Kriptoja e Turqisë kushton gjithçka për parlamentin, pretendon Zëvendës Ministri i Financave

Drafti i ligjshëm vendos një kërkesë minimale për burime për kompanitë kripto që drejtojnë në Turqi

Projekt-ligji i kripto i Turqisë gati për parlamentin, thotë Zëvendës Ministri i Financave

Ministria Turke e Thesarit dhe gjithashtu e Financave zbuluan se një draft kostot për të zhvilluar një strukturë të ligjshme për zotërimet e kripto në vend përgatitet.

Zëvendës Ministri Şakir Ercan Gül zbuloi se kostot e kriptos sigurisht do t'i sugjeroheshin Asamblesë së Madhe Kombëtare të Turqisë, legjislatura unikamerale Turke, në fillim të vitit të ardhshëm ligjor në Tetor 2021.

Duke vënë në dukje se Turqia po përdor një regjim këmbimi të lirë - dmth., Vlera e lira përcaktohet nga tregu i këmbimit valutor - Gyl deklaroi se kombi kërkon një ligj të krahasueshëm akoma më të rreptë për zotërimet e kripto sesa Evropa Perëndimore ose Shtetet e Bashkuara

Ai përmendi që drafti i përfunduar synon të mbrojë financuesit e shitjes me pakicë, të mbrojë nga pastrimi i parave dhe gjithashtu të forcojë udhëzimet për shkëmbimet e kriptove.

Kostot e ardhshme specifikojnë lloje të ndryshme të posedimeve të kriptove, njoftoi CryptoPumpNews Turkey, si dhe cakton përveç kësaj lëshimin dhe gjithashtu qarkullimin e pasurive të kriptove, planet e tregtimit dhe gjithashtu problemet e zgjidhjeve të mbajtjes së kriptove.

Bordi Turk i Tregjeve të Kapitalit (SPK) me siguri do të kujdeset për biznesin e pasurive të kriptos, ndërsa Rregullorja Bankare dhe gjithashtu Agjencia e Mbikëqyrjes (BDDK) me siguri do të shqyrtojnë lojtarët e sektorit të kriptos. BDDK sigurisht do të zhvillojë pajisje për të mbrojtur klientin dhe gjithashtu stabilitetin e tregut.

Drafti i ligjshëm përveç kësaj vë kërkesat minimale të burimeve për kompanitë e kriptos, të cilat sigurisht që pas kësaj do të kenë një kohëzgjatje rregullimi për t'u përgatitur. Struktura krejt e re e ligjshme sigurisht që do të vendoste veprime të shumta të sigurisë, të tilla si pastrimi i sigurisë dhe gjithashtu kolateralizimi, në pozitë.

Ministria Turke e Thesarit dhe gjithashtu Financat morën një pozicion mbrojtës kundrejt zotërimeve të kripto më parë këtë vit. Ministria pas kësaj zbuloi se po merrej me autoritetet rregullatore ekonomike të vendit, bankën rezervë, BDDK dhe gjithashtu SPK për të përgatitur një strukturë të ligjshme për kripto në Turqi.

Related: Qeveria federale turke për të ndjekur blerjet e kripto mbi 1,200 dollarë

Lexo artikullin:  FTX rrënon dokumentin e financimit të kriptos me ngritjen e 900 milion dollarë për t'u shkëmbyer me dekor

Si përbërës i punës rregullatore të parapërgatitjes, banka rezervë turke ndaloi përdorimin e kriptovalutave si një lloj ripagimi brenda vendit. Ndaloi gjithashtu biznesin e ripagimit nga furnizimi i zgjidhjeve të parapagimit ose tërheqjes për shkëmbimet e kriptove. Individët turq aktualisht mund të paguajnë vetëm lira turke në shkëmbimet kripto duke përdorur transferime kordoni nga llogaria e tyre e kontrollit.

Disa profesionistë rajonalë ranë dakord se një metodë e këndshme në ligj, posaçërisht në tatime, sigurisht që do ta bënte kombin një treg tërheqës për financuesit ndërkombëtarë të kriptos.

Çdo tregtar që tregton kriptomonedhë në shkëmbimin Binance dëshiron të dijë për të ardhmen pumpnë vlerën e monedhave në mënyrë që të fitoni fitime të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore.
Ky artikull përmban udhëzime se si të zbuloni se kur dhe cila monedhë do të marrë pjesë në "Pump”. Çdo ditë, komuniteti vazhdon Kanali Telegram Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance publikon 1-2 sinjale falas për të ardhmen "Pump"Dhe raporton për të suksesshëm"Pumps ”të cilat janë përfunduar me sukses nga organizatorët e komunitetit VIP.
Këto sinjale tregtare ndihmojnë në fitimin nga 20% në 150% fitim në vetëm disa orë pas blerjes së monedhave të publikuara në kanalin Telegram "Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për Binance ”. A jeni duke fituar tashmë duke përdorur këto sinjale tregtare? Nëse jo, atëherë provojeni! Ne ju dëshirojmë fat të mirë në tregtimin e kriptomonedhës dhe dëshirojmë të merrni të njëjtin fitim si përdoruesit VIP të Crypto Pump Signals for Binance Sinjalet për kanalin Binance. Shembujt mund të shihen në këtë faqe!
John Lesley/ autori i artikullit

John Lesley është një tregtar me përvojë i specializuar në analizën teknike dhe parashikimin e tregut të monedhës. Ai ka përvojë mbi 10 vjeçare me një gamë të gjerë të tregjeve dhe aseteve - monedhave, indekseve dhe mallrave. John është autori i temave të njohura në forume të mëdha me miliona shikime dhe punon si një analist dhe një tregtar profesional për të dy klientët dhe vetveten.

Lini një Përgjigju