India liston projekt-ligjin e kriptomonedhës që do të merret në parlament - Legjislacioni i kriptove që pritet para fundit të vitit

India liston projekt-ligjin e kriptomonedhës që do të merret në parlament - Legjislacioni kripto që pritet para fundit të vitit

Qeveria federale indiane ka siguruar në fakt një faturë kriptomonedhe që do të merret në seancën e sezonit dimëror të Lok Sabha, rezidenca e reduktuar e Indisë &#x 2019; Kuvendi i Shqipërisë, sipas programit ligjor për seancën e ardhshme të nisur të martën.

Titulli i faturës është &#x 201C;Cryptocurrency dhe gjithashtu Rregullorja e faturës Zyrtare të Monedhave Dixhitale 2021. &#x 201D; Qeveria federale parashikon që ajo të paraqitet dhe gjithashtu të vijë në të njëjtin seancë legjislative, e cila është themeluar të fillojë të hënën, më 29 nëntor, dhe gjithashtu sigurisht që do të përfundojë më 23 dhjetor.

Sipas qeverisë federale &#x 2019; Përmbledhja, projektligji synon &#x 201C;Të prodhojë një strukturë lehtësuese për prodhimin e parave kryesore elektronike që do të lëshohet nga Banka e Rezervës së Indisë. Projektligji kërkon gjithashtu të ndalojë të gjitha kriptovalutat personale në Indi, megjithatë, ai lejon përjashtime të veçanta për të reklamuar teknologjinë moderne themelore të kriptomonedhës dhe gjithashtu përdorimet e saj. &#x 201D;

India liston projekt-ligjin e kriptomonedhës që do të merret në parlament - Legjislacioni i kriptove që pritet para fundit të vititFatura e kriptos që renditet në qeverinë federale indiane &#x 2019; Lista kontrolluese paraprake e shërbimeve ligjore që do të merret gjatë seancës së ardhshme të Lok Sabha Burimi: Lok Sabha

Kjo është hera e dytë që qeveria federale indiane ofron në fakt një projekt-ligj të kriptomonedhës që do të merret në parlament. Në janar, qeveria federale siguroi një faturë kripto për seancën e planit të shpenzimeve. Mirëpo, nuk u morr. Titulli i projektligjit si dhe vijimi me përmbledhjen për seancën e sezonit dimëror janë konkretisht si renditja për seancën e planit të shpenzimeve të parlamentit.

Tanvi Ratna, CEO i Policy 4.0, diskutoi të martën informacionin e qeverisë federale indiane që detajonte faturën e kriptos:

Po, është &#x 2019; Pritet që qeveria federale me siguri të miratojë legjislacionin në këtë seancë. Megjithatë, mund të mos jetë një legjislacion i plotë.

Ajo përfshiu: &#x 201C;Shqetësimet operacionale dhe të aplikimit ka shumë të ngjarë të kundërshtohen në seancën e planit të shpenzimeve. &#x 201D;

Lexo artikullin:  Anketa e klientëve të JPMorgan: Shumica presin që çmimi i Bitcoin të arrijë 60 mijë dollarë ose më shumë këtë vit

Ratna mendon se kriptovalutat si bitcoin (BTC) ose eteri (ETH) mund të pranohen në njëfarë mënyre. Duke vënë në dukje se &#x 201C;Përjashtimet që po diskutohen janë ato të transmetuara nëpërmjet Qytetit GIFT, &#x 201D; ajo e bëri të qartë:

Kriptovalutat private nuk janë monedha të privatësisë personale, por para jo rupie. Pritet që disa monedha themelore si BTC, ETH dhe kështu me radhë të mund të pranohen në një farë mënyre.

Një autoritet i moshuar i qeverisë federale informoi Reuters të martën se strategjia është që të kufizohen pronat personale të kriptove përfundimisht duke udhëhequr rrugën për një bankë rezervë krejt të re të parave elektronike (CBDC).

RBI ka pohuar më parë se është duke punuar me një rupi elektronike, e cila pritet të prezantohet në faza. Banka e rezervës ka pretenduar në mënyrë të përsëritur se ka probleme të rëndësishme në lidhje me kriptomonedhën.

Megjithatë, duke pasur parasysh që fatura aktuale e kriptove në fakt nuk është zbuluar, profesionistët indianë të kriptove në fakt i kanë nxitur financuesit që të mos i bëjnë panik shitjet.

Fatura e drejtë që është zbuluar në të vërtetë është ajo fillestare e përbërë nga bordi ndërministror (IMC) i kryesuar nga Sekretari i mëparshëm i Financave Subhash Chandra Garg Botuar në korrik 2019, titulli i atij projektligji ishte &#x 201C;Ndalimi i kriptomonedhës dhe rregullimi i faturës zyrtare të monedhës dixhitale 2019, &#x 201D; e cila është disi e ndryshme nga ajo e parashikuar për t'u diskutuar në seancën e ardhshme të parlamentit.

Projektligji i përpiluar nga bordi Garg në fakt është parë si i vjetëruar pasi komuniteti kriptoekologjik në fakt ka përparuar në mënyrë dramatike duke marrë parasysh që ligji u lirua. Edhe vetë Garg rrëfeu se kur hartohej fatura, kripto-ja shihej edhe më shumë si para, në krahasim me posedimin. Ai aktualisht mendon se pronat e kriptove duhet të kontrollohen. &#x 201C;Rregulloni, kontrolloni kriptovalutat, por aktivizoni vetitë e kriptove, motivoni zgjidhjet e kriptove, &#x 201D; Asistenti i mëparshëm i financimit pretendoi në maj.

Javën e kaluar, kryeministri indian Narendra Modi nxiti të gjitha vendet autonome të bashkëpunojnë për bitcoin dhe gjithashtu kriptovalutat për t'u siguruar që ato të mos bien në duart e gabuara. Ai gjithashtu kryesoi një konferencë të gjerë mbi kriptomat. Për më tepër, India &#x 2019; Komisioni i Përhershëm Parlamentar për Financat mbajti një konferencë me agjentë nga sektori i kriptove.

Lexo artikullin:  Kampioni i Futbollit Italian Inter siguron marrëveshje 100 milionë dollarë të partneritetit për kripto

Etiketat në këtë përrallë kufizimi bitcoin, Ndalimi i kriptovalutave, India, lejet e indisë bitcoin, ligji i kriptove të Indisë, ligji indian i kriptove, ligji indian i kriptove, lok sabha, parlamenti, monedhat e privatësisë personale, kriptovalutat personale, ligji i kriptomonedhave

A supozoni se India do t'i nxjerrë jashtë ligjit kriptovalutat si bitcoin dhe gjithashtu eterin? Le të kuptojmë në fushën e vërejtjeve të renditura më poshtë.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju