Ligjvënësit në Kazakistan Propozojnë Regjistrim për Fermat Kripto, Normë më e Lartë e Energjisë Elektrike për Minatorët

Ligjvënësit në Kazakistan Propozojnë Regjistrim për Fermat Kripto, Normë më e Lartë e Energjisë Elektrike për Minatorët

Një ekip zëvendësuesish nga Mazhilis, shtëpia e zvogëluar e Kazakistanit &#x 2019; legjislatura dydhomëshe, në të vërtetë kanë artikuluar probleme mbi zgjerimin e nevojës për energji elektrike. Ligjvënësit mendojnë se rritja vjen si rezultat i rritjes së firmave të minierave kripto në vend, të shkaktuara nga kostot e saj të reduktuara të energjisë.

Ligjvënësit në Kazakistan Propozojnë Regjistrim për Fermat Kripto, Normë më e Lartë e Energjisë Elektrike për Minatorët

Anëtarët e Popullit &#x 2019; Partia e Kazakistanit ka propozime në të vërtetë për të trajtuar rrethanat në rritje. Sipas një regjistrimi nga Tengrinews, ligjvënësit në të vërtetë kanë këshilluar Zëvendëskryeministrin Roman Sklyar të zhvillojë një regjistër unik për fermat e kriptove që prodhojnë para elektronike në vend.

Zhambyl Ahmetbekov, ndër zëvendësuesit, mbante në mend se rritja e larmisë së njësive minerare që zhvendosen në vendin e Azisë Qendrore ndikon ndjeshëm në sasinë e energjisë së ofruar. Minatorët e huaj marrin sasi të mëdha të energjisë elektrike megjithatë ata fitojnë fitimet e tyre jashtë vendit, duke mos i sjellë asnjë avantazh Kazakistanit, shpjegoi ai, duke specifikuar më tej:

Në këtë drejtim, rekomandohet të zhvillohet një regjistër ligjor për të llogaritur fermat minerare të supozuara dhe gjithashtu të paraqesë një tarifë unike të shtuar të energjisë elektrike për to.

Përveç nivelit më të lartë të energjisë elektrike, pjesëmarrësit Mazhilis në fakt kanë bërë thirrje shtesë për rivendosjen e tarifave të ndara për zonat e caktuara kohore të ditës. Kështu, kostot me siguri do të mendojnë për orët e lartësisë së marrjes dhe gjithashtu tonët e rrjetit.

Propozimet pasuan Kazakistanin &#x 2019; Predikuesi i energjisë Magzum Mirzagaliev ekspozoi se marrja e energjisë këtë vit u rrit me 7% në kontrast me vitin 2020. &#x 201C; Kjo është një rritje e madhe, &#x 201D; autoritetet deklaruan në një intervistë së fundmi, duke e bërë të qartë se qeveria federale po mendon për kufizimet në qendrat minerare.

Rritja në nevojë është kryesisht si rezultat i zgjerimit të larmisë së pajisjeve të informacionit të dedikuara për minierat e kriptomonedhës, informoi Mirzagaliev gazetarët e shtypit. Në të njëjtën kohë, ai theksoi se Kazakistani kërkon të krijojë fushën e tij të minierave kripto dhe gjithashtu prezantoi planet e kombit për të zhvilluar një termocentral të ri bërthamor me një aftësi të përzier 3,000 megavat në 5 vitet e ardhshme.

Lexo artikullin:  Bitcoin fiton qëndrueshmëri pasi afati i përfundimit të alternativave 600 milion dollarëshe të BTC të së Premtes po afrohet

Mes një shtypjeje të vazhdueshme mbi minierat e bitcoin dhe gjithashtu detyra të ndryshme të lidhura me kripton në Kinë, zona e Azisë Qendrore në fakt ka sjellë shumë kompani nga sektori me fuqinë e saj të lirë. Sidoqoftë, në Kazakistan minatorët plotësojnë energjinë elektrike me tregje të ndryshme të ndryshme dhe gjithashtu shtëpi, gjë që po shqetëson autoritetet në Nur-Sultan

Në qershor të këtij viti, Presidenti Kassym-Jomart Tokayev autorizoi një legjislacion që ndryshon kombin &#x 2019; s rregullore &#x 201C; mbi detyrimet tatimore dhe gjithashtu pagesa të ndryshme të tjera të kërkuara për planin e shpenzimeve. &#x 201D; Shpenzimi, i përfshirë në parlament më parë atë muaj, paraqiste një pagesë shtesë prej 1 tenge Kazakistane (përafërsisht 0.0023 dollarë) për kilovat-orë të përdorur nga minatorët e kriptomonedhës. Kostoja krejt e re sigurisht që do të jetë me probleme 1 janar 2022.

A besoni se Kazakistani do të paraqesë kufizime për minatorët e kriptomonedhës si rezultat i mungesës së energjisë? Na tregoni në fushën e vërejtjeve të listuara më poshtë.

.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju