Pritshmëritë e inflacionit në SHBA më të larta që nga viti 2013, Çmimet e gazit ngrihen në qiell, Zinxhirët e Furnizimit shtrëngojnë

Pas rritjes së madhe financiare të vitit 2020, si një mënyrë për të ndihmuar sistemin ekonomik të luftojë shpërthimin e koronavirusit dhe për të ndihmuar në lehtësimin e urdhrave të bllokimit që u miratuan më pas, inflacioni ka depërtuar në kuletat e secilit amerikan.

Muaj pas muaji, Rezerva Federale ka shtypur rishikimet e Anketës së Institucionit Qendror Financiar të Pritjeve të Konsumatorit (SCE), dhe çdo muaj, pritjet e inflacionit u rritën. Edhe një herë, raporti më i ri i Fed SCE i shtypur të martën nënkupton se amerikanët megjithatë po parashikojnë rritje të inflacionit dhe blerje të ulët të energjisë një vit nga tani.

Grafiku i New York Fed mbi pritjet trevjeçare të inflacionit përmes botimit Zerohedge dhe artikullit të quajtur "Fed duke humbur kontrollin pasi pritjet e inflacionit të konsumatorëve arritën nivele të reja të të gjitha kohërave", shkruar nga Tyler Durden.

Pritjet e inflacionit janë rritur në nivelet më të larta të të gjitha kohërave dhe janë kufijtë më të mirë që nga viti 2013, me një pritje prej 5.3% një vit nga tani. Për më tepër, New York Fed (departamenti që publikon raportin e SCE), sapo përmend edhe një herë koronavirusin.

"Pasiguria mesatare e inflacionit-ose pasiguria e shprehur në lidhje me rezultatet e ardhshme të inflacionit-ishte e pandryshuar në horizontin afatshkurtër dhe u ul në horizontin afatmesëm," nënvizon sondazhi i Fed. "Të dy masat megjithatë janë mbi nivelet e vërejtura më herët se shpërthimi i Covid-19." Raporti i shtypur së fundmi i Fed SCE përdor një panel rrotullues prej 1,300 familjesh.

FMN paralajmëron bankat qendrore si Fed për të forcuar politikën e lehtësimit monetar

Përveç raportit të SCE, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka bërë të njohur, zëvendësimin tremujor të organizatave në rrethanat financiare ndërkombëtare, që bankave qendrore mund t'u duhet të shtrëngojnë mbulimin e lehtësimit financiar. FMN theksoi kombet ashtu si SHBA dhe OKB. vendi "rreziqet e inflacionit janë anuar nga lart".

"Ndërsa mbulimi financiar mund të duket në mënyrë tipike nëpërmjet rritjes së inflacionit, bankat qendrore duhet të jenë gati të sillen së shpejti nëse rreziqet e pritjeve në rritje të inflacionit rezultojnë të jenë materiale shtesë për këtë restaurim të panjohur," këshilltari financiar i FMN -së dhe drejtori i analizës , Gita Gopinath bëri presion brenda raportit. "Bankat qendrore duhet të hartojnë veprime të mundshme, të shpallin shkaktarë të qartë dhe të veprojnë në përputhje me atë komunikim."

Lexo artikullin:  Kripto 'shumë aplikacioni' i PayPal është vendosur të paraqitet shpejt

Zinxhirët e Furnizimit Shtrëngoj, Çmimet e Gazit për Gallon 1 $ Më e Lartë se Vitin e kaluar

Për t'i bërë çështjet më keq, zinxhiri i ofrimit të SHBA (dhe ndërkombëtarisht) është përballur me pika të rëndësishme dhe kostot e karburantit në të gjithë vendin janë rritur ndjeshëm që nga viti i fundit. Mediat në SHBA vazhdojnë të informojnë përrallat e një zinxhiri të sigurimit të shtrembërimit dhe disa po fajësojnë ofrimin e pikave zinxhir në betejën midis SHBA dhe Kinës.

Mungesat e zinxhirit të furnizimit dhe rritja e kostove të karburantit kanë nxitur katastrofën e inflacionit në SHBA, shumë në mënyrë që të mos duket "kalimtare". Çdo javë, titujt paraqesin se "kthimi i dollapëve të zbrazët" është kthyer brenda Shteteve të Bashkuara përveç Mbretërisë së Bashkuar. Dyqanet ushqimore në pothuajse çdo shtet në të gjithë SHBA kanë filluar të shohin dollapë bosh edhe një herë.

Kostot e karburantit në SHBA janë rritur me 1 dollarë që nga viti i fundit dhe vlera e zakonshme e karburantit brenda SHBA -së siç po flasim është 3.25 dollarë për gallon. Vetëm tetë shtete në SHBA kanë karburant për nën 3 dollarë për gallon.

Çfarë përqendroni në problemet aktuale të inflacionit që amerikanët po përballen në 2021? Na tregoni se çfarë përqendroheni në këtë temë brenda pjesës së reagimeve poshtë.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 3-4 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 5% në 45% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju