Rusia do të gjurmojë transaksionet e kriptos me ndihmën e kompanisë në pronësi të Sberbank

Rusia do të gjurmojë transaksionet e kriptos me ndihmën e kompanisë në pronësi të Sberbank

Mbikëqyrësi financiar i Rusisë, Rosfinmonitoring, ka zgjedhur një kontraktues për ndërtimin e një platforme që do të përdoret për të ndjekur transaksionet e kriptomonedhës në vend. Kompania që fitoi tenderin, RCO, menaxhohet nga Rambler Internet Holding e cila është e lidhur me gjigantin bankar Sberbank, raportuan mediat kripto -ruse.

Rusia do të gjurmojë transaksionet e kriptos me ndihmën e kompanisë në pronësi të Sberbank

Sistemi i Unifikuar i Informacionit në portalin Fusha e Prokurimit tregon se projekti ka një çmim prej rreth 14.7 milion rubla (mbi 200,000 dollarë). Paratë do të shpenzohen për t'i mundësuar rregullatorit të monitorojë nga afër transaksionet ilegale që përfshijnë kriptomonedha. Sipas Rosfinmonitoring, nisma synon të sigurojë përputhjen me ligjin dhe rritjen e transparencës në industrinë e kriptove.

Platforma do të pritet të kryejë detyra të shumta si ndjekja e rrjedhave të aseteve financiare dixhitale, si dhe identifikimi dhe profilizimi i pjesëmarrësve në tregun e kriptove për të vlerësuar rolet dhe sjelljen e tyre ekonomike. RCO do të duhet të krijojë dhe mbajë një bazë të dhënash të kuletave të kriptomonedhës të lidhura me aktivitetet e paligjshme dhe financimin e terrorizmit.

Rusia do të identifikojë përdoruesit e kriptove të dyshuar për veprimtari kriminale

Ndryshe nga mjetet e tjera që analizojnë transaksionet kripto, platforma e re duhet të zbulojë gjithashtu identitetet e përdoruesve të kriptove të dyshuar për përfshirje në aktivitete të paligjshme, tha bashkëpunëtori i Shkollës Dixhitale të Moskës Efim Kazantsev, cituar nga Bits.media. Sidoqoftë, ai vuri në dukje se me blockchain të mbyllur, zbulimi i të dhënave të përdoruesit do të varet nga rrjetet. Rregullatorët dhe agjencitë e zbatimit të ligjit ndoshta do të jenë në gjendje të kenë qasje në këtë informacion vetëm si pjesë e hetimeve në vazhdim, shtjelloi Kazantsev.

Përpunimi i transaksioneve të kriptomonedhës përfshin gjithashtu regjistrimin e të dhënave jashtë blockchain. Për shembull, me ofruesit e internetit, shpjegoi Maria Stankevich, drejtoreshë e zhvillimit në shkëmbimin e kriptove Exmo. Duke përdorur këtë lloj informacioni, mund të krijohet një adresë IP dhe të identifikohet një dërgues.

Rusia do të gjurmojë transaksionet e kriptos me ndihmën e kompanisë në pronësi të Sberbank

Participantsshtë e mundur që të anonimizohen pjesëmarrësit e transaksioneve edhe në blockchain konfidenciale si Monero dhe Zcash, shtoi Nikita Zuborev, analiste e lartë në grumbulluesin e këmbimit rus Bestchange.ru. Ai është i bindur se mjetet më të fundit të analizës së të dhënave të mëdha do të ishin në gjendje ta trajtonin atë.

Lexo artikullin:  Udhëheqësi i tregut në Bitcoin: Kur ta bëjë këtë, unë do të filloj të blej përsëri

Bitcoin (BTC), ethereum (ETH) dhe monero (XMR) janë kriptovalutat më të njohura mes kriminelëve, sipas Rosfinmonitoring. Në fillim të këtij viti, u njoftua se agjencia kishte zhvilluar një sistem të përcjelljes së kriptove të quajtur 'Blockchain Transparent'. Motivet për ndërtimin e një të re tani mbeten të paqarta.

A mendoni se Rusia do të jetë në gjendje të gjurmojë dhe identifikojë transaksionet dhe përdoruesit e kriptove? Ndani mendimet tuaja mbi këtë temë në pjesën e komenteve më poshtë.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju