Piloti i Indisë CBDC mund të fillojë në dhjetor, thotë guvernatori i RBI

Banka rezervë e Indisë po merr plotësisht parasysh vlerat e lëshimit të një rupie elektronike, ndërsa ekspedita CBDC mbetet për të mbledhur avull të rëndë në të gjithë botën.

Piloti i Indisë CBDC mund të fillojë në dhjetor, thotë guvernatori i RBI

Banka Rezervë e Indisë (RBI) mund të fillojë testet fillestare të parasë elektronike të bankës rezervë (CBDC) para përfundimit të vitit.

Duke folur për CNBC të enjten, guvernatori i RBI -së Shaktikanta Das deklaroi se banka rezervë "ishte jashtëzakonisht e kujdesshme" në trajtimin e një rupie të mundshme elektronike, gjithashtu pasi ekuivalentët e saj në të gjithë globin në të vërtetë kanë zbuluar paratë e tyre elektronike sovrane.

Sipas Das, theksi i RBI -së merr në kontrollimin e efektit të mundshëm të një rupie elektronike në tregun monetar të Indisë, me shqetësimet e një kontrolli të tillë të një plani financiar të lartë mbi programin.

Nga ana teknologjike, guvernatori i RBI zbuloi gjithashtu se banka rezervë po merrte parasysh vlerat e përdorimit të një reviste qendrore ose të decentralizuar për CBDC të sugjeruar.

Duke ofruar një afat kohor më të mundshëm për fazën vijuese të punës, Das tha, "Unë besoj se deri në fund të vitit, ne duhet të kemi aftësinë të […] jemi në një mjedis, ndoshta, për të filluar testet tona fillestare."

Vërejtjet e guvernatorit të RBI janë në përputhje me deklaratat aktuale nga autoritetet e ndryshme të bankave rezervë në vend në lidhje me përparimin e punës së synuar të rupisë elektronike.

Siç është raportuar më parë nga CryptoPumpLajmet, guvernatori i zëvendësimit të RBI -së Rabi Sankar përmendi në korrik se banka rezervë po favorizonte një metodë të ekzekutimit në faza për punën e saj CBDC.

Related: FMN -ja, Banka Botërore si dhe BIS kampion rezervë të parave bankare elektronike në G20

Me organet monetare ndërkombëtare siç është Banka për Marrëveshjet Ndërkombëtare që promovojnë CBDC -të si një kundërvënie ndaj kriptovalutave si dhe monedhave të qëndrueshme personale, shumë banka rezervë po krijojnë paratë e tyre elektronike mbarëkombëtare.

Sipas Këshillit Atlantik në korrik, kombet që përbëjnë 90% të të gjithë PBB -së ndërkombëtare janë në faza të shumta të ekspeditës CBDC.

Lexo artikullin:  Projektuesi 'Undo Button' Kirobo duke lëshuar shkëmbime të decentralizuara të shenjave P2P

Ndër situatat e rëndësishme ekonomike ndërkombëtare, Kina mbetet të hedhë një shteg në garën CBDC me disa programe pilot për të stimuluar nxitjen e e-juanit të saj. Kombet e tjera në Azi po përparojnë gjithashtu me strategjitë e tyre të parasë elektronike.

Pjesëmarrja ndërkombëtare është gjithashtu një faktor më domethënës në fushën e CBDC, me përpjekjet e parave elektronike lokale që formohen në Azi, si dhe në Karaibe.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju