Industria e kripto e Kinës është zhdukur? Goditja e Pekinit vazhdon të dërgojë valë tronditëse

Kryqëzata e vazhdueshme e qeverisë kineze kundër kriptovalutave mund të ketë pasoja dramatike si për tregtarët vendas ashtu edhe për kripto globale.

Industria e kripto e Kinës është zhdukur? Goditja e Pekinit vazhdon të dërgojë valë tronditëse

Që nga fillimi i verës, një sërë masash nga autoritetet kineze për të frenuar tregtinë dhe minierat e kriptomonedhave kanë dominuar ciklin e lajmeve kripto. 

Nga nxitja e ofruesve të shërbimeve financiare te transaksionet e lidhura me kriptovalutat deri te urdhërimi i një ofruesi të softuerit të tregtisë kripto, nismat që vijnë nga Pekini dhe pasojat e tyre besohet gjerësisht se kanë kontribuar në mënyrë të konsiderueshme në rënien e fundit të tregut.

Çfarë e motivon këtë raund të ri veprimesh armiqësore dhe si do të ndikojnë ato në hapësirën e kriptovalutave të kombit që dikur kishte llogaritur rreth dy të tretat e furnizimit global të aseteve dixhitale? Për më tepër, duket se çfarëdo që të ndodhë në Kinë po ndikon shumë në pjesët e tjera të botës, gjë që nuk duket të jetë negative.

Mbështetja e juan dixhital

Nuk është e vështirë të vëresh se si goditja intensifikuese e tregtimit dhe minierave të kriptomonedhave të decentralizuara vjen dorë për dore me rritjen e projektit të monedhës dixhitale të bankës qendrore të Kinës (CBDC). Si pjesë e testimit të sistemit të Pagesave Elektronike të Valutave Dixhitale, pirgjet e parave elektronike të lëshuara nga qeveria tashmë kanë zbritur në aplikacionet e portofolit të rreth 200,000 qytetarëve kinezë të zgjedhur përmes një lotarie. Duket sikur gjykime në shkallë më të gjerë dhe zbatim të gjerë mund të priten brenda muajsh.

Kur bëhet fjalë për shpërndarjen e fuqisë politike ose ekonomike, udhëheqja kineze nuk e ka zakon të promovojë pluralizmin dhe konkurrencën. Deri në një pikë të caktuar, sektori i gjerë i kriptovalutave të vendit mund të shmangte vëzhgimin, pasi nuk binte në konflikt të drejtpërdrejtë me planet strategjike të qeverisë, por kjo nuk duket se po ndodh më.

Yu Xiong, profesor i analitikës së biznesit dhe drejtor i Qendrës për Inovacion dhe Komercializim në Universitetin e Surrey, tha për CryptoPumpLajmet se Kina nuk do të lejojë që ndonjë monedhë të ndikojë në renminbi, dhe për këtë arsye, ajo nuk mund të lejojë që Bitcoin (BTC) të rritet shumë. Xiong shtoi:

“Kina, si shumica e qeverive të tjera, do të donte që vlera e Bitcoin të rritet me një ritëm të menaxhueshëm. Nëse Bitcoin lejohet të përdoret si monedhë, Kina, [si shumë vende të tjera], do të përballet me një katastrofë financiare. Kina tani ka CBDC-në e saj, e cila mund të kontrollohet nga banka qendrore, kështu që nuk ka nevojë që qeveria të inkurajojë një kriptovalutë të decentralizuar. "

Me bankat kryesore kineze të tilla si Banka Bujqësore e Kinës që bien në radhë dhe heqin dorë nga operacionet e konsumatorit dhe biznesit në lidhje me kripto, përpjekja e përbashkët duket më shumë si një çokollatë sesa një mungesë inkurajimi. Në përfundimin e shtytjes së qeverisë anti-Bitcoin, bizneset e kriptos dhe përdoruesit e përditshëm po merren me pasojat e tmerrshme të politikave shtrënguese.

Lexo artikullin:  Nënkryetari i Ganës thotë se Afrika duhet të mirëpresë monedhat dixhitale

Duke mbajtur barrën më të madhe

Kryqëzata e gjithanshme e autoriteteve kundër sektorit të kriptovalutave të Kinës përfshin të gjitha grupet kryesore të palëve të interesuara: Ndërsa ofruesit e shërbimeve financiare po zgjohen nga llogaritë e tyre bankare të pezulluara, minatorët në disa provinca kryesore po marrin njoftime dëbimi. Dalja e ndërmarrjes që operoi shkëmbimin më të vjetër të Bitcoin në vend ilustron gjerësisht thellësinë e krizës.

Yifan He, CEO i firmës blockchain me bazë në Hong Kong Red Date Technology, u shpreh për CryptoPumpLajmi se "e gjithë industria e kriptove në Kinë është zhdukur zyrtarisht". Ai mendon se ndërsa tregtia ka qenë gjithmonë në zonë dhe minierat janë mbështetur kryesisht nga disa qeveri vendore, kthesa e tanishme ndaluese në politikën qeveritare do t'i godasë të dyja llojet e veprimtarive, nga të cilat ata nuk ka gjasa të shërohen në çdo kohë së shpejti:

“Sapo bankat dhe kompanitë e shërbimeve të pagesave të ndalojnë tërësisht tregtinë e kriptove, do të jetë shumë e vështirë për njerëzit e rregullt të përdorin RMB për të blerë kripto. Tashmë ka një rënie të ndjeshme në aktivitetet e tregtisë së kriptove në Kinë sepse e gjithë miniera është zhdukur. Përdoruesit e rregullt nuk mund të injektojnë më para të reja në tregti, dhe pothuajse të gjitha shkëmbimet kryesore kanë ndaluar shërbimet e levave dhe margjinës për qytetarët kinezë. "

Sipas mendimit të tij, një pjesë e tregtisë së kripto mund të vazhdojë ende, megjithatë do të duhet të migrojë nën tokë. Kjo në thelb do t'i japë fund dominimit të minierave të Kinës në Kinë, pasi minatorët ose do të duhet të mbyllen plotësisht ose të zhvendosen dhe të rregullohen në juridiksione të tjera.

Pasojat globale

Ajo që është dëshmuar tani duket se nuk është asgjë më shumë se çmontimi i të gjithë industrisë së kriptovalutave në vend që, deri vonë, ishte një fuqi e madhe e minierave dhe tregtisë.

Shumica e tregtarëve të përditshëm kinezë me gjasë do t'i gjejnë rregullat e reja ndaluese dhe do të ndërpresin veprimtarinë tregtare. Bizneset minerare do të përballen me një zgjedhje midis zhdukjes dhe hapjes së dyqanit në një juridiksion tjetër. Ata që vlerësuan lehtësinë e transaksionit në pasuritë dixhitale së shpejti do të kenë një alternativë të centralizuar në CBDC të mbështetur nga qeveria.

Lexo artikullin:  Prezantimi i Rrethit të Meritës

Kungullimi i sektorit të kriptos në një shkallë kaq të gjerë është jehonë e pashmangshme edhe në shkallën globale. Me shumicën e kapacitetit minerar kinez të zhdukur, harta e fuqisë hash të botës do të duhet t'i nënshtrohet një rirregullimi dramatik, me qendra të reja të energjisë minerare që shfaqen diku tjetër për të mbushur boshllëkun. Me këtë, jo vetëm firmat, por edhe përdoruesit e rregullt do të preken në planin afatgjatë, pasi disa pjesë të botës do të fillojnë të dëshmojnë një fluks biznesi të lidhur me kripto, ndaj të cilit rregullatorët do të fillojnë të përgjigjen.

Alsoshtë gjithashtu e mundur që humbja e aktivitetit tregtar kinez të bëhet një faktor që peshon në tregun global të kriptove për mjaft kohë. Ndërtimi dhe mbajtja e një drejtimi të ri të krahasueshëm me atë të fillimit të 2021 - një proces që kërkon një fluks të vazhdueshëm të pjesëmarrësve të rinj të tregut - mund të bëhet më sfidues, duke pasur parasysh që Kina nuk është më në gjendje të sigurojë rritjen e bazës së përdoruesve që kishte kontribuar më parë. Pjesa tjetër e botës do të duhet të përpiqet vërtet shumë për të kompensuar largimin e Kinës.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju