Prodhimi i minatorit të Green BTC Bitfarms u rrit 50% pas ndalimit të Kinës, pasi Busulla bëhet bërthamore

Bitfarms po prodhon më shumë BTC me një kosto më të ulët për shkak të rënies së vështirësisë.

Prodhimi i minatorit të Green BTC Bitfarms u rrit 50% pas ndalimit të Kinës, pasi Busulla bëhet bërthamore

Kompania e minierave Bitcoin e Amerikës së Veriut, Bitfarms, e dyfishuar produktivitetin e saj këtë vit në mes të shtypjes kineze dhe migrimit rezultues të minatorëve.

Veshja e minierave të hidrocentraleve kanadeze pretendon se aktualisht po furnizon 1.5% të të gjithë rrjetit Bitcoin me më shumë se 99% energji të gjelbër të rinovueshme.

Në një azhurnim të prodhimit të 14 korrikut, firma zbuloi se kishte minuar 1,357 BTC në gjashtë muajt e parë të 2021, duke shtuar se ky ishte numri më i madh i BTC i minuar në Amerikën e Veriut siç raportohet nga minatorë të tregtuar publikisht.

Ajo ka parashikuar prodhimin e më shumë se 400 BTC për muajin korrik, i cili do të ishte dyfishi i 199 që nxori në janar dhe më shumë se 50% mbi 365 BTC të minuar në qershor.

Bitfarms, e cila u themelua në 2017, gjithashtu deklaroi se më shumë se 95% e prodhimit të tij këtë vit, ose 1,445 BTC, është depozituar në paraburgim që nga 12 korrik.

Në fillim të këtij muaji, Bitcoin përjetoi rënien e saj më të madhe të vështirësisë në histori për shkak të shtypjes së minierave në Kinë dhe mbylljes rezultuese të operacioneve. BitInfoCharts ka raportuar një rënie të vështirësisë prej 42.5% që nga fundi i majit me më shumë se gjysmën e asaj që ndodhi këtë muaj.

Kjo ka rezultuar që Bitfarms të prodhojnë sasi shumë më të larta të BTC me një kosto më të ulët për njësi të prodhuar, shtoi raporti. Rritja e produktivitetit nuk i pengoi aksionet e kompanisë të merrnin një goditje në fund të qershorit siç raportohet nga CryptoPumpLajme.

Themeluesi dhe CEO i Bitfarms, Emiliano Grodzki, deklaroi se embargo e minierave Bitcoin e Pekinit ka qenë një lajm i mirë për kompaninë e cila ka gati dyfishuar pjesën e saj të tregut si rezultat.

"Raportet tregojnë se ndalimi i minierave të kripto në Kinë dhe eksodi i pajisjeve të minierave që kërkojnë strehim të ri mund të kërkojnë një periudhë të zgjatur kohe për t'u zgjidhur. Bitfarms është i pozicionuar mirë për të përfituar nga mundësia ekonomike e përmirësuar ndjeshëm. "

Kompania tashmë ka filluar atë proces me instalimin e 1,500 minatorëve Bitcoin nga MicroBT në Magog, Quebec, qendra e të dhënave, duke shtuar 120 PH / s të prodhimit të përgjithshëm në qershor 2021.

Lexo artikullin:  Projektuesi i ETH Virgil Griffith përsëri pas hekurave pasi supozoi se ekzaminoi llogarinë e Coinbase

Related: Nic Carter synon pretendimet Bitcoin është një katastrofë mjedisore

Busulla tregon energjinë bërthamore

Në një zhvillim të veçantë të industrisë minerare, firma e minierave dhe pritjes e Amerikës së Veriut Compass Mining ka nënshkruar një marrëveshje 20-vjeçare me fillimin e ndarjes bërthamore Oklo e cila do të furnizojë firmën me 150 megavat energji.

Sipas CEO i Compass, Whit Gibbs, mini-reaktorët e parë Oklo do të vendosen në 2023 ose 2024 dhe kostot do të jenë "dukshëm" më të ulëta sesa burimet e energjisë që përdor aktualisht firma.

Sipas Administratës Amerikane të Informacionit të Energjisë, reaktorët bërthamorë nuk prodhojnë ndotje të ajrit ose dioksid karboni gjatë punës, megjithatë, shqetësimi kryesor mjedisor në lidhje me to është krijimi i mbetjeve radioaktive.

Kompasi është gjithashtu në bisedime me qytetin kripto-miqësor të Miamit për marrjen e energjisë nga Uzina Bërthamore e Pikës së Turqisë sipas një raporti të Nasdaq.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju