Një prezantim i vjetër nga Buterin sjell përsëri një çështje të pazgjidhur të Ethereumit

Një prezantim i vjetër nga Buterin sjell përsëri një çështje të pazgjidhur të Ethereumit 101

Një fjalim i vjetër nga bashkëthemeluesi i Ethereum (ETH) Vitalik Buterin në fakt është rishfaqur në një kohë kur Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimit të Shteteve të Bashkuara Shefi (SEC) Gary Gensler po lëshon paralajmërime në lidhje me ofertat paraprake të monedhave (ICO) si letra me vlerë.

Pronarët e shtëpive të Cryptoverse në të vërtetë kanë ndarë një video të vjetër të Buterin, të marrë në Konferencën e Teksasit Bitcoin në Mars 2014, ose disa muaj para ICO Ethereum. Në video, Buterin diskuton se çfarë përfaqëson ETH në komunitetin Ethereum, duke e shpjeguar atë si "si monedha rezervë e rrjetit". Sidoqoftë, ai edhe më shumë specifikoi se shitja e ETH duhej të shtyhej për një sërë faktorësh, ndër të cilët ata ishin të natyrës ligjore, duke deklaruar se:

"Pra, nga pikëpamja organizative, situata jonë aktuale është se ne kemi një njësi ekonomike të regjistruar në Zvicër. Dhe arsyeja pse ne e shikojmë Zvicrën si juridiksion është sepse-para së gjithash, Zvicra është shumë e njohur për vetë ligjet miqësore bankare, është shumë më e lehtë të bësh çdo gjë që lidhet me financat novatore [atje] sesa në diçka si Shtetet e Bashkuara apo edhe Kanadanë ".

Ai përfshiu që grupi po kontrollonte gjithashtu Panamanë, e cila "ka disa prona të ngjashme", megjithatë përfundimisht zgjodhi Zvicrën si "më të qëndrueshme".

Bitcoiners agjëruan për ta zgjedhur këtë.

Sidoqoftë, kjo mund të mos jetë aq e lehtë.

Andrew M. Bailey, Profesor i Asociuar në Kolegji Yale- NUS, rivendosi një deklaratë tjetër të vjetër, këtë herë nga kripto -shkencëtari Hasu, i cili kompozoi në një postim të vitit 2018: "Ndërsa shumica e njerëzve nuk dyshojnë se para -shitja e eterit ka të ngjarë të ishte një emetim i letrave me vlerë, ata argumentojnë se tani është mjaft i decentralizuar për të mos i përshtatur më asaj fature."

Për Hasu, investimi i ekspertëve nxitet nga ICO -të në baza dhe struktura e para -shitjes së Ethereum në veçanti.

Artikulli i shkurtër i Hasu ishte një shtesë e një artikulli tjetër të lëshuar atë vit nga avokati Preston Byrne, në të cilin ai specifikoi se "nëse Ether dhe/ose Ripple janë në të vërtetë kontrata investimi sipas testit SEC kundër WJ Howey tani është një çështje shqetësuese për publikun, me heroin e kulturës së shërbimeve financiare Gary Gensler duke argumentuar se Eteri mund të klasifikohet si një garanci (siç duhet, një "kontratë investimi"), dhe Monedhë CentePeter van Valkenburgh argumentoi se nuk duhet sepse një shkallë e mjaftueshme e "decentralizimit" duhet të përjashtojë një kriptovalutë nga rregullimi. "

Lexo artikullin:  Think Tank u thotë bankave të Koresë së Jugut: Filloni të Ofroni Shërbime të Kujdestarisë Crypto

Duke shtuar se ai ishte dakord me Gensler në këtë pikë, Byrne gjithashtu tha se "nëse nuk mund të tregojmë se ky Eter është shitur në tregun më të gjerë, […] Ethereum nuk është aq i decentralizuar sa mund të shpresonim." Kjo "ka të ngjarë të ketë pasoja juridike dhe më tepër minon" Mbrojtjen e Decentralizimit "që u vihet rregullatorëve nga lobistët e industrisë."

Të gjitha këto argumente të vjetra janë vërtetuar në një kohë kur një sërë rregullatorësh dhe ligjvënësish po kërkojnë dhe po punojnë drejt udhëzimeve më të rrepta të sektorit të kriptove. Siç u raportua, Gensler kohët e fundit i kërkoi personelit të SEC të shqyrtojë "një sërë ndryshimesh të mundshme të politikave" me "të paktën shtatë nisma të SEC" që depërtojnë në ICO, për të përmendur disa vende.

"Unë mendoj se ish -kryetari i SEC, Jay Clayton e tha mirë kur dëshmoi në vitin 2018:" Për aq sa pasuritë dixhitale si [ofertat fillestare të monedhave, ose ICO] janë letra me vlerë - dhe besoj se çdo ICO që kam parë është një siguri - ne kemi juridiksionin dhe ligjet tona federale të letrave me vlerë zbatohen, "tha Gensler në fjalimin e tij sot, duke përfshirë se ai është dakord me Clayton.

Duke ecur mbrapa

Biznes blockchain Gurgullimë është futur në të vërtetë në këtë diskutim gjithashtu, pasi biznesi dhe 2 magnatët e tij në fakt kanë qenë duke luftuar SEC në gjykatë për muaj tani për pretendimet e rregullatorit se shenja XRP e lidhur me Ripple është një siguri e paregjistruar.

Në fakt, ndër argumentet e Ripple në ngjarje është se rregullatori deklaroi se ETH nuk është një siguri. Kreu i mëparshëm i Divizionit të Kompanisë për Financat e Korporatës (2017 deri në 2020), William Hinman, mbajti në mënyrë famëkeqe një fjalim në 2018, në të cilin ai deklaroi se ETH dhe bitcoin (BTC) nuk janë letra me vlerë, dhe kështu të përjashtuar nga juridiksioni i SEC.

Por SEC deklaroi se nuk është shumë e njëjtë kur bëhet fjalë për XRP.

Ndërkohë, sot, CEO i Ripple, Brad Garlinghouse deklaroi:

Vërejtjet e tij janë edhe një herë një reagim ndaj fjalimit aktual të Gensler, për të cilin Michael Arrington, Themeluesi i Arrington XRP Capital, TechCrunchdhe Crunchbase, e rekomanduar mund të jetë "kthimi i qartësisë në ETH, të paktën".

Lexo artikullin:  Një Portofol DeFi përpiqet të krijojë një përvojë intuitive duke integruar Rrjetet Sociale

Cryptonews com lidhur me Fondacioni Ethereum për vërejtje.

Në orën 14:06 UTC, ETH tregton në 2,614 USD dhe është rritur me gati 4% në ditë dhe 14% në një javë.

Këtu keni diskutimin e plotë nga Vitalik Buterin në Konferencën e Bitcoin Bitcoin në 2014 në Austin, Texas:

.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju