Irani do të pilotojë "Kriptonedhën Kombëtare", për të ndryshuar ligjin e Bankës Qendrore

Irani do të pilotojë "Kriptonedhën Kombëtare", për të ndryshuar ligjin e Bankës Qendrore

&#X 201C; kriptovalutë mbarëkombëtare &#x 201D; i Iranit me siguri do të hyjë shpejt në fazën e tij pilot, ka prezantuar në të vërtetë Guvernatori i sapo emëruar i Bankës Qendrore të Iranit (CBI) Ali Salehabadi. Duke folur me gazetarët e shtypit pas konferencës së tij fillestare me ligjvënësit, autoritetet e nivelit të lartë pretenduan se autoriteti rregullator aktualisht po shqyrton kërcënimet e ardhshme, si dhe avantazhet në lidhje me fushatën. Cituar nga IRIB News si dhe Financial Tribune, ai përshkroi:

Testi pilot me siguri do të fillojë, sapo Këshilli i Parave dhe i Kredisë ta pranojnë atë.

Salehabadi, e cila në të vërtetë ka drejtuar CBI -në duke qenë se tetori 6, nuk ofroi asnjë lloj informacioni shtesë në lidhje me paratë elektronike të bankës rezervë iraniane (CBDC). Sipas të përditshmes në gjuhën angleze, faza e re e punës ka shumë të ngjarë të mbetet në përputhje me përgatitjen e mëparshme për përparimin e një kripto mbarëkombëtare.

Rekordi mban në mend se 3 vjet më parë Korporata e Shërbimeve Informatike, CBI &#x 2019; s filial që drejton kombin &#x 2019; Automatizimi bankar, si dhe rrjeti i zgjidhjeve të shlyerjes, u ngarkuan për të krijuar një para elektronike sovrane. Një model CBDC u krijua duke përdorur sistemin Hyperledger Fabric, më vonë në deklaratat e agjentëve të tij të ekspozuar.

U bë e qartë se ndryshimi elektronik i Republikës Islamike &#x 2019; s fiat mbarëkombëtar, riali, po krijohej në një blockchain personal. Ndryshe nga kriptovalutat e bazuara në blockchain publik si Bitcoin, monedha iraniane e lëshuar nga shteti nuk do të nxirret.

Publiku nuk u përmirësua kurrë mbi përparimin e kësaj pune të parë derisa u shfaqën lajme shtesë aktuale se një &#x 201C; kripto rial &#x 201D; strategjia është duke u zhvilluar. Zyrtarët në fakt kanë theksuar se kripto iranian do të jetë një para elektronike e shpërndarë nga CBI si dhe jo një kriptovalutë e decentralizuar që mund të përdoret për blerje të vogla pa para, informacioni i revistës.

Lexo artikullin:  Rusia do të ndryshojë 13 ligje dhe kode për rubla dixhitale

Komisioni i ri për të përgatitur ndryshimet në Iran &#x 2019; s Ligji për Bankën Qendrore

Përveç lajmeve të parasë elektronike, mediat iraniane në të njëjtën mënyrë kanë gjetur gjithashtu se banka rezervë &#x 2019; Administrata krejt e re, si dhe pjesëmarrësit e Majlis u pajtuan për të zhvilluar një kompensim të përbashkët të ngarkuar për të reformuar rregulloret që shqetësojnë CBI. Pjesëmarrësit e saj me siguri do të parashikohet që të vendosin me shpejtësi një strategji të shumëpritur për të përmirësuar ligjin që rregullon bankën rezervë &#x 2019; s detyrat.

Guvernatori Salehabadi pohoi gjithashtu se një ekip unik funksionues sigurisht që do të krijohet për të pastruar vendosjet e bankës, si dhe qeverisë federale në lidhje me kriptovalutat. Ndërsa, autoritetet ekzekutive në Teheran kanë qenë në të vërtetë duke ndjekur investime në kripto si dhe tregti, vetëm duke lejuar institucionet financiare si dhe këmbyes të parave të akredituara të përdorin monedhat e prodhuara në Iran për të shpenzuar për importe, ligjvënësit në fakt kanë kundërshtuar planet kufizuese. Ata mendojnë se udhëzimet më miqësore me siguri do të ndihmonin Iranin për të parandaluar lejet e udhëhequra nga SHBA si dhe për të përmirësuar klimën e tij ekonomike.

Minierat në fakt kanë qenë një treg i lidhur me kripton që në fakt ka marrë edhe më shumë cilësi në lidhje me udhëzimin. Irani identifikoi heqjen e parave elektronike si një detyrë komerciale të ligjshme në vitin 2019, si dhe paraqiti një rutinë licencimi për subjektet e lidhura me biznesin. Dhe megjithëse fermat minerare në fakt janë kritikuar për mungesë të energjisë gjatë gjithë sezonit jashtëzakonisht të ngrohtë të verës këtë vit, kufizimet në fakt kanë dhënë atë që është ngritur për minatorët e akredituar të kriptove të cilët numërojnë mbi 50, sipas energjisë shtetërore të energjisë Tavanir.

A mendoni se Irani në një moment do të lëshojë paratë e tij elektronike? Ndani supozimet tuaja në fushën e vërejtjeve të listuara më poshtë.

.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju