SHBA dhe Britania e Madhe ranë dakord të "rrisin fokusin në përdorimin e paligjshëm të kriptomonedhës"

SHBA dhe Britania e Madhe ranë dakord të "rrisin fokusin në përdorimin e paligjshëm të kriptomonedhës"

Departamenti Amerikan i Drejtësisë (DOJ) zbuloi të premten se Zëvendës Prokurorja e Përgjithshme Lisa Monaco dhe autoritetet nga Divizioni i Sigurisë Kombëtare dhe Divizioni Kriminal u konsultuan me Sekretaren e Brendshme të Mbretërisë së Bashkuar Priti Patel në Uashington, DC, të enjten.

&#x 201C;Në konferencën e tyre, të dy qeveritë federale rishikuan bashkëpunimin e tyre të ngushtë kundrejt rreziqeve të panumërta për kombet e tyre &#x 2019; siguria dhe siguria kumulative, që konsiston në lidhje me luftimin e terrorizmit, krimit kibernetik dhe parave të paligjshme, &#x 201D; DD-ja përshkroi, duke përfshirë:

Si prokurori i përgjithshëm zëvendësues i Shteteve të Bashkuara dhe asistentja e shtëpisë u përkushtuan dhe u pajtuan për të rritur fokusin në përdorimin e paligjshëm të kriptomonedhave dhe ransomware, përveç vazhdimit të diskutimit në lidhje me rreziqet që lindin për sigurinë dhe sigurinë mbarëkombëtare.

Qeveria federale e SHBA-së në fakt është përpjekur të luftojë sulmet e ransomware. Në tetor, Monako zbuloi fillimin e Ekipit Kombëtar të Zbatimit të Kriptomonedhave, një përpjekje e DD për të marrë dhe ndjekur penalisht &#x 201C; Abuzimet kriminale të kriptomonedhave, veçanërisht veprat penale të dedikuara nga shkëmbimet e parave në internet, përzierjet dhe rrëzimi i zgjidhjeve dhe pastrimi i parave. &#x 201D;

Pikërisht në të njëjtin muaj, Presidenti Joe Biden pretendoi se SHBA me siguri do të kombinojë 30 vende për të hequr dorë nga përdorimi i paligjshëm i kriptomonedhës. &#x 201D;

FBI thotë se Ransomware është fitimprurës për shkak të &#x 2018;vlerësimit të monedhës virtuale &#x 2019;

Në një seancë dëgjimore përpara Komisionit të Dhomës për Mbikëqyrjen dhe Reformën së fundmi, Bryan Vorndran, ndihmës mbikëqyrës i FBI-së &#x 2019; Divizioni Kibernetik, mbajti parasysh se kostot e larta të kriptove po mbështesin rrjetet kriminale dhe yjet e ransomware.

Seanca dëgjimore ishte një komponent i një ekzaminimi legjislativ në lidhje me sulmet shumëmilionëshe të ransomware-ve ndaj firmave të rëndësishme amerikane këtë vit, të përbërë nga Colonial Pipeline Co dhe departamenti amerikan i JBS Foods.

&#x 201C;Në 6 muajt e fundit, ne në fakt nuk kemi parë një rënie në sasinë e rregullsisë së mbulimit të sulmeve të ransomware, &#x 201D; Vorndran pretendoi, duke përfshirë:

Ne e lidhim atë me të vërtetën e lehtë se &#x 2019; Është jashtëzakonisht shpërblyese për shkelësit e ligjit. Kjo &#x 2019; s pjesërisht për shkak të vlerësimit të parave online, megjithatë &#x 2019; Kjo është pjesërisht për shkak të ndjeshmërisë së sistemeve tona dhe në kuadrin tonë.

Përpjekjet globale çojnë në arrestime dhe konfiskime

Qeveria federale e SHBA-ve në fakt kohët e fundit ka vepruar kundër disa yjeve të ransomware. Në shtator, Departamenti i Thesarit i SHBA miratoi për herë të parë një shkëmbim të kriptomonedhave si pjesë e iniciativës së qeverisë federale për t'iu përgjigjur ransomware. Suex supozohet se ishte &#x 201C; përgjegjës për pastrimin e parave të shpërblesës. &#x 201D;

Lexo artikullin:  Launch Protokolli i Arkania Launchpad me shumë zinxhirë duke i bërë IDO-të të aksesueshme për të gjithë

Në fillim të këtij muaji, u miratua edhe një shkëmbim kriptosh. Chatex thuhet se promovohet &#x 201C; marrëveshje ekonomike për yjet e ransomware. &#x 201D; Në përmirësim, 2 drejtues të supozuar ransomware &#x 2014; ukrainas Yaroslav Vasinskyi dhe rus Yevgeniy Polyanin &#x 2014; u miratuan &#x 201C; për komponentin e tyre në forcimin e dukurive të ransomware-ve Sodinokibi/Revil kundrejt Shteteve të Bashkuara &#x 201D; DD gjithashtu mori 6.1 milion dollarë nga Polyanin.

Drejtori Kombëtar Kibernetik Inglis pohoi së fundmi se Polyanin &#x 2019; Arrestimi erdhi nga një bashkëpunim midis kombeve, sepse kapja ndodhi kur ai kaloi kufirin pikërisht në Poloni &#x 201C;Hapësira kibernetike është një sipërfaqe e papërcaktuar dhe si rezultat, për aq kohë sa ata mund të arrijnë tek ne, ne mund t'i arrijmë, &#x 201C; #x XNUMXD; tha ai duke sqaruar:

Nëse nxjerrim në pah aleatët, ne mund të përdorim një territor në pozitë si Polonia dhe Rumania për të kapur këta shkelës të ligjit dhe për t'i sjellë ata para drejtësisë duke përdorur gjykatat rregulluese që ekzistojnë në Perëndim.

Në tetor, një grevë e bashkëpunuar duke përfshirë Europolin, Interpolin dhe FBI-në çoi në kapjen e 2 &#x 201C; i respektuar &#x 201D; Drejtuesit e ransomware që supozohet se janë përgjegjës për nevojat e parave të shpërblesës deri në 70 milionë euro. Janë konfiskuar kriptovalutat me vlerë 1.3 milionë dollarë.

Etiketat në këtë përrallë përdorim i paligjshëm i kriptos, Zëvendës Prokurorja e Përgjithshme Lisa Monaco, Sekretarja e Brendshme Priti Patel, përdorimi i paligjshëm i kriptos, Lisa Monaco, Priti Patel, ransomware, crypto ransomware

Çfarë mendoni se SHBA-ja ka të bëjë me kombe të tjera të ndryshme për të luftuar përdorimin e paligjshëm të kriptomonedhës? Le të kuptojmë në fushën e vërejtjeve të renditura më poshtë.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju