Banka Qendrore Nigeriane ndalon shitjet Forex në Zyrat e Ndryshimit - Operatorët e Akuzuar për Ushqimin e Tregut të Zi

Tregtarët ilegalë, nga ana tjetër, u japin valutë të huaj klientëve me kurset e këmbimit paralel të tregut. Për shembull, ndërsa CBN këmbëngul që kursi i këmbimit të nairës ndaj dollarit amerikan është aktualisht i lidhur rreth N411 për çdo dollar, tregtarët paralele të tregut përdorin një kurs këmbimi prej N500 për çdo dollar.

Duke shpjeguar arsyeshmërinë e vendimit të CBN për t'i dhënë fund shitjes së valutave në BDC, guvernatori Godwin Emefiele sugjeroi që operatorët kishin përfituar në kurriz të Nigerianëve të vuajtur. Prandaj, ndërhyrja e CBN ka për qëllim t'i japë fund kësaj praktike. Emefiele shpjegoi:

Kjo masë nuk është ndëshkuese për askënd, por është për të siguruar që CBN është në gjendje të kryejë mandatin e tij të ligjshëm për t'i shërbyer të gjithë nigerianëve.

Paralajmërohen bankat tregtare

Si pasojë e njoftimit të Emefiele, CBN "nuk do të përpunojë më aplikime për licenca BDC në vend". Nga ana tjetër, shitjet javore të CBN të këmbimit valutor tani "do të shkojnë drejtpërdrejt në bankat komerciale".

Në ndërkohë, Emefiele gjithashtu përdori fjalimin e tij, i cili u mbajt pas përfundimit të takimit të komitetit të politikës monetare CBN, për të kujtuar bankat tregtare që banka qendrore do të "merret pa mëshirë" me çdo institucion që lejon "tregtarët e paligjshëm të Forex të përdorin platformat e tyre .. "

Emefiele gjithashtu sulmoi organet ndërkombëtare, përfshirë ambasadat dhe agjencitë donatore, sepse ishin pjesëmarrëse në atë që ai e quan "transaksione të paligjshme Forex që kanë penguar rrjedhën e këmbimit valutor në vend".

A mendoni se përfundimi i shitjeve të Forex vetëm në Bureaus de Change do të ndihmojë për të ndaluar rrjedhën e parave në tregun paralel? Na tregoni se çfarë mendoni në seksionin e komenteve më poshtë.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju