Ne duhet të jemi në hapësirën e kriptove, thotë CEO i Mastercard

Mastercard po bëhet gati për qeveritë dhe subjektet private kur teston dhe lëshon monedha dixhitale të bankës qendrore ose monedha të qëndrueshme.

Ne duhet të jemi në hapësirën e kriptove, thotë CEO i Mastercard

Rrjetet tradicionale të kartave po konkurrojnë për të siguruar që shërbimet e tyre të qëndrojnë në qendër të zhvillimeve të reja në aktivet dixhitale, qofshin ato monedha dixhitale të bankës qendrore (CBDCs) ose monedhë të qëndrueshme të sektorit privat.

Në një thirrje fitimesh të enjten, CEO i Mastercard Michael Miebach diskutoi zhvillimet e fundit në kripto dhe CBDC, duke bërë të ditur se kompania ishte e pozicionuar mirë për të mbetur një bazë e flukseve të vlerës brenda dhe ndërkombëtare:

"Ajo që ne besojmë se bëjmë është të sjellë një perspektivë në treg si një ofrues pagesash me shumë hekurudha. Ne duhet të jemi në këtë hapësirë ​​sepse njerëzit po kërkojnë përgjigje. "

Mastercard ka qenë shumë proaktive për të vazhduar me risitë në monedhën dixhitale, e nxitur, pjesërisht, nga konkurrenca me rivalin e saj, Visa. Në shkurt, Mastercard zbuloi planet për të mbështetur kripton në vitin 2021, duke hapur rrugën që gati një miliard përdoruesit e tij të shpenzojnë kripton e tyre në mbi 30 milionë tregtarë të mbështetur në të gjithë botën.

Në fillim të kësaj jave, kompania njoftoi një program të ri angazhimi për fillimin si pjesë e Mastercard Start Path - një program përshpejtues që synon të mbështesë fintechs dhe kompanitë që punojnë me asete dixhitale, kriptomonedhë dhe teknologji blockchain. E fundit që do të hyjë në bord përfshin fillimin e blockchain oracle SupraOracles, ofruesin e infrastrukturës blockchain STACS, firmën e pasurive dixhitale Taurus and Mintable, një treg për lëshimin dhe tregtimin e NFT -ve.

Në frontin publik, kompania gjithashtu ka krijuar një mjedis testimi virtual të krijuar për të ndihmuar bankat qendrore të simulojnë lëshimin, shpërndarjen dhe transaksionet e CBDC -ve midis palëve të shumta. Platforma është e përshtatur për modelet CBDC me shumicë dhe pakicë dhe ofron njohuri praktike se si, mes shumë mundësive të tjera, një CBDC mund të jetë ndërvepruese me metodat ekzistuese të pagesës dhe të përdoret për të paguar për mallrat dhe shërbimet e përditshme. 

Gjatë thirrjes për të ardhurat, Miebach argumentoi: "Të gjitha këto vende duhet të bëjnë një kompromis midis shpërndarjes ekzistuese të produkteve financiare dhe asaj për të cilën po zgjidh CBDC, pavarësisht nëse është përfshirja financiare apo pagesat ndërkufitare. Ne kemi përvojë me të gjitha këto. ”

Lexo artikullin:  Kostoja e Bitcoin gati për tu rikthyer? Pantallona të shkurtra BTC në përplasjen e Bitfinex me 25% pas rritjeve të dokumenteve

As Mastercard nuk shikon sektorin e stacioncoin, i cili tashmë ka parë monedha të suksesshme si Monedha USD e lidhur me dollarin e Circle (USDC) dhe është gati për lançimin e Diem të lidhur me Facebook. Miebach konfirmoi se kompania është duke përgatitur rrjetin e saj për të mbështetur transaksionet stabcoin, duke siguruar që emetuesit e saj të plotësojnë kërkesat rregullatore dhe të përmbushin standardet e mbrojtjes dhe sigurisë së konsumatorit.

Drejtori i Përgjithshëm i Visa -s ka bërë vërejtje të ngjashme bullgare në lidhje me stacionet monetare këtë vit, duke argumentuar se blockchain -et e tyre mund të mendohen si shina pagesash të ngjashme me rrjetet RPT ose ACH. As Visa nuk është kundër aseteve më të paqëndrueshme të kriptove, duke i parë ato si një vlerë për të cilën kompania ende mund të ofrojë shërbime fiat on-ramp.

Related: Visa për të miratuar kartën e shpenzimeve të Bitcoin për fillimin Australian CryptoSpend

Eric Grover, drejtor në Intrepid Ventures, u tha gazetarëve këtë javë se të dyja monedhat e qëndrueshme dhe CBDC -të duhet të jenë "në Mastercard dhe Visa's wheelhouse" dhe se të dy rrjetet e kartave duhet të angazhohen me këto zhvillime "me dëshirë".

Në fillim të këtij muaji, Mastercard njoftoi partneritete të reja me Circle, Paxos, Evolve Bank & Trust dhe shumë të tjerë në një projekt të përbashkët për të mundësuar bankave dhe kompanive kripto që të lëshojnë karta kripto që mund të përdoren kudo që Mastercard pranohet. 

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju