Rusia dhe Bjellorusia lëvizin për të futur tarifa të veçanta të energjisë elektrike për minatorët e kriptove

Rusia dhe Bjellorusia lëvizin për të futur tarifa të veçanta të energjisë elektrike për minatorët e kriptove

Subjektet e marra pjesë në heqjen e parave elektronike si në Rusi ashtu edhe në Bjellorusi mund të duhet të paguajnë edhe më shumë për energjinë elektrike që kërkojnë, kanë zbuluar të dhënat e mediave. Autoritetet në të dy kombet po bëjnë rregullime që ka shumë të ngjarë të shkaktojnë vendosjen e tarifave speciale për këtë grup të konsumatorëve të energjisë elektrike.

Koncepti në fakt është mbështetur kohët e fundit nga Ministria Ruse e Energjisë Minatorët Crypto nuk duhet të paguajnë për energjinë elektrike që përdorin me çmimet e destinuara për familjet, tha kreu i divizionit Nikolai Shulginov gazetarëve të shtypit në periferi të Javës Ruse të Energjisë. uebfaqja e informacionit të organizatës RBC, Shulginov mbajti në mend se ministria aktualisht po i shërben shqetësimit dhe gjithashtu specifikoi:

Për të ruajtur integritetin dhe cilësinë e lartë të furnizimit me energji, ekipi ynë beson se është thelbësore të anashkalohet mundësia e marrjes së energjisë elektrike nga minatorët me tarifa për popullsinë.

Autoritetet e qeverisë federale e bënë të qartë se çmimet e energjisë elektrike duhet të veçohen. Sipas tij, minatorët nuk duhet të lejohen të përfitojnë nga tarifat speciale pasi rrethanat ekzistuese mund të degradojnë edhe më shumë. Përndryshe, subvencionimi i tërthortë duhet të rritet, i cili sigurisht që do të ishte i papërshtatshëm, specifikoi predikuesi i fuqisë.

Shulginov &#x 2019; Vërejtjet e tyre pasuan guv -në e Irkutsk Oblast, Igor Kobzev, kohët e fundit murmuriti në Rusi &#x 2019; nënkryetari i shtetit përgjegjës për gazin dhe fuqinë e komplikuar, Alexander Novak, në lidhje me minatorët e ndaluar të kriptove. Aktivitetet e tyre, deklaroi Kobzev me një çmim të çmuar nga organizata e përditshme Vedomosti, ngritën lotët në rrjetin e energjisë të zonës së Siberisë dhe gjithashtu rrezikun e dështimeve në termocentralin bërthamor të zonës.

Irkutsk është zona e cila ruan çmimet më të volitshme të energjisë elektrike për familjet në Rusi &#x 2013; 1.23 rubla (shumë më pak se 0.02 dollarë) për kilovat-orë (kWh) në qytete dhe gjithashtu 0.86 rubla (pak më shumë se 0.01 dollarë) në pyje. Guv zbuloi se këtë vit marrja e energjisë parashikohet të zgjerohet me pothuajse 160% në krahasim me vitin 2014 &#x 2019; numri s.

Lexo artikullin:  Kreditorët e firmës kripto të rrëzuar të Afrikës së Jugut votojnë për të pranuar ofertën për të ringjallur kompaninë

Ndërsa energjia e përgjithshme e përdorur në Irkutsk balancoi 5.9 miliardë kWh në 4 vitet e mëparshme, thjesht në pesëdhjetë përqindëshin e parë të vitit 2021 arriti në 4.7 miliardë kWh. Në një artikull të rrjeteve sociale, Kobzev zbuloi propozimin e tij për të njohur minierat e parave elektronike si një detyrë biznesi dhe gjithashtu të prezantojë çmime speciale për konsumatorët e energjisë elektrike të lidhur me procedurat e prodhimit të monedhave.

Ndërkohë në Bjellorusinë përreth, me të cilën Rusia ruan lidhje të forta politike dhe financiare, Ministria e Energjisë aktualisht ka kategorizuar minatorët e kriptomonedhës në një grup tjetër pagesash. Zgjedhja bëhet pjesë e një mandati të përbashkët me Ministrinë e Rregullimit Antimonopol dhe Tregtisë të ofruar në fund të shtatorit.

Sipas citatit të çmimit të skedarit Forklog, subjektet që lidhen me trajtimin e informacionit, zgjidhjen e detajeve dhe gjithashtu detyrat e lidhura, të përbërë nga drejtuesit e qendrave minerare dhe gjithashtu objektet e informacionit, me siguri do të bien nën këtë grup nëse marrja e tyre vjetore e energjisë elektrike shkon në të paktën 25 milion kWh. Grupi i tarifave ka 4 nëngrupe që mbështeten në mbajtësen e marrjes me atë kryesor që mbulon biznesin që merr fuqi duke tejkaluar 500 milion kWh. Ekipet shtesë mund të përfshihen nga Presidenti Alexander Lukashenko &#x 2019; s menaxhimit. Dosja ekzistuese nuk deklaron normat e sakta të normave për secilin ekip.

Bjellorusia ligjësoi minierat dhe gjithashtu detyra të ndryshme të lidhura me kripton me një mandat qeveritar që hyri në presion në Mars 2018. Më herët këtë vit, udhëheqësi Bjellorusi bëri thirrje për të bërë aranzhime të veçanta rregullatore dhe gjithashtu për të zhvilluar kontroll më të rreptë mbi dhomën e kriptove. Lukashenko në fakt ka pasur një perspektivë të favorshme në drejtim të minierave të kriptove, duke këshilluar bjellorusët në gusht të prenë monedha elektronike në vend që të zgjedhin luleshtrydhe në fermat ndërkombëtare. Në vitin 2019, ai rekomandoi fuqizimin e qendrave minerare duke përdorur energjinë e tepërt elektrike nga kombi &#x 2019; s reaktor bërthamor krejt i ri.

Në Bjellorusi &#x 2019; aleati i pasur me energji, Federata Ruse, koncepti për të njohur minierat e kriptomonedhës si një lloj detyre biznesi ka qenë në të vërtetë marrja e ndihmës midis autoriteteve të qeverisë federale. Në shtator, kryetari i Komitetit të Tregut Financiar në Dumën e Shtetit Anatoly Aksakov ndau përcaktimin e tij se minierat e parasë elektronike duhet të nënshkruhen në këtë mënyrë dhe gjithashtu të shterrohen në mënyrë të përshtatshme.

Lexo artikullin:  Miniera bit për të vendosur edhe 2,500 minatorë të tjerë Bitcoin në Kazakistan

A besoni se Rusia dhe Bjellorusia do të rrisin ndjeshëm çmimet e energjisë elektrike për minatorët e kriptomonedhës? Ndani supozimet tuaja në fushën e vërejtjeve të listuara më poshtë.

.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju