A mund të jetë "Modeli i Kinës" i Ri Arsyeja që Vendi ndaloi minierat e Bitcoin?

Cili është "Modeli i Kinës" i ri? Dhe pse ai vend do të ndalonte një industri që i bëri ata udhëheqës të fundit në zhvillimin më të rëndësishëm të kohëve të fundit? Bota ende po kruan kokën. Duhet të ketë diçka tjetër në këtë histori. A është vetëm kontrolli që ata duan? Apo Kina ka një plan sekret që askush nuk ka arritur ta kuptojë?

Ne në NewsBTC kemi studiuar rastin, duke kërkuar të dhëna, duke raportuar për lajmet e lidhura. Pas ndalimit, kur Shkalla e hash e Bitcoin u rrëzua, ne parashtruam teorinë e Lucas Nuzzi të Revistës Bitcoin se gjithçka kishte të bënte me Juanin dixhital, CBDC të Kinës. Pastaj, e morëm vesh Sipërmarrësit kinezë po shesin hidrocentrale të vegjël dhe pyeti veten nëse nxjerrja jashtë funksionit e tyre ishte pjesë e planit të tyre. Pas kësaj, zbulohet tronditëse se dominimi i Kinës mbi Minierat e Bitcoin tashmë ishin në rënie para ndalimit ngritën më shumë pyetje sesa përgjigje.

Njerëzit e mirë në Bloomberg mund të kenë gjetur të dhëna të reja duke trajtuar një pyetje të ngjashme, por të ndryshme. Në artikullin e titulluar "Modeli Kinë: Për çfarë bëhet fjalë në mënyrë të ashpër për goditjen teknike të vendit, ”Ata paraqesin një teori në lidhje me arsyet prapa sulmit të tyre ndaj Alibaba dhe DiDi. Dy nga kompanitë gjigante të teknologjisë njëbrirësh të Kinës, gjithashtu udhëheqës botërorë në fushat e tyre përkatëse. Bloomberg mendon se, pasi ndoqi hapat e Silicon Valley për vite me radhë, Kina po provon një model të ri.

A kanë ata një rast apo motivet e Kinës mbeten një mister për ne perëndimorët? Vazhdoni të lexoni për ta zbuluar.

Nga se përbëhet modeli i ri i Kinës?

Artikulli fillon duke përmbledhur atë që ndodhi kur Uber-clone DiDi dhe "filialet e Alibaba's fintech, Ant Group Co." u përpoq të bënte publik në Shtetet e Bashkuara. Qeveria kineze filloi veprimet kundër të dy kompanive. Jack Ma i Alibaba u zhduk nga sytë e publikut si rezultat.  

"Vetëm sepse jeni një kompani teknologjike shumë e suksesshme nuk do të thotë që jeni mbi CCP," thotë Michael Witt, një profesor i lartë i strategjisë dhe biznesit ndërkombëtar në Insead në Singapor. "Ant Group dhe Jack Ma e zbuluan këtë për veten e tyre vitin e kaluar dhe është për t'u habitur që DiDi nuk e mori mesazhin."

Çfarë lidhje ka ky "Modeli i Kinës" me minierat e Bitcoin? Epo, qeveria kineze duket se po godet çdo gjë të madhe dhe teknologjike që nuk përputhet me interesat e tyre. Dhe ne në industri e dimë sa Bitcoin po prodhonin ato miniera të mëdha.

Merrni 110 USDT Futures Bonus FALAS!

"Kina në fakt po merr drejtimin në vendosjen e disa kufijve rreth fuqisë së Big Tech," thotë Thomas Tsao, bashkëthemelues i Gobi Partnerët, një firmë e kapitalit të sipërmarrjes me seli në Shanghai. “Njerëzve u mungon pamja më e madhe. Ata po provojnë një model të ri. "

A është madhësia problemi për qeverinë kineze?

Siç mësuam kur ne analizuam artikullin "Vdekja e industrisë minerare të Bitcoin në Kinë", Kina ndaloi vetëm minierat industriale të Bitcoin. Individët ende mund të minave.

"Megjithë qasjen e ashpër të qeverisë, Ye është i vendosur të vazhdojë:" Kjo industri është jashtëzakonisht e paqëndrueshme. Emocione të larta dhe stresi janë të përfshira, por kjo është edhe tërheqja e saj. Kompanitë janë të ndaluara të nxjerrin Bitcoin, por individët nuk e kanë, "tha Ye, duke shtuar se ai planifikon të kthejë operacionin e tij duke blerë pajisje të vjetra dhe duke zvogëluar".

Qeveria kineze ishte e shqetësuar vetëm për operacionet minerare private me madhësi industriale. Pyetja është pse. Çfarë po planifikojnë? 

Qeveria kineze duket se po luan një lojë të ngjashme kur bëhet fjalë për Big Tech.

Andy Tian, ​​i cili udhëhoqi strategjinë e celularëve të Google China në vitet 2000 dhe tani është CEO në startupin e mediave sociale në Pekin, Asian Innovations Group, thotë se do të jetë "pozitiv për inovacionin" dhe "konkurrenca në Kinë do të jetë më e ashpër se në SHBA", sepse më e vogël kompanitë do të përfitojnë nga politikat që frenojnë konkurrentët më të mëdhenj.

Dhe ata po përdorin karakteristikat unike të vendit për ta bërë këtë shpejt dhe pa mëshirë.

Angela Zhang, drejtoreshë e Qendrës së Universitetit Hong Kong për Ligjin Kinez dhe autore e Exceptionalizmit Kinez Antitrust, thotë se ndërhyrja do të riformësojë industrinë e teknologjisë në Kinë më shpejt sesa mund të ndodhte diku tjetër. "Rastit kundër Alibaba i është dashur autoritetit antitrust kinez vetëm katër muaj për të përfunduar, ndërsa do të duhen vite që rregullatorët e SHBA dhe BE të shkojnë pas firmave të teknologjisë si Facebook, Google dhe Amazon, të cilët janë gati të luftojnë dhëmbët dhe gozhdët," ajo tha.

Grafiku i çmimeve BTCUSD për 08/10/2021 - TradingView

Grafiku i çmimeve BTC për 08/10/2021 në Coinbase | Burimi: BTC/USD në TradingView.com

Lexo artikullin:  Ndërsa Raporti i Zhytjeve të Tregut të Bursave tregon 'Familjet e SHBA Tani kanë ekspozim të lartë rekord ndaj stoqeve'

Çfarë dëshiron të arrijë modeli i ri i Kinës?

Këtu rasti i Bloomberg bie poshtë. Ata nuk e kanë idenë se çfarë po mendojnë kinezët.

Nëse Kina po braktis modelin e Silicon Valley, me çfarë do ta zëvendësojë atë? Të brendshmit sugjerojnë se do të jetë më pak e drejtuar nga themeluesit dhe më shumë e përqendruar në Kinë.

Pse Kina po xhuxhon industritë dhe lojtarët e saj më të mëdhenj? A është "Modeli i Kinës" i interesuar vetëm për shkallën? Apo kontrolli është fokusi i tyre? A po godasin ata njerëz dhe kompani me shumë fuqi që punojnë në shkallë globale? Nuk do ta dinim. Sidoqoftë, faktet dhe supozimet e këtij paragrafi mund të japin një çelës.

Xi i ka quajtur të dhënat që industria e tij e teknologjisë mbledh "një burim thelbësor dhe strategjik" dhe është përpjekur t'i shfrytëzojë ato për vite me rradhë. Pas një mandati të vitit 2015, qytetet nga Guiyang në Shanghai kanë krijuar shkëmbime të të dhënave që lehtësojnë transferimin e informacionit të anonimizuar midis korporatave. Kjo mund të çojë në një sistem shtetëzimi të shkëmbimit të të dhënave që shërben si një lloj infrastrukture dixhitale publike, duke vënë një sasi të madhe të të dhënave në duart e qeverisë qendrore.

Janë të dhënat që ata kërkojnë? A i frikëson pseudo-anonimiteti i Bitcoin? A lidhet goditja e tyre ndaj Big Tech me goditjen e tyre ndaj minierave të Bitcoin? Ka vetëm një gjë që mund të dimë me siguri: Kina po bën lëvizje të mëdha të koordinuara kur është fjala për teknologjinë. Dhe ata duket se kanë një plan. Një "Model i Kinës", nëse dëshironi.

Imazh i veçuar nga Markus Winkler nga Pixabay - Grafikët nga TradingView

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju