NFT -të janë një ndërrues i lojërave video për artistë dhe artistë të pavarur

Sistemi me vlerë të lartë dhe përfitime të veçanta që japin shenjat e padëgjueshme është një shans novator dhe jashtëzakonisht tërheqës për artistët.

NFT -të janë një ndryshues loje për artistë dhe muzikantë të pavarur

Transformimi nuk do të transmetohet me televizor - do të prehet. Në fillim të këtij viti, ne pamë rritjen meteorike (dhe rënien) e shenjave të padëgjueshme, ose NFT, në mediat tradicionale dhe kulturën pop. Ne të gjithë u bëmë të vetëdijshëm për to, megjithatë a ishte zhurma e vërtetë? Njerëzit kryesorë të biznesit dhe madhështorët e mediave, të tilla si Mark Cuban dhe Gary Vee, ende promovojnë shumë përdorimin e NFT dhe funksioni i marrëveshjeve të zgjuara do të luajë në të ardhmen, ndërsa shkëmbimet dhe rëniet e reja javore të NFT vazhdojnë të paraqiten. Fotografia e profilit të Jay-Z në Twitter është një NFT CryptoPunk.

Me ose pa zhurmë, ndër efektet më efektive dhe të neglizhuara të NFT -ve është në tregun muzikor. NFT-të kanë fuqinë të ndryshojnë lojën video për artistë të pavarur duke ofruar një metodë krejt të re për të fituar (duke kontaktuar me fansat), dhe ky lloj modifikimi në të vërtetë ka kaluar shumë kohë.

Related: Përtej zhurmës: vlera e vërtetë e NFT -ve është ende për t'u identifikuar

Muzika dhe artistët

Ekzistojnë disa elementë të NFT që i bëjnë ato jashtëzakonisht tërheqës për artistët. Fillimisht është monetare: NFT -të në të vërtetë kanë kushtuar kosto shumë të larta. Artistët Superstar, si Kings of Leon dhe Steve Aoki, në të vërtetë kanë ofruar NFT për dollarë të panumërt. Edhe artistët më pak të njohur, të tillë si Vérité dhe Zack Fox, në të vërtetë kanë fituar 10 dollarë të panumërt dollarë amerikanë duke ofruar NFT. Artisti Young dhe Sick kishte vetëm 27,000 fansa në Instagram kur ofroi një NFT për 865,000 dollarë.

Këta numra janë të mahnitshëm, veçanërisht kur i krahasoni me normën e pagesës së platformave të transmetimit. Platformat e transmetimit kanë qenë në fakt ndër burimet kryesore të të ardhurave për artistët në epokën dixhitale, dhe përfunduan duke qenë shumë më tepër gjatë gjithë pandemisë COVID-19 në 2015 kur të ardhurat nga programi i drejtpërdrejtë u thanë. Normat e pagesës së këtyre platformave, megjithatë, ende nuk janë jashtëzakonisht të larta. Kjo ka qenë në fakt një temë e nxehtë duke pasur parasysh se prodhimi i tyre. Spotify paguan zakonisht rreth 0.003 dollarë në 0.005 dollarë për transmetim. Kjo lidhet me rreth $ 3,000 deri në $ 5,000 për 1 milion transmetime, megjithatë 1 milion është një marrëveshje e madhe për një artist të pavarur.

Lexo artikullin:  Platforma e tregtisë së pasurive virtuale fillon njësinë e Amerikës si pjesë e zgjerimit global

Në vitin 2020, ishin vetëm 13,400 artistë që prodhuan më shumë se 50,000 dollarë (paga tipike për punonjësit e Shteteve të Bashkuara) të ardhura vjetore nëSpotify Me këto statistika, ju mund të shihni se si NFT -të fillojnë të duken si një shans i vërtetë - ofrojnë një melodi ose një koleksion dhe mund të bëni më shumë me një shitje sesa mund të bëni të gjithë profesionin tuaj nga një platformë transmetimi. NFT -të gjithashtu mund të sigurojnë një të ardhur të përsëritur: Ato mund të kodohen në mënyrë që zhvilluesi fillestar të marrë diku nga 2.5% në 10% të shitjes sa herë që shenja rishitet.

Lidhur është mjaft e ftohtë.Të padëgjueshme:

argumentet nga pikëpamja ligjore

Për NFT për artistët artistë që "hapen", vlera tjetër e NFT -ve është këto funksione të tyre - në përgjithësi, zhvilluesit mund të përbëhen nga përfitime shtesë brenda marrëveshjes së një NFT. Kjo mund të ndryshojë nga një video thirrje individuale me një tifoz në thirrje ose sende fizike, dhe madje edhe duke shpërndarë pronësinë e pjesshme të një melodie. Ky rast i fundit është i veçantë, pasi tani artistët mund të merren me meloditë si investime financiare të kapitalit - ata mund të zhvillojnë një NFT dhe të japin pronësinë 30% të një melodie. Kjo u siguron atyre që kontribuojnë me para të gatshme një mundësi për të marrë një kthim të vërtetë nga investimi i tyre financiar, ndërsa artisti merr para në xhepin e tyre.

Madje i ngjan një varianti më të kënaqshëm të një uebfaqe të crowdfunding. India në Aktualisht, ku unë jetoj, NFT -të dhe kriptovalutat po bëhen tërheqëse. India, mbi 15 milionë individë në Visual mbajnë kriptovaluta me vlerë rreth 6.6 miliardë dollarë. Artistët indianë në Back kanë filluar të bëjnë zhytjen në metaverse NFT duke ofruar pjesë arti 2D dhe 3D. Maj në Indianin e Jugut, një artist atje ofroi një NFT të një demonstrimi të tij për 200,000 dollarë (15 milion rupi) - kjo është e çmendur. Ka ende shumë për t'u kontrolluar në zonën NFT, megjithatë kapaciteti ekziston.

Jay Kila sistemi me vlerë të lartë dhe përfitime të veçanta me të cilat merren NFT-të është një shans novator për artistët-një që unë me siguri sugjeroj që ta shikoni. Mumbai është një artist hip-hop global që banon në Indi, Fillimisht New York City from His, muzika e tij integron zbavitëse tekste me dërgesë të freskët për të zhvilluar himne festive. Puna e Rolling Stone India në fakt është përfshirë në Desi Hip, Hop-Hello Magazine, The Today Show, së bashku me onHe India thjesht lançuan hip-hopin e parë NPT EP nga No Free Tracks të quajtur (*).

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju