Banka Qendrore e Tanzanisë po përgatitet për CBDC për të siguruar që vendi të mos lihet pas

Banka e Tanzanisë (BOT) ka filluar në fakt punën përgatitore për paratë e saj elektronike për të siguruar që vendi të mos lihet nga të tjerët në përqafimin e parave elektronike të bankës rezervë (CBDC), thuhet në një rekord të Bloomberg.

Deklarata përputhet me të dhënat që Zanzibar &#x 2014; një zonë vetëqeverisëse e Tanzanisë jashtë vijës bregdetare të Afrikës Lindore &#x 2014; është gjithashtu i çmendur për përqafimin e parave elektronike. Hapi i BOT, i cili u vërtetua nga guv Florens Luoga, gjithashtu vjen pothuajse një muaj pasi Banka Qendrore e Nigerisë (CBN) u bë banka e parë rezervë në kontinent që nisi një CBDC.

Duke shpjeguar pse BOT është aktualisht në ankth për të lançuar CBDC-në e saj, Luoga ka një kuotë me çmim që thekson vlerën e të mos mbeturit, duke thënë:

Për të siguruar që vendi ynë të mos i lihet nxitja e parasë elektronike të bankës rezervë, Banka e Tanzanisë aktualisht ka filluar punën përgatitore për të pasur CBDC-në e saj.

Autoritetet duan që Tanzanianët të qëndrojnë të kujdesshëm

Siç është raportuar më parë ngaBitcoin com News, Banka e Ganës është banka tjetër e rezervave të ndryshme të Afrikës Perëndimore që deklaroi se është afër lëshimit të CBDC-së së saj Banka të tjera rezervë si Banka e Rezervës së Afrikës së Jugut si dhe Banka e Namibisë kanë sugjeruar në fakt se janë ende duke kontrolluar mundësinë e lëshimit të CBDC-ve.

Menjëherë pasi mori kontrollin e presidencës, presidentja e Tanzanisë Samia Suluhu Hassan i kërkoi vendit &#x 2019; banka rezervë për t'u përgatitur për kriptovalutat. Disa javë pas Presidentit Hassan &#x 2019; Në fjalimin e tij, një folës për BOT vërtetoi se banka ishte në lidhje me thirrjen telefonike si dhe nënkuptonte një kthesë të mundshme të një kufizimi për kriptovalutat.

Megjithatë, pavarësisht nga koha e lirë në dukje e pretendimeve të pambështetura anti-kripto, një rekord i deklaruar autoriteteve në vend ende dëshirojnë që Tanzanianët të kenë kujdes kur menaxhojnë investimet financiare të lidhura me kripto.

Etiketat në këtë përrallë Banka e Gana, Banka e Namibisë, Banka e Tanzanisë, CBDC, cbn, Monedhat dixhitale, Florens Luoga

Lexo artikullin:  Fed merret me monedha të qëndrueshme: 5 pikë për t'u parë në Bitcoin sot

Cilat janë idetë tuaja në lidhje me këtë përrallë? Na tregoni se çfarë supozoni në fushën e vërejtjeve të listuara më poshtë.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju