Problemet e FMN-së japin vërejtje të kujdesshme ndaj ligjit Bitcoin të El Salvadorit

Bërja e çdo monedhe kriptomonedhe si një monedhë mbarëkombëtare "është një shkurtore e pa këshillueshme" për shërbime monetare më gjithëpërfshirëse, sipas 2 autoriteteve të FMN-së.

FMN lëshon paralajmërim të fshehtë kundër ligjit të El Salvadorit për Bitcoin

Fondi Monetar Ndërkombëtar po paralajmëron që disa nga pasojat e një kombi që përqafon Bitcoin si një monedhë mbarëkombëtare "mund të jenë të tmerrshme".

Sipas këshilltarit dhe drejtorit monetar të departamentit të marketingut të FMN-së Tobias Adrian dhe këshilltarit dhe drejtorit themelor të departamentit ligjor Rhoda Weeks-Brown, një kriptovalutë si Bitcoin (BTC) mund të kapë në kombe pa inflacion të qëndrueshëm dhe kurs të këmbimit valutor dhe të furnizojë individë pa bankë me mënyrat te paguash. Sidoqoftë, shpenzimet për një ekonomi mund të jenë thelbësore.

2 autoritetet e FMN-së deklaruan se kombet që përqafojnë kriptovalutat si monedha në të gjithë vendin ose "dhënia e statusit ligjor të tenderit të kripto-kasetave" rrezikuan që normat e brendshme të përfundojnë jashtëzakonisht të paqëndrueshme dhe pronat të përdoren në kundërshtim me pastrimin e parave dhe luftimin e financimit të procedurave të terrorizmit, përveç që kanë probleme përreth stabilitetit makroekonomik dhe mjedisit.

Related: Bitcoin në rrezik si FMN paralajmëron rënien më të keqe në 90 vjet

"Nëse mallrat dhe shërbimet do të kishin çmim si në një monedhë reale ashtu edhe në një kripto-kasetë, familjet dhe bizneset do të shpenzonin kohë dhe burime të konsiderueshme duke zgjedhur se cilat para do të mbanin në krahasim me përfshirjen në aktivitete produktive", deklaroi Adrian dhe Weeks-Brown "Të ardhurat e qeverisë do të ishin të ekspozuar ndaj rrezikut të kursit të këmbimit nëse taksat citoheshin paraprakisht në një kriptoasetë ndërsa shpenzimet mbeteshin kryesisht në monedhën vendase, ose anasjelltas. ”

Ata gjithashtu deklaruan që politika financiare në bazën "do të humbasë kafshimin", duke sugjeruar se adoptimi i gjerë i kripto zvogëlon besueshmërinë e çdo kombi që përqafon një pronë si BTC ose një tjetër shenjë dhe treguan "luhatjet masive në çmimet e kripto-kasetave". Shkalla e Bitcoin aktualisht ka lëvizur mes afërsisht $ 65,000 dhe $ 30,000 këtë vit dhe arriti më shumë se $ 40,000 sot para se të zhytej në $ 37,000 s.

Megjithëse faqja e blogut të FMN-së nuk thirri veçanërisht El Salvador, i cili është vendosur të fillojë të pranojë Bitcoin si tender ligjor duke filluar nga shtatori, Adrian dhe Weeks-Brown deklaruan duke e bërë çdo kriptomonedhë një monedhë mbarëkombëtare "është një shkurtore e pa këshillueshme" për shërbime monetare më përfshirëse . Seti përbëhej nga pretendime të rreziqeve ekologjike për kriptomonedhat minerare, megjithëse Presidenti i El Salvadorit Nayib Bukele në të vërtetë ka deklaruar se ai përgatitet të shfrytëzojë sa më shumë energjinë gjeotermale të bollshme të kombit për të krijuar pengesa të Bitcoin.

Lexo artikullin:  Institucionet mbeten bullish në Cardano dhe Ether ndërsa daljet e BTC vazhdojnë

Related: Miratimi i Bitcoin nga El Salvador mund të rrezikojë shlyerjet e FMN-së: JPMorgan

Të shprehësh pikëpamje relativisht të pafavorshme për kombet që përqafojnë kripton nuk është absolutisht asgjë e re për FMN-në. Zëdhënësit kanë deklaruar më parë vende me përmasa më të vogla si Ishujt Marshall që pranojnë një monedhë dixhitale si mjet ligjor "ngrisin rreziqe për stabilitetin makroekonomik dhe financiar, si dhe integritetin financiar". Në atë rast, FMN deklaroi se ekonomia rajonale e ishujve ishte në të vërtetë e tensionuar nga pasojat financiare të pandemisë dhe ka shumë të ngjarë që nuk do të rregulloheshin me futjen e një monedhe dixhitale.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju