Miniera e kriptove të energjisë së gjelbër ETF fillon në Bursën e Nju Jorkut

Fondi i ri i tregtuar në shkëmbim do të përqendrohet në firmat e infrastrukturës minerare kripto miqësore me mjedisin.

Miniera e kriptove të energjisë së gjelbër ETF fillon në Bursën e Nju Jorkut

Një fond i tregtuar me shkëmbim që përqendrohet në operacione dhe infrastrukturë më të pastër për shfrytëzimin e kripto-mjedisit është nisur në Shtetet e Bashkuara.

E reja Cryidi Cleaner Energy Crypto-Mining dhe Semiconductor i ri Viridi Cleaner ETF filloi tregtimin të Martën, 20 Korrik, në Bursën e Nju Jorkut nën simbolin 'RIGZ'.

Produkti është pjesë e përpjekjeve në rritje për të tërhequr investitorë të zakonshëm me një fokus në çështjet mjedisore, sociale dhe të qeverisjes (ESG).

Fondet Viridi, e cila nisi produktin e ri të investimeve, deklaroi se fondi gjithashtu investon në bizneset e infrastrukturës së minierave kripto dhe kompanitë gjysmëpërçuese të tilla si Samsung Electronics, Nvidia Corp.

CEO i Viridi Wes Fulford, një ish CEO i Bitfarms, tha se fondi do të përqendrohet në shqyrtimin e energjisë së pastër. Ai tha se migrimi i minierave nga Kina në Amerikën e Veriut ishte një lajm i mirë, pasi më shumë se gjysma e operacioneve të minierave kripto në rajon tani përdorin burime të ripërtëritshme të energjisë:

“Padyshim, me atë që ka ndodhur në Kinë, energjia e përdorur është shumë më e ulët sesa ishte në fillim të qershorit. Dhe gjithashtu siguron përfitimin e shtuar se më shumë fuqi kompjuterike po gjen rrugën drejt juridiksioneve të tjera, një lloj decentralizimi i rrjetit edhe më tej, gjë që i shton sigurisë ".

Fulford shtoi se Bitcoin dhe Ethereum adresojnë 'S' dhe 'G' nga parimet ESG mjaft mirë, dhe EFT i ri do të shtojë 'E'. Ai deklaroi se gjërat janë ende në fillimet e para të kësaj klase të pasurive në zhvillim dhe një "valë baticë e flukseve institucionale" ende nuk ka ardhur.

Related: Green Bitcoin: Ndikimi dhe rëndësia e përdorimit të energjisë për PoW

Sipas një raporti të 20 korrikut CNBC, të dhënat e reja tregojnë se nxjerrja e Bitcoin nuk është aq e keqe për mjedisin sa ishte më parë, falë makinerive më të vjetra më pak efikase që janë fikur në Kinë dhe operacioneve që lëvizin në vende më miqësore me mjedisin. Amerika e Veriut është hedhur nga vendi i pestë në vendin e dytë dhe tani përbën gati 17% të të gjithë minierave globale të Bitcoin.

Lexo artikullin:  Bitwage mbledh 1.5 milion dollarë në raundin e fundit të financimit

Më 18 korrik, CryptoPumpLajmet raportuan se operacionet e mëdha të minierave kripto me bazë në SHBA do të përfitojnë shumë nga rritja e pjesës së tregut dhe dominimit të shkallës së hash-it. Ajo emëroi Riot Blockchain, Marathon, Hut 8 dhe Hive Blockchain si përfituesit më të mëdhenj të migrimit të madh të minierave të Kinës.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju