Miratimi i kriptove nigeriane rritet pavarësisht goditjes së qeverisë

Nigerianët janë ende të uritur për kripto, pavarësisht përpjekjeve të bankës rezervë për ta shuar atë.

Miratimi i kriptove nigeriane rritet pavarësisht goditjes së qeverisë

Miratimi i kriptomonedhës nigeriane vazhdon të rritet pavarësisht goditjes së qeverisë federale, me vëllimin e tregtisë peer-to-peer (P2P) për Bitcoin duke publikuar javën e dytë më të madhe të regjistruar muajin e kaluar.

Sipas informacioneve nga Google Trends, Nigeria ende renditet në numrin sipas interesit të kërkimit për fjalën kyçe "Bitcoin" që nga ky shkrim. Tregtimi P2P i Bitcoin i shprehur në Naira nigeriane është rritur në mënyrë të ngjashme në mënyrë progresive në vitin 2021, me Nigerinë që renditet pas Shteteve të Bashkuara si tregu i dytë më i madh për tregtimin BTC nga kolegët, sipas Tulips të dobishme.

Miratimi në rritje i Bitcoin në Nigeri në fakt ka ndihmuar Afrikën Sub-Sahariane të bëhet zona e spikatur nga vëllimi P2P, me zonën që publikon 18.8 milion dollarë në vëllim javor për të mposhtur 18 milion dollarët e Amerikës së Veriut këtë javë.

Një bashkim i recesioneve politike ka stimuluar në fakt adoptimin rajonal të kriptove, i përbërë nga represioni social, kontrollet e monedhës dhe inflacioni i përhapur.

Tensionet në Nigeri në fakt janë intensifikuar duke pasur parasysh atë tetor, pas demonstratave të mëdha publike që kundërshtonin mizorinë e policëve dhe sistemi famëkeq i policëve "Sars" përfshiu vendin.

Demonstratat EndSars panë protestuesit të sulmuar me gaz lotsjellës dhe ujë, me më shumë se 50 civilë të eliminuar në përgjithësi, të përbërë nga një lote të cilët u qëlluan për vdekje nga policët e pajisur me municion të gjallë më 20 tetor.

Goditja e qeverisë federale pati edhe represion financiar, me kompanitë sociale që mbështetën protestuesit me ushqim dhe ndihmë mjekësore duke zbuluar me shpejtësi llogarinë e tyre të kursimeve të ngrira. Mes dhunës, protestuesit u mbështetën ndjeshëm në kriptovaluta për të vënë aktivitetin e tyre financiar përtej mundësive të qeverisë federale.

Adewunmi Emoruwa, krijuesi i Gatefield - një kompani publike juridike, llogaritë e së cilës u pezulluan për ofrimin e granteve për gazetarët që mbulonin demonstratat lidhur me armiqësinë aktuale të Nigerisë në lidhje me pronat kripto ndaj demonstratave të tetorit, duke informuar The Guardian:

"Unë mendoj se EndSars është si katalizatori kryesor për disa nga këto vendime që qeveria po merr. Ajo shkaktoi frikë. Ata panë, për shembull, që njerëzit mund të vendosnin të anashkalonin strukturat dhe institucionet qeveritare për t'u mobilizuar. "

Një burim konfidencial që deklaroi të përfaqësonte një kompani shoqërore, llogaria e saj e kursimeve e cila ishte në shënjestër gjatë gjithë kaosit, informoi gjithashtu botimin se grupi i tyre në fakt ka pasur aftësinë për të paguar të ardhurat e anëtarëve me kripto, pavarësisht embargos monetare.

Lexo artikullin:  Hashpower-i i Bitcoin bie, Vështirësia e nxjerrjes së BTC-së pritet të rritet më lart në 4 ditë

"Ne mbajmë disa letra me vlerë në kripto - jo shumë, por mjaft, si një policë sigurimi," thanë ata. "Kur ndodhi ndalimi ne, fatmirësisht, ishim në gjendje të paguanim rroga."

Në shkurt, qeveria federale ndaloi bankat e certifikuara të përpunonin marrëveshje me kriptovaluta në një përpjekje për të ndëshkuar adoptimin e posedimit dixhital.

Sidoqoftë, vëllimet P2P të Bitcoin në rritje progresive të Nigerisë rekomandojnë që baza në rritje e përdoruesve të kriptove të kombit në fakt është shtyrë kryesisht nën tokë në një kuotë për të fituar qasje në zotërimet e kriptove nga përtej provincës së qeverisë federale.

Marius Reitz, mbikëqyrësi bazë i Afrikës i platformës së tregtimit të kriptove Luno, informoi The Guardian se kufizimi i Nigerisë në fakt sapo e ka bërë tregtimin e kriptomonedhës më të vështirë për të mbajtur nën kontroll, duke përmendur:

"Shumë aktivitete tregtare tani janë shtyrë nën tokë, që do të thotë se shumë nigerianë tani varen nga kanale më pak të sigurta, më pak transparente pa recetë, si dhe grupe Telegram dhe WhatsApp, ku njerëzit bëjnë tregti drejtpërdrejt me njëri-tjetrin."

Zhvendosja e qeverisë federale për të shuar kripton në të njëjtën mënyrë ka marrë kritika të brendshme, me nënkryetarin Yemi Osinbajo duke qortuar hapur kufizimin në shkurt.

Related: Pse Bitcoin është $ 86K në Nigeri? Ja pse primi i BTC është i konsiderueshëm në disa kombe

Pavarësisht armiqësisë së kombit ndaj zotërimeve të decentralizuara të kriptove, Nigeria aktualisht po kontrollon përparimin e një monedhe dixhitale të bankës rezervë (CBDC).

Në fund të korrikut, banka rezervë e Nigerisë ekspozoi strategjitë për të filluar testimin e CBDC -së së saj nga 1 tetori i këtij viti.

.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju