Viktimat e Evropës Lindore dërguan 815 milionë dollarë në Ponzis dhe mashtrime vitin e kaluar

Mashtrimet përbëjnë pjesën më të madhe të fondeve të dërguara nga Evropa Lindore në adresa të paligjshme.

Viktimat e Evropës Lindore dërguan 815 milionë dollarë në Ponzis dhe mashtrime vitin e kaluar

Studimi i fundit ka zbuluar në fakt se Evropa Lindore vazhdon të jetë një burim jashtëzakonisht i lartë i detyrave të krimit kibernetik - si nga viktimat tek mashtrimet, ashtu edhe nga individët në tregjet e rrjeteve të errëta - në fushën e kriptomonedhës.

Adresat e kriptomonedhës të bazuara në zonën e Evropës Lindore kanë ekspozimin e dytë më të lartë të drejtpërdrejtë ndaj detyrave të paligjshme pas Afrikës, sipas një rekordi të publikuar nëSept 1 nga kompania e studimit blockchain Chainalysis Megjithatë, Evropa Lindore ka një klimë totale shumë më të madhe kripto-ekonomike sesa Afrika dhe Amerika Latine ( e cila erdhi në vendin e tretë.) Kërkimet për studim të ngjashëm të kryer vitin e kaluar

Studimi vlerësoi pjesën e paligjshme të detyrave të kriptomonedhës sipas zonës në mes të korrikut 2020 dhe qershorit 2021. U zbulua se adresat e kriptove me bazë në Evropën Lindore dhe librat e xhepave u dërguan 815 milionë dollarë mashtrimeve dhe sistemeve Ponzi gjatë kohëzgjatjes.

"Ashtu siç është situata me të gjitha fushat, mashtrimet përbëjnë pjesën më domethënëse të fondeve të dërguara nga Evropa Lindore në adresa të paligjshme - ne mund të supozojmë se shumica e kësaj detyre qëndron për viktimat që dërgojnë para për mashtruesit."

Chainalysis vuri re se edhe më shumë kriptovaluta dërgohen në tregjet e Darknet në Evropën Lindore sesa në zona të ndryshme të tjera. Ekziston një treg në rritje i rrjetave të errëta në gjuhën ruse të quajtur Hydra i cili, deklaron, është më i madhi në botë.

Duke u përplasur drejt dështimit gjeografik sipas kombeve, studimi zbuloi se Ukraina ishte pa dyshim vendi udhëheqës në zonë me edhe më shumë trafik në internet në faqet e grisura se çdo lloj kombi tjetër.

Një grindje e caktuar përbënte shumicën e vlerës së dërguar në zonë. Finiko, një sistem Ponzi me bazë në Rusi që u prish në korrik 2021, garantoi kthime të mëdha dhe lëshoi ​​shenjën e tij, FNK.

Sipas regjistrimit, sistemi Finiko mori më shumë se 1.5 miliardë dollarë në BTC në mbi 800,000 parapagime të ndryshme midis dhjetorit 2019 dhe gushtit 2021.

Lexo artikullin:  Përpjekja e vazhdueshme për të liruar Ross - Peticioni i Clemency i Ulbricht mbyllet në gjysmë milioni nënshkrime

Related: Australianët hodhën mbi 25 milionë dollarë për investime të rreme në kripto financiare

Adresat në Evropën Lindore në fakt kanë qenë shtesë të lidhura me ransomware, me 46 milionë dollarë që u dërgoheshin librave të dyshimtë të xhepit në zonë. Analizat e forta lidhën një pjesë të madhe të kësaj me ekipet ruse të cyberpunk, duke specifikuar "shumica e presioneve më të respektuara të ransomware janë të lidhura me ekipet kriminale në internet ose të bazuara ose të lidhura me Rusinë", duke përdorur Evil Corp si shembull.

Një vit më parë, CryptoPumpLajmet raportuan se Evil Corp kërkoi një shpërblim prej 10 milion dollarësh kripto për të rifituar qasjen në opsionet e lundrimit të Garmin pasi rrjeti i tij u rrezikua.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju