Themeluesi i Finiko Doronin ofron të dëshmojë kundër 44 bashkëpunëtorëve në Piramidën Crypto

Themeluesi i Finiko Doronin ofron të dëshmojë kundër 44 bashkëpunëtorëve në Piramidën Crypto

Djaloshi që qëndron pas piramidës së kriptomonedhës, Finiko, në fakt ka ofruar të pranojë autoritetet ruse në një përpjekje të mundshme për të kufizuar efektet për veten e tij. Kirill Doronin, një influencues në Instagram i lidhur me mashtrime të tjera të ndryshme në të kaluarën, aktualisht dëshiron të dëshmojë kundër 44 stafeve të tij që, siç deklaron ai, &#x 201C; theu parimet &#x 201D; të Finikos duke marrë para cash nga objektivat, të cilat ai kërkon që të mos i licencojë kurrë.

Doronin u kap pasi plani Ponzi u rrëzua këtë verë, dhe gjithashtu ka dhënë në të vërtetë atë që u zhvendos nga Republika Ruse e Tatarstanit në burimet e Moskës ku Ministria e Brendshme e qeverisë (*44 *) (MVD) mori kontrollin e ekzaminimit Finiko për shkak të në dimensionin e mashtrimit. Tre muaj pas kapjes së tij, organizatori i &#x 201C; sistem i automatizuar i gjenerimit të fitimeve, &#x 201D; vazhdon për të hedhur poshtë çdo lloj detyrimi dhe fajin për rënien e tij ia ngarkon shokëve dhe ndihmësve të tij.

Një artikull i shkurtër i publikuar nga Russian &#x 201C;Business Online &#x 201D; faqja e internetit, burimet e policisë së kuotave të çmimeve, zbulon se Doronin në fakt kohët e fundit ka furnizuar për të dhënë informacione subjektive në lidhje me bashkëpunëtorët e tij. &#x 201C; Përgatitem të jap deklaratë ekspozuese në lidhje me individët e firmës Finiko që grumbulloi në mënyrë të paligjshme para të gatshme fiat (rublat ruse dhe gjithashtu dollarë amerikanë), &#x 201D; kreu i entitetit fantazmë pretendoi në një kërkesë drejtuar detektivit kryesor në këtë rast, Grigory Antonov.

Gjatë një hetimi më 18 nëntor, i cili zgjati për orë të tëra, Kirill Doronin u ofroi autoriteteve të MVD një listë kontrolli prej 44 individësh, rreth 10% e Finiko &#x 2019; s &#x 201C; të famshëm &#x 201D; ose piramida &#x 2019; ndikues, puna e të cilëve ishte të joshin kapitalistët. &#x 201C;Në lidhje me secilin nga individët e mësipërm, unë përgatitem të jap një deklaratë inkriminuese dhe gjithashtu prova shtesë që vërtetojnë zemërimin e aktiviteteve të këtyre individëve, &#x 201D; Doronin e krijuar në punim, duke përmendur më tej:

Unë në fakt kam qenë vazhdimisht pa kushte kundër futjes së fondeve fiat dhe gjithashtu vazhdimisht (gjatë konferencave) kam folur për nxjerrjen jashtë ligjit të fiat-it, thjesht marrëveshjet e kriptomonedhave.

&#x 201C;Biznes Online &#x 201D; vëren se Doronin &#x 2019; Mbrojtja e tij po përpiqet qartë të inkurajojë hetuesit privatë, dhe gjithashtu gjykatën në një farë mase në të ardhmen, që themeluesi i Finiko ka blerë në fakt anëtarët e stafit të saj për të miratuar vetëm kriptovalutat. Por kjo mund të konfirmojë shqetësimin për të pasi pazaret e kriptove janë të paligjshme në Rusi, si dhe për shkak të faktit se plani Ponzi &#x 2019; Pjesëmarrësit në fakt u kishin furnizuar kapitalistëve, shumica e të cilëve nuk kishin para elektronike, alternativën për të transformuar fondet e tyre fiat drejt në prona kripto.

Lexo artikullin:  Komisioneri kritikon SEC për Marrjen e Qasjes Zbatuese-Qendrore ndaj Rregullores së Kriptos

Sipas një regjistrimi nga kompania mjeko-ligjore e blockchain Chainalysis, mashtrimi në fakt ka përftuar një sasi të madhe kriptomonedhe, mbi 1.5 miliardë dollarë bitcoin në 800,000 parapagime të ndryshme të bëra në mes të dhjetorit 2019 dhe gjithashtu gushtit 2021. Objektivat e tij janë njerëzit e Federata Ruse, në kufi me Ukrainën dhe gjithashtu vende të tjera të mëparshme sovjetike, një numër shtetesh pjesëmarrëse të BE-së, si dhe SHBA-të

Mes 44 emrave në listën e zezë, të gatshëm dhe gjithashtu të autorizuar nga Doronin, janë shumë nga fytyrat e kuptuara aktualisht të Finiko-s. Këto përbëhen nga 2 nënkryetarët e tij të shteteve, Ilgiz Shakirov dhe gjithashtu Dina Gabdullina, përveç Lilia Nurievas, që u rrit në renditja e një &#x 201C të supozuar; Ylli i 10-të, &#x 201D; që u kapën më tej dhe si pasojë u zhvendosën në Moskë.

Doronin bëhet baba, kërkon arrest shtëpiak

Kirill Doronin &#x 2019; Përfaqësuesit ligjorë të vërtetë shpresojnë që autoritetet me siguri do të pajtohen për të ndryshuar kapjen e tij në arrestimin e vendbanimit për bashkëpunimin e tij me ekzaminimin, veçanërisht në dritën e faktit që ai sapo përfundoi të ishte baba. Megjithatë, kjo nuk ka gjasa të ndodhë, pasi organizatori i Finiko-s ende po refuzon të rrëfejë turpin individual.

Çfarë &#x 2019; s shumë më tepër, deklarata e tij nuk vë në dukje identifikimin e atyre që &#x 201C; praktikisht &#x 201D; bëri planin mashtrues, nxiti transferimin e fondeve jashtë vendit, dhe më së shumti, njerëzit e këqij dhe gjithashtu ndoshta autoritetet që mbrojtën Finikon, duke e lejuar atë të zgjerohej nga një mashtrim lokal në shkallën e piramidës famëkeqe MMM të viteve 1990.

Në të njëjtën kohë, përmendet procesverbali, publiku rus ende pret të dëgjojë zgjidhjen e shqetësimit kryesor: Ku janë paratë? Në fillim të nëntorit, raportet për vlerësimin e çmimit të Youtube-it rus Andrey Alistarov, i cili deklaroi se 750 BTC, me vlerë rreth 48 milionë dollarë për momentin, ishin nxjerrë në të vërtetë nga një libër xhepi i lidhur me Finiko Alistarov, mendon se marrëveshjet në të vërtetë janë blerë nga 3 nga sipërmarrësit e tij. pjesëmarrës të nivelit, partnerë të ngushtë të Doronin, që u përpoqën të largoheshin nga Federata Ruse dhe gjithashtu të parandalonin kapjen.

Lexo artikullin:  CFTC Gjobat Lëshuesi i Stablecoin Tether dhe Crypto Exchange Bitfinex 42.5 milion dollarë

Në shtator, një gjykatë e lartë në Tatarstan vërtetoi urdhrat e arrestimit në mbarë botën për Zygmunt Zygmuntovich dhe gjithashtu Marat dhe gjithashtu Edward Sabirov Sipas një artikulli tjetër të shkurtër nga &#x 201C;Business Online, &#x 201D; të arratisurit në fakt kanë ikur në Emiratet e Bashkuara Arabe me Bjellorusinë Disa burime deklarojnë, megjithatë, se Zygmuntovich, mendohej të ishte Doronin &#x 2019; Krahu i djathtë i tij, po fshihet në Abkhazi, një republikë separatiste e Gjeorgjisë e mbështetur nga Rusia, ndërkohë që një burim tjetër në fakt është vlerësuar duke përmendur se 3 themeluesit e Finiko janë aktualisht në Turqi.

Etiketat në këtë përrallë Bashkëpunëtorë, Arrest, lidh, themelues, kriptopiramidë, kapje, Doronin, piramidë ekonomike, Finiko, themelues, themelues, arrestim shtëpie, provokatorë, hetim, investitorë, Kirill Doronin, organizator, pjesëmarrës, MMM, Skema Ponzi, Pyramid , Skema piramidale, Rusi, rusisht, tatarstan, deklaratë, viktima

A besoni se autoritetet ruse do të jenë në gjendje të kthejnë fondet e kapitalistëve të grabitur dhe gjithashtu të sjellin para drejtësisë pjesëmarrësit e përgjegjshëm të Finiko? Na tregoni në zonën e vërejtjeve të listuara më poshtë.

.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju