Kina humbet kontrollin në minierat e BTC, Kazakistani ngrihet në rangje

Regjistrohuni në Altcoin më të mirë të vitit 2021!

Goditja kineze e minierave të kriptos kishte një ndikim drastik në hyrjen e hasharit të rrjetit Bitcoin. Një studim i fundit i kryer nga Qendra e Kembrixhit për Financa Alternative (CCAF) theksoi se Kina filloi të shihte një rënie në pjesën e minierave Bitcoin edhe para se të fillonte shtypja e fundit. Sipas të dhënave, pjesa minerare e Kinës kishte rënë tashmë me gati 30% në Prill, para se të fillonte goditja dhe mbyllja e fermave të mëdha të minierave në maj.

Të dhënat e CCAF zbuluan se pjesa e minierave Bitcoin e Kinës ra nga 75.5% në shtator 2019 në 46% në prill 2021. Kjo përqindje është zhytur më tej pas një goditjeje intensive të minierave të kripto në maj që pa qendrat kryesore të minierave në vend si Sichuan, Mongoli i Brendshëm, dhe Xinjiang vendosi një ndalim batanije në minierat e kriptos. Disa raporte këmbëngulnin se 90% e operacioneve të minierave Bitcoin në Kinë u mbyllën në korrik.

Një faktor tjetër që provon se shumica e operacioneve të minierave Bitcoin në Kinë janë mbyllur tani është efekti i papërfillshëm në fuqinë e hashit për shkak të situatës së përmbytjeve në vazhdim në Kinë. Çdo vit përmbytja në fermat minerare ka çuar në një rënie të ndjeshme të hasharatit të rrjetit, por për shkak të eksodit të minatorëve këtë sezon demi, nuk ka mjaft ferma minierash funksionale për të ndikuar në rrjetin Bitcoin.

Disa nga fermat më të mëdha minerare në Kinë u desh të mbyllnin operacionet e tyre dhe të zhvendoseshin në kombet e tjera. Amerika e Veriut, Rusia dhe Kazakistani janë shfaqur si një zgjedhje në rritje për këta minatorë migrantë.

Lexo artikullin:  Ekspertët zemërohen për faqen e parë të 'Skewed' të New York Times Crypto-DeFi

Kazakistani Tani Kontribuesi i Tretë më i madh në Rrjetin Bitcoin Hashrate

Eksodi i minatorëve të Bitcoin nga Kina ka zgjidhur dy çështje kryesore me rrjetin Bitcoin, së pari, ajo ka shpërbërë përqendrimin e madh të minatorëve në një vend duke çuar në decentralizim shumë të nevojshëm në aktivitetin minerar. Së dyti, ajo e ka bërë rrjetin Bitcoin më të rinovueshëm pasi minatorët migrantë po lëvizin në vendet ku energjia e pastër është e disponueshme në tepricë.

Midis disa zgjedhjeve për minatorët për t'u zhvendosur, Kazakistani është shfaqur si zgjedhja popullore për një pjesë të konsiderueshme të këtyre minatorëve Bitcoin. Vendi ka parë një rritje të gjashtëfishuar të pjesës minerare në një vit, duke u rritur nga 1.4% në shtator 2019 në 8.2% në prill. Kjo pjesë besohet të jetë rritur më tej pas shtypjes së majit.

Ndarja e kripto e Kinës mund të ketë pasur një ndikim afatshkurtër në hashrate-in e rrjetit Bitcoin, por ai ka treguar një rikthim të fortë si dhe duke u ngritur mbi 100E gjatë ditëve të fundit, pasi ra në 65E në qershor.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju