Marrëdhënia e kundërt midis arit dhe Bitcoin zgjerohet

Bitcoin po tregtonte në veri të niveleve prej $ 40,000, pasi arriti të thyente mbi rezistencën kryesore. Kriptomonedha e parë sipas kufirit të tregut qëndron në 45,044 dollarë, në kohën e shkrimit, me humbje të vogla pasi një ngritje e fortë e shtyu atë nga nivelet më të ulëta në 30,000 dollarë.

Bitcoin BTC BTCUSD

Bitcoin dhe tregu i kriptove kanë reaguar negativisht ndaj ngjarjeve që vijnë nga Uashingtoni pasi Senatet miratuan projekt -ligjin e infrastrukturës pa ndryshimet për të përjashtuar subjekte të caktuara nga kërkesat tatimore. Lufta do të vazhdojë në institucionet e tjera qeveritare.

Pavarësisht lajmeve, BTC ka mbajtur mbështetjen në nivelet e saj aktuale. Ndërkohë, mallrat e tjerë u kthyen në anën negative. Pas një tubimi të madh gjatë marsit dhe majit 2021, ari (XAU) ra nga 1,800 dollarë në çmimin e tij aktual në 1,731 dollarë, duke forcuar teorinë se ekziston një korrelacion i kundërt midis metalit të çmuar dhe Bitcoin.

BTC BTCUSD

Tregtari Adam Mancini beson se ari u rrëzua pasi nuk arriti të pastrojë mesataren lëvizëse ditore të 200 (DMA) dhe humbi mbështetjen në veri prej 1,830 dollarë. Mancini pret që metali i çmuar të mbajë mbështetjen në 1,745 dollarë ose rrezikoi të bjerë më tej në 1,690 dollarë. Zona kritike për të parë demat qëndron në 1,795 dollarë. Tregtari shtoi:

Nëse $ 1690 dështojnë nga këtu është një rrugë e gjatë deri në $ 1575 mbështetja tjetër e madhe. Si demat e postuar do të duhet të rimarrin disa nivele për të konfirmuar një fund. 1750 dollarë një fillim i mirë, por rikthimi mbi 1770 dollarë do të ishte shumë bullish tani dhe do të shkaktonte një këmbë të re më të lartë.

Mancini vuri në dukje se ari ka treguar shenja dobësie ndërsa Bitcoin u rrit nga fundi i gamës së tij të mëparshme. Sidoqoftë, tregtari nuk përjashton një ndërprerje në korrelacionin e kundërt pasi të dy aktivet po tregojnë shenja të vlerësimit të mundshëm në të ardhmen. Ai shtoi:

Lexo artikullin:  Metis DAO: Infrastruktura për Web 3 Bota

Merrni 110 USDT Futures Bonus FALAS!

Bitcoin $ BTCUSD po zgjohet. Teknikat sugjerojnë që tubimi është i ri. Modeli kryesor është një kanal në rritje nga shtatori 2020 i cili u mbajt në 29k. Rruga e mundshme është 54-55k tjetër, tërheqje e mirë, pastaj rezistencë e kanalit 75k. 29k * duhet * të mbajë

BTC BTCUSD

Bitcoin rritet si eksperienca ari Një nga periudhat më të këqija të tij deri më sot

Research Arcane kohët e fundit publikoi një raport që mbështet korrelacionin e kundërt midis BTC dhe Gold. Metali i çmuar ka qenë "duke shtuar humbjet" tashmë të grumbulluara në ditët e mëparshme me një shitje të madhe në sektorin e derivateve.

Rreth 24,000 kontrata të së ardhmes ari u shitën në një periudhë të shkurtër kohe gjatë sesionit tregtar aziatik, shtoi Arcane Research. Kjo përbënte “rënien nominale më të shpejtë dhe të dytë më të madhe të arit ndonjëherë”. Perspektiva makro-ekonomike duket se po kontribuon në veprimin e çmimeve për të dy aktivet.

Disa spekulojnë se raporti që do të publikohet së shpejti nga SHBA mbi inflacionin, masa sipas Indeksit të Çmimeve të Konsumit (CPI), mund të “inkurajojë një reduktim të stimulit nga FED”. Sa më të ulëta të jenë pritjet e inflacionit, aq më pak investitorë ndiejnë nevojën për të përdorur Bitcoin dhe Gold si një mbrojtje.

Bitcoin BTC BTCUSD

Analisti i Lartë i Mallrave për Bloomberg Intelligence Mike McGlone pohoi se Bitcoin dhe ari mund të përballen me një kërcënim pikërisht nga një ngjarje makroekonomike. Ndërkohë, McGlone beson se BTC dhe XAU mund të "përparojnë së bashku" si dyqane dixhitale dhe analoge me vlerë. Eksperti shtoi:

Rifreskimi i forcave deflacioniste të treguara nga rënia e yield -eve të bonove të thesarit të SHBA dhe produktet më të larta i shtojnë bazat arit dhe Bitcoin.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju