Robinhood ngre gati 2 miliardë dollarë në IPO, dështon në vlerësimin e pritur prej 35 miliardë dollarësh

Robin Hood

Robinhood, aplikacioni për investime pa tarifa, ka përfunduar me sukses IPO-n e tij, duke mbledhur gati 2 miliardë dollarë. Sidoqoftë, kompania nuk arriti të përmbushë qëllimin për të arritur një vlerësim prej 35 miliardë dollarësh, pasi aksionet e saj u shitën në 38 dollarë, në fundin e ulët të intervalit të propozuar 38-42 dollarë. Kompania lejoi përdoruesit e shkëmbimit të merrnin një të tretën e aksioneve të disponueshme përpara se të nisej në treg, diçka e pazakontë në këto procese.

Ndërsa Robinhood nuk arriti të arrijë objektivin e tij të dëshiruar, vlerësimi i tij ishte shumë më i lartë se sa ishte në raundin e fundit të financimit, kur kompania arriti në 12 miliardë dollarë. Kompania tani është në mesin e nivelit të rivalëve të saj, duke pasur një vlerësim më të mirë sesa Ndërmjetësit Interaktiv (26 miliardë dollarë), por nuk i kalon Charles Schwab (130 miliardë dollarë).

Robinhood kapitalizoi interesin dhe rritjen që tregu i aksioneve dhe kriptovalutave pa në dy tremujorët e parë të vitit, duke hipur në popullaritetin e tij si një nga shkëmbimet e para që lejoi tregtinë me tarifë zero, duke nxitur një ndryshim në industri. Por disa ekspertë pohojnë se ky vlerësim është i paqëndrueshëm në planin afatgjatë. Kathleen Smith, nga Reinassance Capital, tha:

Duket e pasur - nëse kompania nuk mund ta mbajë këtë rritje të lartë.

Biznesi Crypto i Robinhood

Ndërsa të ardhurat kryesore të Robinhood vijnë nga tregtimi i opsioneve (38%), kompania ka një pjesë të rëndësishme të të ardhurave të saj që vijnë nga tregtimi i lidhur me kriptomonedhën (17%) gjithashtu. Në këtë drejtim, rritja e Robinhood ka qenë eksponenciale. Në prospektin e tij paraprak të paraqitur në SEC për IPO -në e saj, kompania deklaroi se klientët tregtuan 88 miliardë dollarë gjatë tremujorit të parë të vitit. Kjo bëri që Robinhood të ruajë gati 12 miliardë dollarë në kriptë për përdoruesit e saj.

Biznesi i madh i tregtimit të kriptomonedhës së Robinhood ka ngritur shqetësimin midis rregullatorëve. Sipas njerëzve që thuhet të jenë të njohur me çështjen, SEC vonoi IPO të Robinhood për shqetësimet rreth mënyrës se si kompania e zhvilloi këtë linjë biznesi. Robinhood aktualisht është gjithashtu nën shikimin e rregullatorëve sepse CEO i tij, Vlad Tenev, nuk është i licencuar nga FINRA, mbikëqyrësi i Wall Street. Sidoqoftë, Robinhood ka deklaruar se Tenev nuk ka nevojë të regjistrohet sepse ai është CEO i Robinhood Markets, jo i filialit të tij tregtar, Robinhood Financial. Hetimi është duke vazhduar.

Lexo artikullin:  Avalanche lëshon urë të azhurnuar, duke përgatitur DApps për adoptimin e zakonshëm

Çfarë mendoni për performancën e Robinhood në IPO? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju