Polonia ose duhet të bashkohet me Eurozonën ose të lëshojë CBDC -në e saj - CEO i Bursës

Polonia ose duhet të bashkohet me Eurozonën ose të lëshojë vet CBDC - CEO i Bursës 101

Për të ruajtur kapacitetin e Polonisë për të kryer lirshëm politikën e saj monetare, autoritetet e vendit do të duhet të bëjnë një zgjedhje: të bashkohen në eurozonë ose të fillojnë një monedhë dixhitale të bankës qendrore kombëtare (CBDC), sipas Marek Dietl, CEO i shtetit të kontrolluar Bursa e Varshavës (WSE).

La Banka Kombëtare e Polonisë (NBP) mund të detyrohet të lëshojë zlotinë e saj dixhitale për të ruajtur sovranitetin monetar të vendit, sipas një analize të fundit nga Dietl.

Ndërsa Polonia është anëtare e Bashkimit Evropian, ajo nuk është ende anëtare e zonës së euros dhe zloty nuk është ende brenda mekanizmit të kursit të këmbimit. Për Komisioni Europian faqe interneti, "Polonia nuk ka një datë të synuar për të miratuar euron, por synon ta bëjë këtë sa më shpejt të jetë e mundur."

Dietl pohon se nëse Polonia nuk i bashkohet zonës së euros në të ardhmen e parashikueshme, e cila aktualisht përfshin 19 shtetet e saj anëtare të Bashkimit Evropian, vendi duhet të intensifikojë përpjekjet e tij për të nisur një CBDC “në një situatë në të cilën, brenda pak vitesh, arkitektura e sistemit financiar global ka shumë të ngjarë të përcaktohet nga monedhat dixhitale: dollari, euro dhe jeni ”.

"Në këtë model të ri, monedha tradicionale fiat dhe monedha dixhitale do të funksiononin paralelisht, dhe banka qendrore [polake] do të kishte kontroll të plotë mbi bazën dhe politikën monetare, ajo jo vetëm që mund të mbronte zlotin, por edhe të krijonte kushte për zgjerimin e saj, "tha Dietl.

Në analizën, e cila u botua nga grupi konservator konservator i vendit Instituti Jagiellonian, CEO bazohet në vërejtjet e tij të mëparshme të bëra gjatë një diskutimi panel në maj.

Zloty dixhitale mund të prezantojë një gamë të gjerë përfitimesh për konsumatorët polakë, duke demokratizuar aksesin e tyre në segmente të ndryshme të tregut financiar, argumentoi Dietl, duke shtuar se "një monedhë e tillë dixhitale është e pashmangshme, aq më tepër sepse do të ketë masa gjithnjë e më efikase të sigurisë," edhe pse do të ketë nga ata që do të duan t'i anashkalojnë ato ".

Lexo artikullin:  Ja pse Shiba Inu ($SHIB) nuk ka më nevojë për një listë Robinhood

Thënë kështu, udhëheqja aktuale e bankës qendrore të Polonisë ka treguar pak entuziazëm për lëshimin e një CBDC.

Marta Gajęcka, Anëtare e Bordit Menaxhues të NBP, tha gjatë të njëjtit debat se banka nuk po punonte në projektin zloty dixhital, por po vëzhgonte përpjekje të tilla nga kolegët e saj në të gjithë rajonin.

"Monedha dixhitale duhet të lidhet me sisteme të sigurta dhe të besueshme. Aktualisht, nuk ka asnjë sistem në botë që do të siguronte 100% siguri, "tha ajo.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.

John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju