Ministria iraniane e Industrive mohon se mungesat e energjisë janë shkaktuar nga minatorë të paligjshëm të kriptove

Ministria iraniane e Industrive mohon se mungesat e energjisë janë shkaktuar nga minatorë të paligjshëm të kriptove

Një autoritet nga Ministria iraniane e Industrive, Minierave dhe Tregtisë në fakt ka hedhur poshtë rastet nga Prodhimi, Shpërndarja e Energjisë në Iran dhe Kompania e Transmetimit (Tavanir) që minatorët e paligjshëm të kriptove janë kryesisht përgjegjës për mungesat e vazhdueshme të energjisë në Republikën Islamike. nga Way2pay si dhe organizata në gjuhën angleze përditshme Financial Tribune, ministria &#x 2019; Drejtori i Investimeve si dhe Planifikimi Alireza Hadi përmendi:

Shifrat e prezantuara nga Tavanir duket se janë shumë të ekzagjeruara. Marrja e minatorëve ilegalë është shumë më pak se 2,000 megavat të përafruara me energji.

Sipas Hadit, kjo sasi e energjisë elektrike sigurisht që do të ishte e barabartë me përdorimin e energjisë prej 3 milionë njësive të pajisjeve minerare. Tavanir bën thirrje, megjithatë, se minatorët e paaprovuar ende po hanë aq shumë, pavarësisht se në fakt kanë mbyllur mbi 5,000 qendra të minierave ilegale në të gjithë Iranin. Gjithashtu u sekuestruan më shumë se 213,000 mjete minerare me një kapacitet prej 850 MW.

Vera jashtëzakonisht e ngrohtë e verës, duke iu përmbajtur shiut të pamjaftueshëm më parë këtë vit, shkaktoi një rritje të konsiderueshme të nevojës për energji për energji elektrike në qytetet iraniane. Tavanir siguroi minierat e kriptomonedhës si një nga faktorët kryesorë për mungesat në të gjithë vendin. Javën e kaluar, firma &#x 2019; zëdhënësi Rajabi Mashhadi komentoi:

Minatorët e paautorizuar janë shkelësit kryesorë pas ndërprerjeve të energjisë në muajt aktual. Me siguri do të kishim 80% shumë më pak ndërprerje të energjisë nëse minatorët do të kishin ndaluar në të vërtetë detyrat e tyre.

Çmimet e Subvencionuara të Energjisë Elektrike i Ngacmojnë Minatorët që të operojnë në mënyrë të paligjshme

Irani identifikoi minierat e kriptomonedhës si një detyrë komerciale të ligjshme në korrik 2019, duke paraqitur një program licencimi për bizneset që funksionojnë në treg. Tavanir pretendon se 56 ferma kripto minierash të akredituara nga Ministria e Industrive aktualisht marrin 400 MW, megjithatë sipas ndarjes &#x 2019; Në faqen e internetit, autorizimet në fakt ishin dhënë për 30 biznese që nga qershori.

Në maj, qeveria federale në Teheran paraqiti një kufizim momental në minierat e kriptomonedhës për të menaxhuar mungesat e energjisë. Në fund të gushtit, Tavanir prezantoi se kufizimet me siguri do të eliminohen në Shtator 22. Energjia parashikon që nevoja për energji elektrike në të gjithë vendin të ulet me përfundimin e verës, duke lejuar minatorët e akredituar të parave elektronike të rindizin procedurat e tyre.

Lexo artikullin:  Juan dixhitale për të promovuar përdorimin ndërkombëtar të monedhës kineze, thonë ekspertët

Ministria iraniane e Industrive mohon se mungesat e energjisë janë shkaktuar nga minatorë të paligjshëm të kriptove

Megjithatë, pagesa e energjisë elektrike për subjektet e akredituara është rritur në mënyrë dramatike në kohë. Që nga prilli, këta minatorë faturohen 16,574 rialë (0.39 dollarë) për kilovat-orë, 4 herë më shumë se çmimi paraprak. Ndërkohë, numri i qendrave të minierave të paligjshme është rritur me të vërtetë pasi këto përdorime kanë subvencionuar energjinë elektrike për shtëpitë, si dhe sipërmarrje të ndryshme, duke qëndruar larg çmimeve shumë më të mëdha të eksportit të paguara nga minatorët e regjistruar.

Sipas regjistrimit, Irani në fakt ka një aftësi të plotë të ngritur prej mbi 85,000 MW ndërsa kombi &#x 2019; Prodhimi i vërtetë i energjisë elektrike është rreth 60,000 MW. Dallimi është për shkak të variablave të shumtë që përbëhen nga humbje përveç shkallës së valës së ulët në digat që kanë ndikuar në të vërtetë në rezultatin e hidrocentralit.

A besoni se minatorët e kriptomonedhës janë përgjegjës për mungesat e energjisë në Iran? Ndani idetë tuaja mbi temën në fushën e vërejtjeve të listuara më poshtë.

.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju