Rënia e kostos së Bitcoin në 37K dollarë ka ekspertë të kujdesshëm për të thirrur një 'ndryshim të trendit'

Kostoja e Bitcoin u shit nën 37,000 dollarë shpejt pasi arriti 40,500 dollarë, duke bërë që ekspertët të paralajmërojnë se arinjtë kanë ende disa teknika në mëngë.

Rënia e çmimit të Bitcoin në 37K dollarë ka analistët të kujdesshëm për të quajtur një 'ndryshim të trendit'

Optimizmi i tregut të demit u kthye në tregun e kriptomonedhës më 26 korrik pasi kostoja e Bitcoin (BTC) u rrit mbi nivelin 40,000 dollarë për herë të parë në mbi 6 javë.

Tubimi i sotëm në 40,581 dollarë ishte një shtrirje e shpërthimit të 25 korrikut, e cila bëri që raketa BTC të kushtonte 48,110 dollarë në Binance.

Të dhënat nga CryptoPumpNews Markets Pro dhe TradingView zbulojnë se BTC u rrit në një ditë të lartë në 40,581 dollarë të hënën para se të tërhiqej në 37,500 dollarë ndërsa demat duan ta kthejnë këtë zonë të rezistencës në mbështetje në përgatitje për një zhvendosje shtesë më të lartë.

Ndërsa zhvendosja më e lartë ka shenjën e një modifikimi të modelit dhe në fakt ka nxitur disa ekspertë të njoftojnë se tregu i lulëzuar është përsëri në rrugën e duhur, informacioni mbi zinxhirin dhe normat e vazhdueshme të financimit nuk e pranojnë plotësisht këtë këndvështrim. Sidomos kur dikush mendon se shpërthimi i tanishëm mund të ketë qenë vetëm rezultati i një kapjeje të madhe të shkurtër.

Faktorët që mund të ringjallin tregun në lulëzim

Sipas Élie Le Rest, partnere në kompaninë dixhitale të menaxhimit të posedimit ExoAlpha, raporti i refuzuar kohët e fundit se Amazon do të pranonte pagesa të kriptomonedhës ka perspektivën të ketë një rezultat të krahasueshëm si zbulimi i vitit 2020 nga PayPal se do të inkorporonte kriptomonedhë. Le Rest deklaroi se nëse lajmet e Amazon përfundojnë të vërteta, kjo "mund të jetë katalizatori për të ndezur një dem të vrapuar në H2 të vitit 2021".

Ndërsa kostoja e Bitcoin u rrit mbi nivelin e $ 35,000 në 25 korrik, "më shumë se një miliard dollarë pantallona të shkurtra u likuiduan në 24 orët e fundit, me pjesën më të madhe të likuidimit që ndodhi në më pak se 1 orë" sipas Le Rest, i cili po ashtu tha, "Lëvizja aktuale e tregut mund të mbështetet gjatë javës nga vëllimet që vijnë nga lojtarët që kanë pritur për një prirje më të drejtuar në Bitcoin që nga fundi i majit."

Lexo artikullin:  BNY Mellon bashkohet me State Street për të shërbyer shkëmbimin e ri të kriptove

Le Rest deklaroi:

"Për të vërtetuar këtë prirje drejtimi, Bitcoin duhet të dalë nga diapazoni prej $ 30,000-$ 40,000 në të cilin ka ngecur për 2 muaj. Ruajtja e Bitcoin mbi nivelin 40,000 dollarë do të sinjalizonte se "tregu i ariut" ka përfunduar dhe vrapimi i demit mund të rifillojë. "

Nëse Bitcoin ka aftësinë për të ruajtur vrullin e tij aktual, Le Rest tha "siç e presin shumë, Bitcoin mund të kthehet në rrugën e duhur me modelin Stock to Flow dhe të arrijë shifrën prej $ 100,000 deri në fund të vitit."

Informacioni mbi zinxhirin nuk është aq bullish

Kujdes kërkohet kundrejt të qenit jashtëzakonisht bullish dhe informacioni nga Glassnode rekomandon që rreziqe të shumta bearish të qëndrojnë legjitime.

Kur shqyrtoi predispozicionin drejtues të tregjeve të së ardhmes, Glassnode zbuloi se "normat e financimit të përhershëm kanë vazhduar të tregtohen negativ", gjë që "tregon se paragjykimi neto mbetet Bitcoin i shkurtër".

Glassnode tha:

"Kjo metrikë në veçanti na ndihmon të identifikojmë që tubimi i çmimit të së hënës ka të ngjarë të shoqërohet me një shtrydhje të shkurtër të shkurtër, me normat e financimit që vazhdojnë të tregtojnë në nivele edhe më negative pavarësisht mbledhjes së çmimeve + 30%."

Glassnode gjithashtu tregoi aktivitetin në zinxhir të Bitcoin dhe theksoi se "në kontrast të drejtpërdrejtë me paqëndrueshmërinë në tregjet spot dhe derivatet, vëllimi i transaksionit dhe aktiviteti në zinxhir mbeten jashtëzakonisht të qetë."

Në përgjithësi, si reagon vëllimi i transferimit në zinxhir ndaj veprimit të kostos aktuale në Bitcoin do të ofrojë një pasqyrë shumë më të mirë se ku drejtohet tregu, megjithatë siç mbahet në mend nga Glassnode, "mbetet për t'u parë nëse vëllimet në zinxhir fillojnë të zgjedhin në përgjigje të veprimit të paqëndrueshëm të çmimeve të kohëve të fundit. "

i lidhur: Shenjat DeFi rezervojnë fitime dyshifrore pasi Bitcoin mblidhet mbi 39,000 dollarë

Altcoins ndjekin shembullin e Bitcoin

Shërimi i Bitcoin mbi 40,000 dollarë gjithashtu ndihmoi në stimulimin e tubimeve të forta në shumë altcoin.

Ether (ETH) fitoi 11% për të arritur një lartësi ditore në 2,433 dollarë, ndërsa Dogecoin (DOGE) publikoi një fitim prej 7% dhe tregton në 0.208 dollarë.

Fituesit e tjerë të rëndësishëm përbëhen nga një fitim prej 64% për Strike (STRK), një tubim 55% në Venus (XVS) dhe një shpërthim 20% në VeChain Thor (VTHO) dhe Ankr (ANKR).

Lexo artikullin:  Vëllimi i tregtimit të ETH u rrit shumë më shpejt sesa ai i BTC në gjysmën e parë të 2021

Kapaku i përgjithshëm i tregut të kriptovalutave tani qëndron në 1.46 trilion dollarë dhe shkalla e epërsisë së Bitcoin është 47.4%.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju