Hacked Defi Platform Cream Finance, 29 milionë dollarë të humbur

Krem

Protokolli i kremës, një platformë defi-huamarrjeje aktuale në 4 zinxhirë krejtësisht të ndryshëm (Ethereum, BSC, Polygon dhe Fantom), pësoi një sulm të hënën që rezultoi në mungesën e 29 milionë dollarëve në një numër kripto-monedhash. Sulmuesi përfitoi nga një defekt i sjellë nga futja e shenjës së amplifikatorit në protokoll. Sipas Peckshield, një firmë analitike e sigurisë dhe njohurive në blockchain, hakimi u krye vetëm në një transaksion, duke përfituar nga një defekt rishfaqjeje brenda kodit të parave të huaja të amplifikatorit.

Kjo i lejoi hakerit të ri-huazonte pronë gjatë ndërrimit më herët sesa të përditësonte huanë kryesore. Shfrytëzimi u përsërit 17 herë dhe i lejoi hakerit të merrte 418,311,571 amp (çmimi 25.1 milion dollarë) dhe 1,308.09 ethereum (çmimi 4.15 milion dollarë))Me Platforma ishte kontrolluar nga Trails Of Bits, një agjenci analize dhe konsulente për sigurinë kibernetike, para përfshirjes së tokenit amp.

Cream deklaroi se ndaloi shfrytëzimin duke ndaluar ofrimin dhe huazimin në amp. Protokolli gjithashtu ka njohuri për klientët se asnjë treg i ndryshëm nuk ishte prekur dhe se ai ishte duke parashikuar që të sigurojë një raport të vdekjes në një datë të mëvonshme.

Jo hera e parë

Kjo nuk duhet të jetë hera e parë që Cream ka pësuar një incident hakimi. Më pak se gjashtë muaj në të kaluarën, platforma u prek gjithashtu nga një hakim që i lejoi sulmuesit të tërhiqte 37.5 milionë dollarë. Hakimi, duke përdorur një model të pazbuluar të një kontrate të Alpha Finance, një protokoll tjetër defi, shfrytëzoi një llogaritje të gabuar të rrumbullakosjes brenda kodit dhe një operacion të listës së bardhë. Pasi mori menaxhimin e fondeve, sulmuesi i çoi në Tornado.money, një protokoll që mundëson transaksione personale në Ethereum.

Për fat të mirë, fondet e asnjë personi nuk ishin prekur gjatë këtij hakimi parësor. Sidoqoftë, ajo tregon se cilësimi defi mund të jetë shumë i ndërlikuar dhe se edhe një ndryshim i vogël në protokoll (si përfshirja e një paraje të huaj ose lista e bardhë në një platformë tjetër) mund të ketë një ndikim të madh në sigurinë herët a vonë.

Lexo artikullin:  Miliarderi Mike Novogratz thotë se tregu i Bitcoin është "në formë të mirë" - Kina ka "gjithnjë e më pak" ndikim mbi kripton

Çfarë përqendroheni në hake të lidhura me defi? Na tregoni brenda pjesës së reagimeve nën.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju