Thorchain i kontrolluar nga Hacker pas dy shfrytëzimeve të suksesshme të shtatë figurave

Në një goditje tjetër kundrejt procedurës Thorchain, rrjeti defi në fakt e ka zbuluar veten viktimë e një hakimi tjetër pasi ekuivalenti i 4,000 ethereum (ETH) është marrë thjesht ditë më parë. Thorchain, i cili përfshin një prodhues automatik të tregut (AMM) dhe shkëmbim të decentralizuar (dex), kuptohet për bashkimin e tij të likuiditetit, me një vlerë të mbyllur në përgjithësi (TVL) aktualisht rreth 101.75 milion dollarë.

Këtë herë, sulmi ishte kryer kundrejt marrëveshjes ETH Router për të synuar pjesën Thorchain Bifrost, duke çuar në më shumë se 8 milion dollarë humbje për procedurën. Sipas hakerit që duket se qëndron pas zhvendosjes, cenueshmëria është kuptuar para sulmit aktual dhe ishte plotësisht e evitueshme.

Kur përdorni Soliditetin, gjuha e kodimit të marrëveshjes inteligjente Ethereum e përdorur në procedurë, zhvilluesit rekomandojnë dizajnerë përkundrejt përdorimit të teknikave specifike të kodimit për të lëvizur fonde. Sidoqoftë, kjo me sa duket u neglizhua nga grupi përgjegjës, duke rezultuar në një shqetësim brenda procedurës '& rsquo; s token amtare RUNE & rsquo; s kodin e marrëveshjes.

Hakeri prapa përdorimit nuk ishte i shpejtë për t'u larguar nga skena e aktivitetit kriminal. Në vend të kësaj, ylli shkatërrues la një mesazh duke kontrolluar me sukses procedurën. Në informacionin hyrës tx, hakeri përmendi sa vijon:

Hakeri zbuloi të gjitha veprimet e nevojshme për të përdorur përdorimin e tyre, duke theksuar procedurën '& rsquo; Zgjedhja për të mos lëshuar dhurata ose për të angazhuar auditorët për të ekzaminuar kodin që mbikëqyr aktualisht një TVL me nëntë shifra. Ndërsa dizajnerët e procedurave në fillim menduan se sulmi i kushtoi atyre vetëm 800,000 dollarë dhe ishte puna e një hakeri të bardhë, lista më poshtë u mor me të vërtetë sasitë:

  • 966.620 ACLX
  • 20,866,664.530 XRUNE
  • 1,672,794.010 USDC
  • 56,104.000 SUSHI
  • 6.910 YFI
  • 990,137.460 USDT

Shenjat RUNE në të vërtetë kanë vazhduar rënien e tyre pasi u zhytën afër 25% pas shkeljes, me argumentet që aktualisht kanë prirje rreth 4.17 $. Ndërsa Thorchain në fakt ka dhënë që siguroi një strategji shëruese për të rikthyer fondet e përdoruesve të humbur në sulm, përparimi më i konsiderueshëm ishte zgjedhja për të punësuar kompani sigurie për të ekzaminuar kodin dhe për të mbrojtur procedurën defi kundrejt shfrytëzimeve të ardhshme, të shmangshme.

Lexo artikullin:  Valve ndalon lojërat e ndërtuara në Blockchain, NFT dhe Cryptocurrencies From Steam Gaming Platform

Çfarë mendoni për këtë “& ldquo; haker i sinqerte & rdquo ;? Le të kuptojmë në fushën e vërejtjeve të renditura më poshtë.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju