Promovuesi i Skemës Crypto të Shpallur nga Steven Seagal Pranon Fajësinë, përballet me 5 vjet burg

Promovuesi i Skemës Crypto të Shpallur nga Steven Seagal Pranon Fajësinë, përballet me 5 vjet burg

Departamenti Amerikan i Drejtësisë (DOJ) zbuloi të Premten se John DeMarr, 55 vjeç, në fakt është deklaruar fajtor “& ldquo; për përfshirjen e tij në një plan të bashkëpunuar të mashtrimeve të kriptomonedhës dhe letrave me vlerë përmes platformave të supozuara të monedhës dixhitale dhe llogarive monetare me bazë të huaj. "& rdquo;

DeMarr pranoi se kishte komplotuar me të tjerët “& ldquo; për të mashtruar viktimat e financuesve duke i detyruar ata të blejnë biznesin e tyre, '& lsquo; Opsionet e Fillimit & rsquo; dhe & lsquo; B2G, & rsquo; bazuar në përfaqësime materialisht të pasakta dhe mashtruese. ” & rdquo; Ai u akuzua në shkurt DD përmendi se të dy planet ishin mashtruese.

Opsionet e Fillimit supozohet të jenë një platformë e minierave dhe tregtimit të kriptomonedhës, ndërsa B2G, e referuar gjithashtu si Bitcoiin2gen, supozohej se ishte një "& ldquo; komuniteti & rdquo; për shenjën e tij amtare B2G ku përdoruesit mund të tregtojnë monedha dixhitale dhe fiat.

DeMarr dhe të tjerët filluan të sigurojnë letra me vlerë përmes faqes Start Options rreth dhjetorit 2017. Investitorët duhej të transferonin fondet e tyre në bitcoin, dollarë amerikanë ose euro. Fondet u siguruan për një kohë të caktuar dhe financuesit u siguruan se do të bënin “& ldquo; fitime të mëdha. & rdquo;

Sidoqoftë, në vend që të përdorë paratë e gatshme për të blerë kriptovaluta siç tregtohen, DeMarr dhe të tjerët i transferuan fondet në llogaritë e menaxhuara prej tyre “& ldquo; dhe të përdorura për shpenzime të ndryshme individuale, të përbëra nga blerja e një Porsche, bizhuteri të modës, dhe për të ridizajnuar DeMarr '& rsquo; s shtëpia në Kaliforni & rdquo;

Opsionet e Fillimit gjithashtu deklaruan gabimisht për të përfshirë rekomandimet e celeb për të promovuar ofertat e tij të letrave me vlerë. DD mbante parasysh:

Bazuar në këtë dhe produkte të tjera mashtruese reklamimi, financuesit dërguan dollarë të panumërt '& rsquo; vlerë e bitcoin, eter dhe monedhë fiat në llogaritë monetare, të përbërë nga kriptovale, të menaxhuara nga DeMarr dhe të tjerë në SHBA dhe jashtë saj.

Në fund të janarit 2018, në vend që të lejonin financuesit të tërhiqnin fondet e tyre pasi të përfundonte kohëzgjatja e mbyllur, DeMarr dhe të tjerët kishin nevojë që ata të rrokullisnin llogaritë e tyre në një ofertë paraprake të paregjistruar të monedhës (ICO) të B2G, shenja të cilën ata e promovuan gabimisht. "& Ldquo; Në realitet, financuesit kurrë nuk kanë marrë në fakt asnjë shenjë dixhitale, dhe fondet nga oferta nuk janë përdorur për krijimin e platformës B2G," & rdquo; Departamenti i Drejtësisë shpjegoi, duke përfshirë:

Si pjesë e komplotit, DeMarr dhe të tjerët gjithashtu paguanin promovues të ndryshëm, të përbërë nga një yll i njohur për filmat e arteve marciale të prodhuara në vitet 1980 dhe 1990, për të vepruar si promovues dhe përfaqësues i famshëm, duke deklaruar gabimisht se B2G mund të krijojë një & lsquo; 8000 % & rsquo; kthimi për financuesit brenda një viti, të cilin ai mori pjesë në ICO.

Celebi që DO përshkroi ishte Steven Seagal i cili u akuzua nga Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) në Shkurt në 2015 për promovimin e paligjshëm të planit të investimeve financiare të kriptomonedhës që u shpall "& ldquo; gjenerata e ardhshme e bitcoin ”. & rdquo; Seagal ndaloi punën për të zbuluar se ai ishte duke u kompensuar në para dhe kripto -monedha nga B2G për marketingun e ofertës së tij simbolike, si në Twitter dhe Facebook.

Lexo artikullin:  Shefi i JPMorgan Jamie Dimon: 'Nëse huazoni para për të blerë Bitcoin, jeni budalla'

DeMarr dhe të tjerët gjithashtu krijuan lajme të pasakta dhe letra të bardha në lidhje me B2G, prodhuan deklaratat e llogarisë së saj dhe nuk pranuan t'i lejojnë financuesit të tërheqin paratë e tyre. Ai “& ldquo; u deklarua fajtor për një akuzë të komplotit për t'i kushtuar mashtrimet e letrave me vlerë, "& rdquo; DD deklaroi, duke pasur parasysh se “& ldquo; DeMarr merret me një dënim optimal prej 5 vjetësh burg. ”& Rdquo;

Si e konsideroni këtë rast? Le të kuptojmë në fushën e vërejtjeve të listuara më poshtë.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju