra. Në një rast, kompania kanadeze e minierave Bitfarms mbajti në mend se fitimet e saj ishin rritur në të vërtetë me gati 30% tremujor-mbi-tremujor në TM2 2021, me firmën që minonte 26% edhe më shumë BTC sesa e kishte bërë në fakt në kontrast me atë të mëparshme. tremujori

Çfarë po ndodh saktësisht?

Pas një numri kaosësh mujor, gradat e çmimit të hash -it të BTC -së aktualisht duket se janë ruajtur edhe një herë, me numra që relativisht kthehen atje ku ishin disa muaj më parë. Në këtë drejtim, informacioni i siguruar nga kripto analitika e fortë CryptoQuant zbulon se statistikat duket se kanë mbuluar edhe një herë shenjën 150 Exahashes me 152 EH/s, duke trefishuar shkallët që kishte arritur në të vërtetë më 28 qershor (52 EH/s).

Vlen gjithashtu të theksohet se më 13 maj, çmimi tipik i hash i Bitcoin u rrit sa më i lartë i të gjitha kohërave prej 197.6 EH/s, vetëm që numri të bjerë më shumë se 65% ndërsa ingranazhet e minierave në të gjithë Kinën u përballën me "Lëvizje fantastike." Kjo pretendoi, me statistikat që aktualisht po i afrohen shkallëve shumë të hershme të qershorit, është përafruar që vlerat krejt të reja të të gjitha kohërave mund të regjistrohen në numrin e mëposhtëm të muajve.

Duke dhënë idetë e tij për këtë çështje, Kevin Zhang, nënkryetar i shtetit të avancimit të kompanisë në kompaninë e minierave kripto Foundry, informoi CryptoPumpLajmet se pavarësisht nga shërimi i shikuar, pikat janë ende shumë larg nga kthimi "në atë tipik", përfshirë se analiza 152 EH/s u bazua në një dritare të shkurtër të çmimit të hashit 24-orësh në shtëpi, ku fati i mirë ishte i lartë gjatë gjithë i gjithë rrjeti dhe gjithashtu blloqet u zgjidhën më shpejt nga sa ishte parashikuar, duke përfshirë:

"Aktualisht, standardi i zhvendosjes 24 orë për çmimin e hashit po lundron edhe një herë rreth E 130EH/s, i cili mbetet në përputhje me standardet e tij të zhvendosjes 3 dhe gjithashtu shtatë ditore. Çmimi hash i BTC -ve është padyshim duke u rikuperuar dhe gjithashtu po kthehet në atë tipik. Sidoqoftë, një pjesë e madhe - nëse jo të gjithë - e minatorëve të mëdhenj në Kinë që u zhvendosën nga shtypjet, në fakt ose i kanë dërguar flotat e tyre të minierave jashtë vendit ose po i magazinojnë derisa të gjejnë aftësinë e hapur të mbajtjes. "

Ai theksoi gjithashtu se, siç qëndrojnë pikat, i gjithë globi është ende i kufizuar në kornizën e ofruar lehtësisht që mund të mbajë secilën nga pajisjet e minierave të zhvendosura për të ndihmuar në ruajtjen e problemeve të hash të Bitcoin.

Lexo artikullin:  Çmimi i Bitcoin kthehet në testimin e niveleve më të ulëta të mbështetjes pasi $ 50K qëndron jashtë mundësive

"Definitelyshtë padyshim e mahnitshme të shohësh që çmimi i hashit vjen në internet dhe gjithashtu një pjesë e madhe e tij vjen nga porositë e reja që po ofrohen së fundmi. Me përfundimin e vitit, ne në mënyrë efektive mund të krijojmë nivele të reja të të gjitha kohërave për problemet e rrjetit dhe gjithashtu çmimin e hash ”, likuidoi Zhang duke pretenduar.

Efektet e kufizimit të Kinës me siguri do të vazhdojnë

Philip Salter, polici kryesor teknologjik për kompaninë e minierave Bitcoin Genesis Digital Assets, informoi CryptoPumpLajmet se shumë minatorë kinezë kanë mbetur në këmbë, duke pritur një përmirësim të skenarit brenda Kinës ose potencialisht presin një shans tërheqës për të lëvizur jashtë shtetit. Salter, ai e përfshiu atë shumë thelbësore

faqet e internetit janë blerë në të vërtetë Pra, kursi i trajnimit të vitit 2021, dhe gjithashtu nuk ka thjesht një aftësi të përkohshme për lëshimin e 5-8 gigawat të pajisjeve të tepërta, në thelb duke sugjeruar që skenari nuk ka arritur vërtet në asnjë lloj zgjidhjeje thelbësore thjesht Me përfshihen: minierat e Kinës ”Ndoshta, skenari nuk është ende minierë dhe gjithashtu supozoj se do të Por do të shohim rezultatet e eksodit të tepërt për të paktën një vit shtesë.

Në mënyrë të ngjashme, shumica e pajisjeve minerare me siguri do të rishfaqen në një mënyrë ose në një tjetër dhe gjithashtu çmimi i hash me siguri do të kthehet. Igor Rugnets, ne me siguri do të kërkojmë të presim dhe gjithashtu të shohim nëse sigurisht që do të ndodhë gradualisht në kohë, apo nëse shitjet e pajisjeve të qëndrueshme nga paniku sigurisht që do të shkarkojnë tarifat e tregut. ”Kina, krijuese dhe gjithashtu CEO e

Në kompaninë BitRiver Rugnets informoi CryptoPumpLajmet se ndërsa një rikthim në numrat e çmimeve të hash -it në BTC ishte i detyruar të ndodhte - pasi pajisjet e blera më parë mbeten në Bitcoin të ofruara nga blerësit e tyre globalë - ai ende mendon se shumë pajisje që dolën jashtë linje si rezultat i shtypjes janë ende ende për të gjetur një vendbanim jashtë vendit. Dhe një shënim teknologjik, minierat përmendën se në javët e pakicave në përputhje me shtypjen e çmimit të përgjithshëm të hash -it

Së fundmi 60 exahashes të fuqisë llogaritëse. Rugnets konsideroi se shumica e atyre pajisjeve Bitcoin ishin pajisjet e gjeneratës së fundit, ai mendon se një sasi e përgjithshme prej 750,000 pajisjesh me siguri do të kishin dalë jashtë linje si rezultat i shtypjes. Për më tepër, në shikimin e minierave, çmimi i hashit kinez do të me siguri mbetet për t'u ngjitur pasi pajisjet e blera më parë mbeten në Bitcoin të ofruara nga krijuesit. mund, ai përmendi se çdo pajisje e këtyre krejt të re

Lexo artikullin:  Jack Dorsey dorëheqja si CEO i Twitter është bullish për Crypto, thotë Fundstrat

Pajisjet e minierave të Amerikës së Veriut ngadalësohen në lidhje me tetë herë çmim shtesë hash në krahasim me pajisjet e gjeneratës së vjetër që kontrollonin

Si tregu më parë. "Çmimi i hash i Indeksit të Elektricitetit të Kembrixhit Shtetet e Bashkuara gjithashtu krijuan një nivel krejt të ri të të gjitha kohërave para fundit të vitit," pohoi ai. Këshilla për biznesin e minierave Qershor sipas informacionit të nisur nga Kina, pishinat e bazuara në Riot në të vërtetë kanë filluar të mbledhin pjesë të mëdha të çmimit të hash -it të BTC -së edhe para minierave, një kohë kur kufizimet rajonale të minierave nuk kishin hyrë gjithashtu në rezultatin e plotë. mbi këtë respekt,

Ajo, një kompani me bazë në SHBA, Bitcoin, raportoi 31.5 milionë dollarë të ardhura të parëndësishme për kohëzgjatjen tre mujore-deri në Riot 1,500% nga fitimet e saj të TM2 2020 prej 1.9 milion dollarë. Kompania Whinstone gjithashtu raportoi një rritje prej 38% në varietetin e përgjithshëm të

Minierat e tjera të Amerikës së Veriut kishte aftësinë për të minuar në krahasim me tremujorin e mëparshëm, duke prodhuar 675 BTC në krahasim me 491 BTC në TM1. Realiteti maratonik, Bitfarms sapo filloi një detyrë prej 650 milion dollarësh 400 megavat me Riot United States, me një sasi totale prej 4 qendrash prodhuese të energjisë shtesë aktualisht të paplota. Asnjë kompani që në fakt ka regjistruar fitime tronditëse të regjistruara vitin e sotëm nuk përbëhet nga Bitcoin (268%), korrik (210%), qershor (126%) dhe gjithashtu Hut8 (180%).

Duke komentuar pikërisht atë, informacioni rekomandon që biznesi i lartpërmendur kishte aftësinë për të prodhuar afërsisht 58% edhe më shumë Marathon Digital Holdings gjatë gjithë muajit të Fred Thiel sesa në Përveç kësaj. Për më tepër mbi efikasitetin aktual të firmës së tij,

Kështu CEO të jetë i ekspozuar që gjatë tremujorit të dytë të vitit, fitimet e kompanisë u rritën me 2% (në gati 220 milion dollarë) në kontrast me tremujorin e mëparshëm. Bitcoin, çmimi i hash i firmës u rrit gjithashtu me një masiv 30%

dritarja e sipërpërmendur e shtëpisë. (*), sigurisht që (*) do të jetë intriguese të shihet saktësisht se si fitimet e shërimit të çmimit të hash (*) nga këtu e tutje, veçanërisht me një larmi të madhe të kompanive në të gjithë botën që tregojnë prodhimin e tyre aftësitë. (*)

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju