Organizata Islamike në Indonezi lëshon fetva kundër kriptomonedhës

Organizata Islamike në Indonezi lëshon fetva kundër kriptomonedhës

Dega e lagjes e organizatës shpirtërore indoneziane Nahdlatul Ulama në Java Lindore në fakt kohët e fundit ka lëshuar një fetva për kushtin e kriptomonedhave sipas rregullores islame. Sipas këndvështrimit jo-detyrues, paratë elektronike të mbrojtura nga kriptografia, si dhe të përdorura si një mjet marrëveshjeje duhet të merren në konsideratë &#x 201C; haram, &#x 201D; që sugjeron të ndaluara.

Zgjedhja erdhi si rezultat i &#x 201C; bahtsul masail, &#x 201D; një bisedë e mbajtur nga organizata të dielën, 24 tetor, raportoi faqja informative indoneziane Tempo. Anëtarët e përfshirë në diskutim, të cilit postimi i referohet si &#x 201C; e gjallë &#x 201D; si dhe &#x 201C; nxehet, &#x 201D; përfundoi se përdorimi i kriptomonedhës mund të kërcënojë vlefshmërinë e marrëveshjeve monetare.

Një faktor tjetër që u ngrit gjatë gjithë konferencës është se kripto mund të veprojë si një pajisje për të dedikuar mashtrimin. Një lajm i publikuar në faqen e degës Nahdlatul Ulama të Java Lindore citon Kiai Azizi Chasbullah, &#x 201C; bisedë &#x 2019; s certifikues, &#x 201D; siç pretendon:

Pjesëmarrësit e bahtsul masail krijuan një pamje, përkundër faktit që kriptoma aktualisht njihet nga qeveria federale si një pasuri, se ajo nuk mund të ligjërohet sipas [sheriatit islamik].

Gjatë konferencës, ata gjithashtu përcaktuan se &#x 201C; kriptomonedha nuk ka asnjë lloj përfitimi nga pikëpamja e sheriatit, siç theksohet në fikh, &#x 201D; ose ligji islam. Sipas revistës indoneziane, ky cilësim në fakt është vërtetuar nga një &#x 201C; specialist i kriptomonedhave &#x 201D; që morën pjesë në diskutimin shpirtëror për të diskutuar &#x 201C; metoda e saktë në paranë elektronike &#x 2019; s shfrytëzojnë. &#x 201D;

Organizata Islame &#x 2019; Fetvaja e ndjekur nga qeveria federale në Xhakartë së fundmi tregoi se Indonezia nuk ka ndërmend të zbatojë një kufizim të madh për kriptovalutat. Duke folur për mediat e lagjes, kombi &#x 2019; Ministri i Tregtisë Muhammad Luthfi përmendi se pushteti ekzekutiv me siguri nuk do t'i përmbahet gjurmëve të Kinës, e cila këtë vit deklaroi një kufizim në të gjitha marrëveshjet e kriptove, si dhe lëshoi ​​një frenim të minierave të bitcoin si dhe tregtisë.

Lexo artikullin:  Gjiganti i këpucëve atletike Nike duket i gatshëm për të trajtuar Metaverse dhe NFT: Raport

Thirrja e kriptomonedhave në fakt është zgjeruar në Indonezi, i cili është vendi me popullsinë më të madhe myslimane në botë. Profesioni i kriptos ka qenë në të vërtetë në rritje këtë vit, si dhe informacioni nga 13 shkëmbimet rezidenciale të licencuara nga vendi &#x 2019; Bordi Mbikëqyrës i Shkëmbimit të Futures zbulon një rritje prej 40% të marrëveshjeve gjatë 5 muajve të parë të vitit 2021. Vitin e kaluar, sasia e plotë arriti në 65 trilion rupiah (4.5 miliardë dollarë).

Opinionet në lidhje me paratë elektronike të decentralizuara kanë ndryshuar në fakt mes studiuesve islamikë, profesionistëve, si dhe myslimanëve të zakonshëm me kalimin e viteve. Në maj, zgjedhja nga një trup i dukshëm shpirtëror në republikën ruse të Ingushetia për të ndaluar negociatat me kriptomonedhën nxiti përgjigje të pafavorshme në faqet e mediave sociale. Tetorin e kaluar, një specialist kryesor i konformitetit të sheriatit në Malajzi deklaroi se pronat e kriptove janë një produkt legjitim.

A supozoni Nahdlatul Ulama &#x 2019; Fetvaja mbi kriptovalutat do të mbështetet nga kompani të ndryshme islamike në Indonezi? Ndani idetë tuaja mbi temën në zonën e vërejtjeve të listuara më poshtë.

.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju