"Vdekja e industrisë së minierave Bitcoin të Kinës", 7 dalje nga artikulli

A e bëri Kina gabimin e jetës duke ndaluar minierat e Bitcoin apo kanë një plan sekret? Kjo është pyetja që i gjithë ekosistemi Bitcoin po përpiqet t'i përgjigjet. Dhe sot, ne morëm një pjesë tjetër të enigmës. Në artikullin e titulluar "Ka mbaruar, gjithçka ka mbaruar ” - Vdekja e Industrisë Kineze të Minierave të Bitcoin, ”Një mbikëqyrës pseudonim me emrin Ye Lang njofton historinë e tij. Dhe për shkak se historia, tregohet një histori më e madhe.

Leximi i Ndërlidhur | Shkalla e Bitcoin Hash vazhdon me vdekjen Spirale Postimi i Kinës ndaj minatorëve

Më 21 maj, në një "takimi i Komitetit të Stabilitetit Financiar dhe Zhvillimit të Këshillit të Shtetit, një organ i politikëbërjes së nivelit të lartë ekonomik dhe financiar i kryesuar nga Zëvendëskryeministri Liu He, " Kina zgjodhi të ndalojë minierat e Bitcoin. Më pak se një muaj më vonë, më 19 qershor, qeveria federale e Sichuan bleu "mbyllja e objektit të Ye, së bashku me 25 projekte të tjera të minierave të kriptomonedhës në krahinë."

Ajo histori filloi kështu:

Ju vendosët të hidheni në bandën e minierave Bitcoin në 2018 kur ai mbylli shumicën e biznesit të tij në internet kafene, hipotekoi apartamentin e tij në Anqing, provinca Anhui, huazoi para nga të afërmit dhe la gruan dhe vajzat e tij për t'u transferuar në Sichuan

Çfarë mund të mësojmë nga përvoja e Ye-së e dorës së parë?

1.- Duhen vetëm 80 punonjës për të operuar një operacion 80,000 minatorësh Bitcoin

Në kulmin e operacioneve të minierave të Bitcoin, Ye ishte përgjegjës për 80 punonjës dhe një total prej 80,000 makinash minierash, me të gjithë projektin që vlerësohet të ketë fituar më shumë se 90 milion juanë (14 milion dollarë) gjatë pikut të gjashtë muajve kur lumenjtë e Sichuan janë të ngopura dhe energjia elektrike është veçanërisht e lirë

Numrat janë tronditës. Me sa duket, tejkalimi i operacioneve të minierave ofron një avantazh të madh. Sidomos në rajonet me energji elektrike të lirë.

Merrni 110 USDT Futures Bonus FALAS!

2.- Pastrimi i një energjie të rinovueshme nuk shpëtoi Sichuan

Fakti që energjia elektrike për minierat e kriptove në Sichuan erdhi nga hidrocentralet e pastra do të thoshte se shumë menduan se krahina do të ishte një strehë e sigurt për minatorët e Bitcoin. Ndërsa presioni ndaj qeverive vendore për të zvogëluar emetimet e karbonit, projektet u mbyllën me sukses në disa rajone të tjera të nivelit krahinor-si Xinjiang dhe Mongolia e Brendshme-ku minierat u ushqyen kryesisht nga qymyri. 

E vetmja gjë që mund të dimë me siguri për planin e qeverisë kineze është kjo: mjedisi nuk është në radarin e tyre. Ata po i mbyllin këto operacione minerare për arsye të tjera krejt. 

3.- Përdorimi i energjisë i Bitcoin nuk është çështja

Fakti që goditja në Sichuan ishte gati të godiste, konfirmon atë që të gjithë e kanë ditur: "justifikimin" për goditjen e minatorëve të bitcoin, shpatullën e ftohtë të bitcoin nga ndriçuesit socialë (si Elon Musk) dhe përdorimin e justifikimit të turpit ESG se kripto është "e ndyrë" kanë qenë gjithmonë thjesht një ekran tymi i pranueshëm shoqërisht për një goditje rregullatore ndaj kriptove kur ato bëhen shumë të mëdha.

Mjaft tha. ZeroHedge e gozhdoi atë në kokë. 

Vlen gjithashtu të theksohet kjo Nic Carter gjithashtu e gozhdoi atë në kokë në lidhje me përzierjen e energjisë të Kinës kur ishte fjala për minierat e Bitcoin.

4.- Individët ende mund të nxjerrin Bitcoin në Kinë

Megjithë qasjen e ashpër të qeverisë, Ye është i vendosur të vazhdojë: “Kjo industri është jashtëzakonisht e paqëndrueshme. Emocione të larta dhe stresi janë të përfshira, por kjo është edhe tërheqja e saj. Kompanitë janë të ndaluara të nxjerrin Bitcoin, por individët nuk janë, ”tha Ye, duke shtuar se ai planifikon të kthejë funksionimin e tij duke blerë pajisje të vjetra dhe duke pakësuar.

Qeveria kineze ishte e shqetësuar vetëm për operacionet minerare private me madhësi industriale. Pyetja është pse. Çfarë po planifikojnë? Askush nuk duket se e ka kuptuar këtë.

5.- Një pronar i nxjerrë midis 70 dhe 80 ditëve të Bitcoins

Në skenë hyn një personazh tjetër, pronari i minierës. Ne do ta quajmë Liu Weimin, gjithashtu një pseudonim. 

Liu zotëronte më shumë se 10 ferma të minierave të Bitcoin, të cilat brenda industrisë vlerësuan se përbënin një të tetën e energjisë totale të konsumuar nga të gjitha minierat Bitcoin në provincë.

Gjatë sezoneve të pikut, Liu tha se fermat e tij mund të minonin 70 deri në 80 Bitcoins çdo ditë. Rreth 900 Bitcoins lëshohen çdo ditë në nivel global, sipas një platforma e informacionit të industrisë.

<period design = "font-weight: 400Pothuajse pesha e fontit: 400 Pesha e fontit Bitcoin: 400 font-weight kinez: 400Bitcoin font-pesha: 400

Grafiku i çmimeve BTCUSD për 08/03/2021 - TradingView

font-weight: 400 Bitstamp font-weight: 400Shkronja e burimit-peshë: 400

Lexo artikullin:  Këmbimi i bituteve të derivateve të kriptomonedhës për të sponsorizuar Juventusin si partnerin e tij të parë në mëngë

6.- Një minierë me madhësi industriale mund të prishet edhe në një vit

“Fermat minerare janë disi si fermat konvencionale të kulturave bujqësore. Pavarësisht se si ndryshon tregu i Bitcoin, procesi i minierave mbetet. Hapja e objekteve të tilla është një investim relativisht i qëndrueshëm dhe në përgjithësi mund të prishem edhe brenda një viti, "tha Liu për Caixin.

Nuk ka asnjë biznes tjetër në botë që mund t'ju japë atë ROI. Të paktën jo midis atyre ligjore. Ushqim për mendim për sipërmarrësit e rinj atje.

Leximi i Ndërlidhur | Si Kina Bitcoin FUD po ul koston për të prodhuar BTC

7.- Minierat e Bitcoin janë përdorur për të qenë një biznes i respektuar në Kinë

Falë politikave miqësore të minierave të qeverisë Sichuan në atë kohë, biznesi i Liu vazhdoi të lulëzojë gjatë tre viteve të fundit. Ai shpejt bëri emër për veten e tij dhe ishte një mysafir i shpeshtë në ngjarjet dhe takimet e qeverisë, ku u njoh si një nga shumë modele të konsumatorëve të energjisë që kishin ndihmuar në nxjerrjen e vendasve nga varfëria.

Nga një biznesmen i respektuar në një shoqëri shoqërore. Do të ishte e lehtë të ndjehesh keq për Liu nëse ai nuk ishte në rrugën e tij për të rivendosur biznesin e tij.

Pas njoftimit të qeverisë për goditjen e 21 majit, ai organizoi ekipe punonjësish për të kërkuar për vende të reja në Amerikën e Veriut dhe Kazakistan. Në mes të qershorit, kompania e tij bleu një fushë nafte në Kanada që mund të siguronte karburant për biznesin e tij të minierave Bitcoin.

Pra, pse Kina ndaloi minierat e Bitcoin? Nuk e kemi idenë. Ne e dimë, megjithatë, se e tyre mbajtja mbi industrinë tashmë ishte në rënie dhe se sipërmarrësit janë shitjen e hidrocentraleve të vegjël. Dhe ne kemi historitë e Ye dhe Liu. A është fotografia më e qartë? A jemi më afër marrëveshjes së vërtetë?

Imazh i veçuar nga Лечение Наркомании nga Pixabay - Grafikët nga TradingView pesha e shkronjave: 400 font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font- pesha: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 ″> (*) 10 % e lëshimit të përgjithshëm të përditshëm duket si e tepërt për një person të vetëm.
(*) bota shënoi një fitore të madhe me kufizimin (*) në ​​minierat (*). (*) Grafiku i kostos BTC në (*) | (*): BTC/USD në TradingView.com (*) <design period = "font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) text-align: center (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 ( *) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) font-weight: 400 (*) fa fa-share "> (*).

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju