Policia japoneze arreston organizatorët e pretenduar prapa mashtrimit të kriptës 'të udhëhequr nga AI' prej 55 milion $

Katër burra janë arrestuar në Prefekturën Aichi për dyshimin se kishin drejtuar një skemë kriptore mashtruese që tërhoqi 20,000 investitorë Japonezë dhe ngritur 6 miliardë jena.

Policia japoneze arreston organizatorët e pretenduar prapa mashtrimit të kriptës 'të udhëhequr nga AI' prej 55 milion $

Katër burra thuhet se janë arrestuar në Prefekturën Aichi të Japonisë për drejtimin e një skeme të dyshuar mashtrimi investimesh kripto që i bindi investitorët që të mund të korrin fitime në bazë të një sistemi tregtar të drejtuar nga inteligjenca artificiale (AI).

Afërsisht 20,000 investitorë japonezë në të gjithë vendin mendohet se janë tërhequr në skemë, e cila grumbulloi një total prej 6 miliardë jen (55 milion dollarë). Të katër të dyshuarit: Shoji Ishida, Yukihiro Yamashita, Takuya Hashiyada dhe Masamichi Toshima, u arrestuan më 12 korrik, sipas gazetës japoneze Asahi Shimbun.

Mashtrimi i pretenduar, i quajtur "Oz Project" premtoi se sistemi i automatizuar, i bazuar në UA do të rezultojë në investitorët që marrin 100% të investimit të tyre fillestar, me fitime të siguruara dy herë e gjysmë të vlerës së tij origjinale gjatë kursit prej katër muajsh. Disa nga investitorët e skemës kanë ngritur padi civile në Nagoya dhe Tokio duke kërkuar dëmshpërblim, raportoi Asahi.

Për të kërkuar investitorë, Projekti Oz kishte një anëtar të ekipit të dedikuar i cili mbajti seminare dhe informime për pjesëmarrësit dhe i inkurajoi pjesëmarrësit të krijonin dhe të angazhoheshin në një grup të dedikuar investitorësh në aplikacionin e famshëm japonez të mesazheve LINE. Kjo strategji mendohet të ketë nxitur pjesëmarrës të shumtë që të kalojnë miqtë dhe të afërmit e tyre në skemë.

Para arrestimeve të djeshme, investitorët me bazë në Nagoya kishin ngritur tashmë padi penale në policinë prefekturore që nga shtatori 2019. Asahi vëren se policia gjithashtu ka kërkuar pronat e të dyshuarve në kërkim të provave të mëtejshme. 

Të ngjashme: Kriminelët e kriptos u larguan me 5 miliard dollarë më pak në vitin 2020 ndërsa të ardhurat nga mashtrimet bien

Ndërsa inteligjenca artificiale dhe teknologji të tjera të reja vazhdojnë të shfrytëzohen nga aktorë malinj për t'i dhënë skemat e tyre me një tërheqje joshëse, teknologjia është përdorur anasjelltas gjithashtu për të synuar kriminelë të tillë. Qysh në vitin 2018, policia në Dubai përdori me sukses programe inteligjente dhe teknologji AI për të gjurmuar me shpejtësi një bandë pas një heist të Bitcoin (BTC) të armatosur me 1.9 milion dollarë.

Lexo artikullin:  Projektuesi i lojërave video NFT kthen tokën Axie Infinity në internet për 9,200% fitim në një vit

Në Mbretërinë e Bashkuar, Autoriteti i Standardeve të Reklamimit të vendit këtë javë zbuloi se po rrit aftësinë e tij për të ndjekur reklama të dyshuara kripto në internet duke përdorur teknologji si skrapimi dhe inteligjenca artificiale.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju