Falë Bauhaus, kam plotësisht NFT tani

Nuk është se nuk kam marrë NFT më parë. Unë thjesht * vërtet, vërtet * i marr ato tani.

Falë Bauhaus, kam plotësisht NFT tani

Të Premten e javës së kaluar, mora një deklaratë për shtyp nga Grace në një firmë muzikore dhe marrëdhënie me publikun të quajtur 23, dhe Grace donte të dinte nëse isha e interesuar të drejtoja një veçori në një seri shenjash të padëgjueshme, ose NFT.

Unë pothuaj instinktivisht u përgjigja "Unë nuk jam, pasi në fakt jam i rraskapitur duke lexuar këto fusha në lidhje me përpjekjet gjysmëpjekura të të famshëmve të vegjël për të marrë një fitim të shëndoshë falë kriptoprenevereve të pasur me më shumë Eter (ETH) sesa sens," dhe pastaj do zakonisht bërtisni, dhe bërtisni, dhe vazhdoni. Veçse nuk jam vërtet aq i vrazhdë me njerëzit PR me qëllime të mira që nuk e kanë idenë që unë marr 50 nga këto çdo ditë.

Dhe po, ishte një çështje e famshme të vogla.

Por unë nuk vazhdova më tutje, pasi këtë herë ata janë të famshmit e mi të vegjël, dhe gjithçka për të cilën mund të mendoj papritur është të shkoj në Kaliforni javën tjetër për të shkuar në ofertë për NFT -në e tyre dhe ndoshta për të pirë një ose dy pije me grupin, ndoshta duke rrëshqitur në një referencë dinake të muzikës së tyre për të vërtetuar se po, unë me të vërtetë isha atje, dhe nuk jam ndonjë spekulator pseudo - unë jam një prej jush.

Grupi në fjalë është Love and Rockets, i cili tashmë është një gënjeshtër - në fakt është Bauhaus. Por, pavarësisht se ndihem si Personi më i vjetër në Crypto, unë nuk jam aq i vjetër sa të kem vlerësuar me të vërtetë Bauhaus pasi ata krijuan rock gotik, sepse ata u ndanë kur unë isha 12. Dhe kështu, Pete Murphy - më falni shok, por ju jeni nuk jeni pjesë e kësaj, edhe pse jeni gjeni.

Por ju fjalë për fjalë nuk mund të keni Bauhaus pa Love dhe Rockets sepse Daniel Ash, Kevin Haskins dhe David J ishin në të dy grupet. Ergo, çdo gjë që Bauhaus prodhon gjithashtu duhet të prodhohet nga Love and Rockets, dhe për shkak se Love dhe Rockets janë grupi që më bëri të jem adoleshente, tani marr plotësisht NFT - edhe nëse NFT është nga Bauhaus. Po ndiqni, apo jo?

Dhe tani i marr NFT -të në një nivel vërtet visceral - në atë nivel fitues, të rrëmbyer, FOMO që ka çuar çmimet në lartësi të çmendura ndërsa njerëzit blejnë Tony Hawk dhe Snoop Dogg dhe Grimes dhe Paris të tmerrshëm Hilton dhe Ronaldinho dhe Gianluigi Buffon dhe Robbie Fowler dhe Çdo futbollist tjetër në pension që ju intereson të emërtoni dhe Soulja Boy dhe William Shatner ... ju merrni fotografinë.

Në Mars 2020, kur po mblidhja një seri artikujsh mbi kripto artin për CryptoPumpRevista e lajmeve, gati sa bleva një copë.

Ishte një Josie Bellini. Dhe kur them që gati bleva një copë, dua të them që në kokën time, isha afër. Unë ofrova rreth 25 ETH për të, të cilën e justifikova për veten si një investim dhe një shprehje solidariteti me artistët, të gjithë ata, pasi menjëherë u bë e qartë për mua se komuniteti i artit kripto ishte deri tani më i miri, më i menduari , komuniteti më mbështetës në të gjithë industrinë. Meqë ra fjala, asgjë nuk ka ndodhur që të më pengojë nga kjo.

Gjithsesi, në atë kohë, 25 ETH ishte rreth 3,000 dollarë, dhe kjo është para e çmendur për çdo gjë arti. Por fakti është se unë ndoshta kurrë nuk kam pasur një shans. Unë po bëja oferta kundër MetaKovan, djalit që hodhi 69 milionë dollarë në një Beeple këtë vit, dhe dyshoj se nuk kishte shumë rëndësi se çfarë ofrova.

Lexo artikullin:  Monedha e privatësisë dëshiron të ofrojë pagesa të shpejta, anonime me përdorim minimal të energjisë

Por edhe pse e doja punën, ajo ishte në një nivel pak të shkëputur. Po kërkoja një vepër arti për të blerë dhe Josie fliste më shumë se çdo gjë tjetër në dyqan. Nuk më gjeti; E gjeta. Dhe nuk jam 100% i sigurt se kështu blini art.

Pra, përsëri te Love and Rockets, ose Bauhaus nëse duhet, dhe veçanërisht për këtë student adoleshent që jeton në një dhomë të vetme në katin e fundit të një konvikti në The Mumbles jashtë Swansea, duke u përpjekur të mësojë rusisht për arsye që nuk kishin kuptim atëherë , dhe kjo nuk ka kuptim tani. Ai ka vite që dëgjon Dashurinë dhe Raketat në kaseta të ashpra kasetë, ai ka vendosur që motoja e jetës së tij do të jetë Jeto jetën që do / Përdor një zot të cilit i beson / Dhe mos e merr shumë seriozisht, dhe kopjen e tij të Dreamndrra e Shtatë e Qiellit Adoleshent u përtyp në një luftë me një Talbot Horizon (Amerikanët, lexoni: Dodge Omni), dhe ai është në thelb pa para. Dua të them, me të vërtetë të varfër të tmerrshëm - të bëni autostop kudo, të jetoni nga fitimet e shpërndara nga makina e gjërave të vogla në universitet. Dhe me (pa ekzagjerim) 50 paratë e fundit në llogarinë e tij, ai del jashtë dhe blen të katër albumet Love dhe Rockets në CD në një lloj qij të adoleshencës së vonë-ju jeni realitet, duke e ditur se ushqimi-ndoshta edhe pija-nuk do të kalojeni atë përmes kësaj, por një e ardhme private thjesht mund.

Kështu ju gjen arti.

Ju gjen aty ku jeni vërtet. Ose ndoshta aty ku ishit me të vërtetë, por ku mund të transportoheni në një pjesë të sekondës me disa shënime dhe kujtimin e një zgjedhjeje vërtet të tmerrshme që përfshin flokët tuaj, një aerosol dhe një vajzë të quajtur Caroline.

Dhe sapo imagjinova të kisha një moment nga historia që ndava me anëtarët e Love and Rockets, arti më gjeti dhe më futi një dëshirë të fuqishme, dramatike për t'u lidhur. Më afroi me të kaluarën time.

Unë e kuptoj tani që NFT - dhe po flas për ato të kufizuara, të shtrenjta këtu - tashmë janë ndarë në dy kampe: materiale dhe eksperimentale. Këtu janë CryptoPunks, të cilat janë si kartat e bejsbollit dhe që janë në thelb një instrument spekulativ sepse, le ta pranojmë, estetika nuk po i shet këto gjëra për 10 milionë dollarë ose më shumë.

Dhe në kampin tjetër, ka kujtimet, ars gratia artis, momentet e njëhershme nga NBA Top Shot. NFT -të eksperimentale po shiten sepse shkaktojnë përgjigje, kujtime dhe emocione ... Njerëzit që nuk do të shpenzojnë 5,000 dollarë për artin mund t'i shpenzojnë për muzikë, njerëzit që nuk do të shpenzojnë 5,000 dollarë për muzikë mund t'i shpenzojnë për bileta sporti, njerëz që nuk do shpenzoni 5,000 dollarë për sporte mund t'i shpenzoni në tokë në një metaverse ngjitur me një mik, dhe njerëzit që nuk do të shpenzonin 5,000 dollarë në tokë virtuale mund t'i dhurojnë ato për bamirësi.

Qortuesit mund të mos e kuptojnë sepse janë të fokusuar në materialin NFT - 69 milionë dollarë janë shumë për të paguar për çdo vepër arti, pa marrë parasysh atë me një pritje kritike të përzier - por një pjesë e justifikimit të MetaKovan për çmimin ishte se ai i mundësoi atij të bëhej pjesë e historisë së artit dhe për të festuar publikisht faktin se një botë arti e dominuar nga koleksionistë të pasur, të bardhë dhe perëndimorë po ndryshon të jetë më gjithëpërfshirëse. MetaKovan i bleu vetes një trashëgimi.

Lexo artikullin:  Venezuela do të nisë CBDC në tetor - dhe do të shkurtojë gjashtë zero nga monedha e saj

Njerëzit po blejnë NFT eksperimentale sepse dëshirojnë lidhje, jo vetëm sepse duan të pasurohen. Ne po vuajmë nga një përvojë gjithnjë e më e shkëputur e botës sonë, dhe ato gjëra që na afrojnë me komunitetet dhe heronjtë tanë janë të vlefshme. (Nuk kam asnjë dyshim në mendjen time se shenjat sociale do të ngrihen në një mënyrë të madhe në 2022, nëse jo më parë.)

Arti, muzika, sporti ... të gjitha mund të kenë kuptim. Një ndjenjë se ku ishit dhe çfarë po bënit në momentin e saktë në kohën kur ishit një person tjetër. Ndoshta më i lumtur, ndoshta më i trishtuar, ndoshta më pak i evoluar ose ndoshta më i pakujdesshëm. NFT -të eksperimentale janë një mënyrë për t'u lidhur më thellë me përvojat dhe emocionet që na formojnë - për të zotëruar fjalë për fjalë momentin.

Ndoshta nuk do të zbres në Kaliforni për shfaqjen - dyshoj se kam mjaft Eter për të blerë ndonjë nga NFT -të e Bauhaus. Unë do të godisja Coldie, i cili po bashkëpunon me Bauhaus në këtë projekt (ai është një artist i mrekullueshëm dhe një shtyllë e komunitetit të artit kripto për të cilin shkrova për atë shfaqje të Javës së Artit vitin e kaluar), por nuk doja ta fusja atë pozicioni i vështirë për të më thënë të zemërohem dhe të paguaj.

Dhe çfarë do të bëja atje gjithsesi? Ju kurrë nuk duhet të takoni heronjtë tuaj, veçanërisht jo si një gazetar fanboy.

Edhe kur e shkruaj këtë, kam filluar të gjej mënyra për të abstraguar përgjigjen time emocionale ndaj njoftimit për shtyp që Grace dërgoi javën e kaluar. Bshtë Bauhaus, jo Love and Rockets, pavarësisht sa shumë mund të përpiqem ta bind veten. Të vdekurit e Bela Lugosi nuk më folën kurrë me të vërtetë. Goth rock nuk është gjëja ime më. Unë ndoshta do të përpiqesha që Daniel Ash të luftonte me Pete Murphy. Unë kurrë nuk e kam jetuar vërtet moton sidoqoftë.

Por hej. Faleminderit, Grace. Faleminderit Pete, Kevin, David dhe Daniel. Faleminderit, Coldie. Faleminderit që më dhatë një moment vetëm me veten time adoleshente.

Unë do të dëgjoj Saudade tani sepse kjo duket e përshtatshme.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju