Piloti CBDC i Koresë së Jugut tani është duke u zhvilluar dhe Samsung është në bord

korea e jugut cbdc

Banka rezervë e Koresë së Jugut, Banka e Koresë (BOK), në fakt ka filluar zyrtarisht të kontrollojë modelin e saj të KRW elektronike.

Institucioni financiar në fakt ka marrë një vendim për të kryer një pilot me dy faza të bankës rezervë të parave elektronike (CBDC), me fazën fillestare që varion nga sot deri në qershor të vitit të ardhshëm, të cilit i është besuar shqyrtimi i koncentrimit në dobinë dhe energjinë e teknologjisë. BOK sigurisht që pas kësaj do ta ndjekë këtë me një koleksion të dytë të ekzaminimeve për të marrë parasysh shqetësimet që lidhen me privatësinë dhe për të kontrolluar rastet shtesë të mundshme të përdorimit, të tilla si kompensimet ndërkufitare.

Siç është raportuar më parë, BOK -u zgjodhi për të kryer pilotin me një konsorcium të frontuar nga një larmi Kakao kompanitë ndihmëse. Kakao është një titan teknologjik me rritje të shpejtë me një aplikim të spikatur të bisedës, sistemin e tij të pagesës elektronike dhe një larmi pasionesh të lidhura me kripto dhe blockchain.

Për Fn News, 2 Samsung kompanitë po punojnë gjithashtu me detyrën, duke verifikuar regjistrimet e mëparshme të pjesëmarrjes së perandorisë - departamentet ose filialet e prodhuesit të celularëve Samsung Electronics dhe krahu i zgjidhjeve të IT Samsung SDS

Firma e përqendruar Ethereum (ETH) me bazë në Shtetet e Bashkuara ConsenSys është gjithashtu në bord, siç janë një shumëllojshmëri e blockchain banesash me madhësi më të vogël dhe lojtarë të IT.

Piloti i CBDC filloi zyrtarisht një ditë tjetër, megjithatë BOK, e cila ende nuk do t'i kushtohet zyrtarisht lëshimit, është ende duke u distancuar nga problemi i ashpër i ditëve të hapjes - megjithëse detyrat rajonale të stabilcoin dhe motivimet e pagesës pa para të gatshme po bëhen gati të zakonshme. në vendin e Azisë Lindore.

Një autoritet i BOK -ut ishte një kuotë me çmim duke specifikuar se drejtuesit e automjeteve CBDC tani ishin "duke filluar ndërkombëtarisht" dhe se Suedia ishte "në qendër" të zhvillimit.

Detyra e-krona e Suedisë është në një fazë mjaft të sofistikuar, megjithatë Seuli ka shumë mundësi t'i ketë sytë drejt një vendi shumë më të afërt: Provimet elektronike të juanit në Pekin të Kinës janë pothuajse të plota dhe kombi ka shumë të ngjarë të lëshojë shenjën e tij ose në të gjithë vendin ose në financimi i Pekinit në kohë për Lojërat Olimpike Dimërore 2022.

Lexo artikullin:  Analiza e çmimit të Bitcoin: Cila mënyrë për BTC-në pasi konsolidohet mbi 56,500 dollarë?

Koreja e Jugut nuk përdoret për të hedhur fushatën drejt Kinës në asnjë lloj elementi të përparimit të teknologjisë - as kombi tjetër i Azisë Lindore Japoni Si BOK ashtu edhe banka rezervë e Japonisë në fakt kanë rritur normën e detyrave të tyre CBDC me një shpejtësi të jashtëzakonshme në muajt aktual. si një veprim - duke parandaluar referimin e drejtpërdrejtë të juanit elektronik dhe më tepër duke shprehur kërkesën për të ruajtur shpejtësinë me përparimet "ndërkombëtare".

Drejtuesi i BOK-ut Lee Jueol muajin e kaluar tha se sigurisht që do të duheshin "2 ose 3 vjet më herët" për të siguruar një shenjë që duhet të verifikohet.

Sidoqoftë, ai përfshiu që zgjedhja për të krijuar një model CBDC ishte një veprim për të zvogëluar nevojën për para, në vend të "një veprimi për" pengesën e nxitjes së kriptoasset.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 10 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Shikoni një video në si të mësoni për kriptomonedhën e ardhshme pump dhe fitoni fitime të mëdha.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin e fitimit të madh në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram. A po bëni tashmë një fitim duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provoni! Ne ju dëshirojmë fat në tregtimin e kriptomonedhave dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si abonentët VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance.

John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju