Ndërsa minatorët kinezë të Bitcoin shpëtuan nga goditjet, Hidrocentralet e Sichuan nuk ishin aq me fat

Ndërsa minatorët kinezë të Bitcoin shpëtuan nga goditjet, Hidrocentralet e Sichuan nuk ishin aq me fat

Gjatë muajve të fundit, qëllimi i Kinës për të ulur emetimet neto të karbonit në zero në 39 vjet ka prekur minatorët e bitcoin dhe termocentralet e vegjël në pesë provinca të ndryshme. Presidenti i Kinës, Xi Jinping, befasoi botën kur tha se Kina ishte e përkushtuar për të reduktuar emetimet në zero.

Minatorët e Bitcoin dhe pajisjet e vogla të energjisë filluan të ndiejnë efektet e synimit të Kinës për të reduktuar në mënyrë drastike emetimet kur u shfaqën raporte nga Mongolia e Brendshme. Pas çështjeve në Mongolinë e Brendshme, minatorët e bitcoin në Xinjiang u udhëzuan të mbyllen më 9 qershor 2021.

Raportet e Xinjiang u pasuan nga ndalimet e minierave të bitcoin në provincën Qinghai, dhe më pas provinca Yunnan pa paralajmërime edhe nga zyrtarët. Së fundi, pas një raporti të 31 majit që njoftoi zyrtarët publikë nga Sichuan do të diskutonin minierat e bitcoin në zonë, autoritetet e Sichuan u dërguan njoftim minatorëve të bitcoin në provincë që të mbylleshin deri më 25 qershor.

Këto goditje e bënë atë që fuqia hash e globale e Bitcoin u trondit nga 147 exahash për sekondë (EH/s) më 14 qershor, në një nivel të ulët prej 69 EH/s më 28 qershor. Përveç minatorëve të bitcoin, objektet e vogla hidroenergjetike u detyruan të ndiqnin një proces pastrimi dhe korrigjimi. Urdhrat e korrigjimit rrjedhin nga Departamenti i Burimeve Ujore të Provincës Sichuan dhe zyrtarë qeveritarë nga Zona Ekonomike e Lumit Yangtze.

Bitcoin.com News raportoi për mandatet në dukje duke shtyrë disa hidrocentrale për të vënë objektet hidroenergjetike në shitje. Publikimi rajonal People Daily raportoi javën e kaluar se goditja ka dëmtuar operatorët e hidrocentraleve të cilët nuk mund të përfundojnë mandatet e qeverisë për pastrimin dhe korrigjimin.

1,360 Hidrocentrale në Sichuan nuk mund të përmbushin urdhrat e pastrimit dhe korrigjimit, 243 objekte hidrocentrale janë në gatishmëri

Gazetarët e Daily Daily thonë se 5,131 hidrocentrale të vegjël u rishikuan në total, por një numër i madh u kapën në pikat kryesore rregullatore. 3,528 ishin në gjendje të përfundonin me sukses proceset e mandatuara, por 1,360 hidrocentrale nuk ishin në gjendje të përfundonin urdhrat e pastrimit dhe korrigjimit.

Lexo artikullin:  Tregu NFT duket i rrallë tejkalon shitjet 24-orëshe të Opensea me 385 milionë dollarë në vëllim

Për më tepër, 243 hidrocentrale janë në harresë pasi konsiderohen të "rezervuara" nga zyrtarët e Sichuan dhe Zonës Ekonomike të Lumit Yangtze. Raporti i Daily Daily vëren se është e pasigurt nëse këto hidrocentrale do të vazhdojnë apo jo pasi zyrtarët qeveritarë nga Kina të marrin vendimet e tyre.

Minatorët e Bitcoin kanë pasur paralajmërime për një kohë të gjatë dhe shumë prej tyre filluan të migrojnë diku tjetër vitin e kaluar. Për momentin, një nga destinacionet më të njohura është Kazakistani dhe ka pasur një mori raportesh që tregojnë se shumë operacione kineze po lëvizin në Kazakistan.

Fatkeqësisht, objektet hidroenergjetike nuk janë aq të gjithanshme dhe nuk mund të mbyllin dyqanin dhe të lëvizin me një lehtësi të tillë dhe goditja e Kinës ka përdhosur shumë operatorë të vegjël me madhësi të vogla.

Çfarë mendoni për zyrtarët nga Zona Ekonomike e Lumit Yangtze dhe Sichuan që godasin objektet hidroenergjetike në Kinë? Na tregoni se çfarë mendoni për këtë temë në pjesën e komenteve më poshtë.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju