Nigerianët lëvizin pothuajse 40 milionë dollarë në tregtimin e Bitcoin me P2P në një muaj

Tregtimi i Bitcoin në fakt ka parë vazhdimisht miratim të lartë në kombet me monedha që po zvogëlohen shpejt. Kombi afrikano -perëndimor i Nigerisë ka qenë vazhdimisht në avantazhin kryesor të adoptimit të BTC në zonë. Një përzierje e një popullsie të madhe rinore, tërheqja në rritje e teknologjisë dhe një monedhë e shpejtë nënçmuese kanë parë në të vërtetë njerëzit e kombit më të populluar afrikan të mbështeten në një zgjedhje tjetër për ruajtje me vlerë.

Leximi i lidhur | Të dhënat në zinxhir tregojnë se vëllimet e transaksioneve ditore të Bitcoin janë rritur 94%, tubimi mund të mos ketë mbaruar akoma

Në fillim të vitit, qeveria federale e Nigerisë zbuloi një kufizim në mbarë vendin në kriptovaluta. Udhëzimi i organizatave bankare dhe pagesave për të ndaluar ndihmën në tregtimin e pronave dixhitale. Por pavarësisht nga kufizimi, adoptimi i bitcoin vazhdon të jetë në rritje në vend. Në vitin 2020, Paxful lançoi numra që zbuluan se Nigerianët përbënin tregun e dytë më të madh të BTC, sapo vinin prapa Shteteve të Bashkuara.

Ky zhvillim i Bitcoin në fakt ka vazhduar në vend. Me shkëmbime si Binance, Buycoins, LocalBitcoin s, Paxful dhe një mori e tërë e të tjerëve që ofrojnë një mundësi për njerëzit që të tregtojnë BTC përmes P2P. Nigeria vazhdon të udhëheqë kontinentin në adoptimin e BTC.

Tregu lulëzues P2P

Kufizimi nuk duket të ketë pasur shumë ndikim në vrullin e adoptimit të bitcoin në vend. Të dhënat nga UsefulTulips zbulojnë se vetëm Nigerianët tregtuan dhe transferuan afro 40 milionë dollarë në tregtimin BTC P2P në periudhën prej 30 ditësh.

Leximi i ndërlidhur | Bitcoin do të tejkalojë në gjysmën e dytë të vitit 2021, analisti i Bloomberg

Merrni 110 USDT Futures Bonus falas!

Informacioni i nxjerrë nga 4 korriku deri më 4 gusht zbuloi se vlera P2P e BTC e shitur Naira nigeriane (NGN) doli në 38,083,688 dollarë në 30 ditë. Ky numër është nxjerrë nga 2 shërbime të njohura P2P të përdorura në vend, Paxful dhe LocalBitcoin s. Ndërsa kohëzgjatja e mëparshme 30-ditore në fakt kishte parë mbi 37 milionë dollarë të tregtuar dhe zhvendosur platformat kryesore P2P.

Lexo artikullin:  Gjiganti i lojërave video Ubisoft lançon platformën NFT, Blockchain-Tech i firmës softuerike funksionon në Tezos

Grafiku i çmimeve të Bitcoin nga TradingView.com

Norma e BTC thyen $ 40,000 për herë të dytë në një kohëzgjatje 2-ditore | Burimi: BTCUSD në Trading View.com

Kenianët ishin në dispozicion në vendndodhjen e dytë në Nigeri në vëllimin e BTC të tregtuar në P2P, me 2 dollarë. Më pak se gjysma e vëllimit u zhvendos vetëm nga Nigerianët. Por ende disi më e madhe se sasia e zhvendosi kombin në kohëzgjatjen e mëparshme 14,054,477-ditore, e cila doli në pak më shumë se 30 milion dollarë.

Arsyet për rritjen e adoptimit të Bitcoin

Miratimi i Bitcoin në Afrikë është në rritje. Përdorimi i BTC si një metodë për të dërguar dërgesat e parave në shtëpi po përfundon duke qenë shumë e popullarizuar në kontinent. Në vende si Nigeria, dërgesat e parave në shtëpinë e atyre që pëlqehen mund të jenë një procedurë rraskapitëse dhe e vështirë. Me udhëzimet që bëjnë ndryshimin e dollarëve në Naira një procedurë të vështirë.

Lexim i Lidhur | Wells Fargo Tani Ofron Klientë Investime në Cryptocurrency

Bitcoin ofron marrëveshje të shpejta dhe efektive për individët që po dërgojnë shtëpi për rimbursim. Me të pëlqyerit e tyre duke marrë monedhat e dërguara në minuta. Dhe kalimi i monedhave për monedhën rajonale në një numër veprimesh duke përdorur tregtimin P2P BTC.

Me rënien e monedhës, njerëzit tani janë mbështetur në pronat dixhitale si dyqani i ri me vlerë. Shkalla e inflacionit të Nigerisë tani ka arritur deri në 20%, kështu që fuqia blerëse e monedhës rajonale në fakt është ulur ndjeshëm. Bitcoin ofron një mundësi praktike për rënien e monedhës.

Imazh i veçuar nga Bitcoinist, tabelë nga Trading View.com .

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju